font-family: \'Open Sans\', sans-serif;1×1 kısa toplu oyuncuyu savunma. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

1×1 kısa toplu oyuncuyu savunma.

15 Ağustos 2015

Bu çalışmada oyuncular yarı sahada ve 3 bölgede ( Her iki forvet,guard) çalışırlar.Savunma oyuncusu 1 pas alabilmek için önce topun tersine bir aldatma (fake)yaparak topa döner.Hücum oyuncusu (1) pası 1’in hedef gösterdiği yere atar ve topun tersine aldatma yaptıktan sonra topa doğru kat eder.
Burada elden ele pas (hand-off)verilir.(1) topu alır almaz hücum başlar, /1\ savunmada da rakibinin mümkün olduğunca 3sn. koridorunun dışından atış yapmasını sağlamaya çalışır.

Dikkat Edilecek Detaylar :
– Savunma oyuncusu her zaman bir kol mesafesinde olmalı.Bir ayağı hafif önde ve devamlı hareket halinde olmalı.Öndeki koluyla dribbling’ciyi rahatsız etmeli diğer eli alt tarafta gidiceği yöne engel olmaya çalışmalıdır.
– 1 X 1 savunmada en önemli amaç savunma oyuncusunun hücum oyuncusuyla pota arasındaki konumunu devam ettirmek ve korumaktır.

Aydın Örs adam adama savunma drillerinden alınmıştır.

1x1_kisa_savunmasi

BENZER YAZILAR

Pozisyona Yönelik Oyuncu Yetiştirme Teknikler... Niat İziç’in hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. Nihat İziç  kimdir ? Oyunculuk döneminde KK Bosna Kulübü ile 19...
İleri geri koşu ve savunma kayması çalışması.... Bu çalışma ileri geri koşular ve savunma kaymasını geliştirmek için kullanılır.Çalışmanın temposu artırılıp kondisyon amaçlıda kullanılabilir.Basketbo...
2 / 3 zone savunmaya karşı hücum seti. O4 step out yaparak O1 den pas alır daha sonra pasını O3 verir. O4 çembere doğru kat eder.O1 ise O4 ün boşalttığı yere kat edip O3 den pas iste...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir