font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Sprint kayma adımı çabukluk drill | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Sprint kayma adımı çabukluk drill

26 Haziran 2015

Bu drill’de oyuncular baseline’da (Dip çizgi) sıralanırlar. /1\ no’lu oyuncu yarı saha çizgisine son sürat koşar ve çizgi boyunca stance pozisyonunda kayar.
Yarısahadan dip çizgiye son sürat koşar ve dipçizgi boyunca stance pozisyonunda kayar.Beklemeden geri geri koşarak yarısaha çizgisine gider ve yeniden çizgi boyunca kayar,aynı işlem dip çizgiye doğru tekrar edilir.
Zamanlama anahtarı :
/1\ yarı saha çizgisine ulaştığında /2\ dip çizgiden son sürat çıkar.
Amaç : Bu drill oyuncuların ileri ve geri süratle koşarken stance kayma pozisyonuna geçmeyi refleks haline getirmek için yapılan bir savunma çalışmasıdır.
Dikkat edilecek detaylar :
-Oyuncular koşarken stance pozisyonuna doğru bir şekilde geçmeliler.
-12 oyuncunun aynı anda çalıştığı bu drill’de,oyuncular bir çarpışma riskini göz önüne alarak birbirlerini uyarmalıdır.Bu da savunmada iletişimi sağlayacaktır.

sprint_kayma_adimi

 

Aydın Örs adam adama savunma drillerinden alınmıştır.

BENZER YAZILAR

Down man to man set O1 pası O3 verir  O5 ve O4 ün sıralı screen'inden sağ kornere kat eder. O5 O4 de down pick yapar tepeye kat eden O4 O3 den pasını alır. ...
Basketbolda takım olgusu. Hepimizin bildiği gibi, gururla, gözlerimiz dolu dolu olarak seyrettiğimiz basketbol Milli takımımız Avrupa şampiyonasında 6 maç ta 5 galibiyet aldı. ...
Porha Harris Alanya Belediyesporda Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi ekiplerinden Alanya Belediyespor, 1990 doğumlu ve 1.88 boyundaki uzun Porsha Jenise Harris ile 2015-2016 yılı için ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir