font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Sprint kayma adımı çabukluk drill | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Sprint kayma adımı çabukluk drill

26 Haziran 2015

Bu drill’de oyuncular baseline’da (Dip çizgi) sıralanırlar. /1\ no’lu oyuncu yarı saha çizgisine son sürat koşar ve çizgi boyunca stance pozisyonunda kayar.
Yarısahadan dip çizgiye son sürat koşar ve dipçizgi boyunca stance pozisyonunda kayar.Beklemeden geri geri koşarak yarısaha çizgisine gider ve yeniden çizgi boyunca kayar,aynı işlem dip çizgiye doğru tekrar edilir.
Zamanlama anahtarı :
/1\ yarı saha çizgisine ulaştığında /2\ dip çizgiden son sürat çıkar.
Amaç : Bu drill oyuncuların ileri ve geri süratle koşarken stance kayma pozisyonuna geçmeyi refleks haline getirmek için yapılan bir savunma çalışmasıdır.
Dikkat edilecek detaylar :
-Oyuncular koşarken stance pozisyonuna doğru bir şekilde geçmeliler.
-12 oyuncunun aynı anda çalıştığı bu drill’de,oyuncular bir çarpışma riskini göz önüne alarak birbirlerini uyarmalıdır.Bu da savunmada iletişimi sağlayacaktır.

sprint_kayma_adimi

 

Aydın Örs adam adama savunma drillerinden alınmıştır.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (06.08.2013) ” Her şey dikkatsizce ettiğiniz bir laf ya da önem vermediğiniz kadar küçük pembe bir yalanla başlar!! Ve bazen önem vermediğiniz bu başlangıç öylesin...
Basketbolda down screen Screen : (pick de denir) bir hücum oyuncusunun, bir takım arkadaşını savunan rakip oyuncuyu perdeleyerek takım arkadaşına avantaj yaratması olarak tan...
Hücumda etkili oynamanız için gözönüne almanı... 1  Öncelikle oynamayı tasarladığınız ( tabi kendi felsefeniz doğrultusunda ) oyun duzenini çalışmak için gerekli zamanı ayırmak gerektiğini bilin. Ayı...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir