font-family: \'Open Sans\', sans-serif;1×1 kısa toplu oyuncuyu savunma. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

1×1 kısa toplu oyuncuyu savunma.

15 Ağustos 2015

Bu çalışmada oyuncular yarı sahada ve 3 bölgede ( Her iki forvet,guard) çalışırlar.Savunma oyuncusu 1 pas alabilmek için önce topun tersine bir aldatma (fake)yaparak topa döner.Hücum oyuncusu (1) pası 1’in hedef gösterdiği yere atar ve topun tersine aldatma yaptıktan sonra topa doğru kat eder.
Burada elden ele pas (hand-off)verilir.(1) topu alır almaz hücum başlar, /1\ savunmada da rakibinin mümkün olduğunca 3sn. koridorunun dışından atış yapmasını sağlamaya çalışır.

Dikkat Edilecek Detaylar :
– Savunma oyuncusu her zaman bir kol mesafesinde olmalı.Bir ayağı hafif önde ve devamlı hareket halinde olmalı.Öndeki koluyla dribbling’ciyi rahatsız etmeli diğer eli alt tarafta gidiceği yöne engel olmaya çalışmalıdır.
– 1 X 1 savunmada en önemli amaç savunma oyuncusunun hücum oyuncusuyla pota arasındaki konumunu devam ettirmek ve korumaktır.

Aydın Örs adam adama savunma drillerinden alınmıştır.

1x1_kisa_savunmasi

BENZER YAZILAR

Dominant point guard nasıl olur ? Büyük takım  olmak için ilk şart, modern bir PG ( point guard ) lazım. Her PG ın bir  oyun planı  ve bu plana uygun stili vardır. Çok yetenekli olup d...
V kat sonrası 7 başarılı şut drill Takım iki guruba ayrılır sadece O1 de top yoktur  O1   V kat yapıp O4 den pas alır ve turnike atar. O1 ribaunt alıp diğer gurubun arkasına geçer.Daha ...
Altyapı Basketbolcularda kondisyon ve koordin... Prof. Dr. Yaşar Sevimin hazırladığı sunumda sürat,genel koordinasyon,kondisyon ,kuvvet gelişimi,kas dayanıklılığı ,kuvvet antrenmanlarının metodik...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir