font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Walt Fraizer ve savunma – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Walt Fraizer ve savunma

28 Ocak 2016

Walt_Fraizer_basketbolİlk basketbol ile tanıştığımda Türkiye’de televizyon yoktu. Belki çoğunuza garip gelecek ama şu anda ikinci ligde her takımda görmeye alıştığımız Amerikalı oyuncuların resimlerini bile görmemiştik. Yalova’da ki bazı dükkânların, Amerikan üstlerindeki askerlerden eski kitap ve dergileri alıp sattığını öğrenince, bu dükkânları her ay düzenli olarak ziyaret etmeye başladık.
Aşağıdaki tercüme o dükkânlardan aldığım bir kitaptan. Pozisyonum guard olduğu için o dönem kısalar ile ilgili bulduğum tüm bilgileri toplardım. Şimdi TV yorumcusu olarak gördüğümüz Walt Frazier o dönem, kıyafeti, sosyal yaşamı ve basketbolu ile çok özel bir oyuncuydu.

Ben savunma yaparken tutuğum adamın her an şut atacağını ya da bir arkadaşının ona perdeleme yapacağını düşünürüm sanki araba kullanırken her an önüme bir yaya atlayacak gibi..

1967 yılında Hal Greer ‘e tutma görevi bana verilmişti, o maçta ne yaptıysam Hal’ı durduramadım. Karşımda istediği hareketi yapıyor beni rezil ediyordu, sonunda beş faul alıp oyunu terk ettim.

Savunmada rakibim tamamen dağıldığı zaman tatmin olurum, rakibim pasları sahanın dışına atıp, topları ayağına dolaştırmaya başlarsa işi bitti demektir. Artık yaşadığı hayal kırıklığını yüzünde görebilirsiniz, onu bu duruma sizin savunmanız getirmiştir.

Ben top çalmaya bu noktadan sonra başlarım, dağılan rakip oyuncu refleksleri ile hareket etmeye başlar, artık ne yapacağını tahmin etmek çok zor değildir.

Walt-Frazier.Bir iki top çalmak bana hiçbir zaman yetmez, bu yüzden hep topun etrafında dolaşırım. Çaldığınız toplar nedeni ile rakip takım mola aldığında dünyanın en mutlu oyuncusu olurum.

Bir guard olarak, oyunun akışı altında olduğumu bilirim, aslında oyunun gidişini, aldıkları ribauntlar ve yaptıkları smaçlarla nedeni ile uzun oyuncular değiştirir ancak top çalmaya başlarsanız artık kontrol size geçmiş demektir.

Bob Cousey bir maçta iki üç top çalardı, ben bir maçta on, on iki top çalabilirim. Bir defa Atlanta da üst üste tam sekiz top çaldım o an karşımdakilere nasıl top getirebileceklerini söylemek isterdim.

1969-1970 de NBA şampiyonu olunca tüm takımlar benden korkar oldu sürekli olarak beni toptan uzak tutuyorlardı, benim adamım hiç top getirmiyordu. Ancak en komik olay Detroit’de oldu tutuğum adam sahanın köşesinde duruyor hiç hücuma iştirak etmiyordu, ne zaman topa yaklaşsam hakeme beni şikâyet ediyor illegal savunma yaptığımı söylüyordu.

Ellerimin ne kadar hızlı olduğu herkes tarafından öğrenilince, bir arkadaşım kendisini daha süratli olduğunu üç sineği aynı anda yakaladığını söyledi. Ona benim böyle bir şey yapma şansım olmadığını sineklerin etrafımda dolaşamadıklarını söylemiştim.

Benim bu savunma merakımı kolejde sınıfta kalınca başladı, maç yapamadığımız için coach Jack Hartman, bana ve dört arkadaşıma bir yıl süresince sadece savunma çalıştırdı. Asıl takıma bir yıl savunma yaptık, sinirimden hücumu bozmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Ben ve arkadaşlarım hücuma tam anlamıyla savaş açmıştık. Bugün Hartman’a minnet duyuyorum.

Birisi,iyi savunmayı halk göremez demişti ama ben gittiğim her yerde saygı gördüm. Savunma arzu ve azimle olur, eğer birini durduramazsam olaya şöyle bakarım, en azından benim attığımdan daha az atsın.

Savunma sırasında seyirci fazla reaksiyon göstermez ama bir top çalma bir blok seyirciyi çılgına çevirir.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

1*1 yarı saha tam saha savunma çalışması Bu çalışmada şu ana kadar gösterilen bütün çalışmaları içerir;top aldırmama(DENY)savunması,toplu oyuncu savunması,topa baskı(HANDSWORK),şuta baskı(CON...
Basketbolda koşu sürat yön ve hız değiştirme.... KOŞU, SÜRAT, YÖN  HIZ DEĞİŞTİRME Birçok sporcunun ağırlık salonlarına gidip kuvvet çalışmaları yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Sizlerin fiziksel gel...
Baseline oyunu 6 Oyuncular şekilde gösterildiği gibi dizilirler topu oyuna 1  sokar. 3 nolu oyuncu 4 de pick yapar 1 topu 4 de atar 3 nolu oyuncu pick yaptıkdan sonra ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir