font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Uzun boylu oyun kurucular. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Uzun boylu oyun kurucular.

30 Ocak 2016

1980’lerde Magic Johnson Los Angeles Lakers’a arka arkaya beş şampiyonluk kazandırınca Avrupa’da herkes uzun boylu guard aramaya başladı. Uzun boylu guardlar özellikle NBA de oynanan yüksek tempo basketbolu için ideal oyunculardı,
(Ünlü Laker Ball’un Magic Johnson’u, Kukoç ve Hido’nu fast break’leri ve bugün Emir Preldzic’i hızlı hücum sırasında izlediğinizde bunu daha iyi anlayabilirsiniz)
bu oyuncular savunma ribaundu alıyor, uzun fuleleri sayesinde kolayca orta sahayı geçiyor, yine uzun boyları sayesinde sahanın her yerini gördükleri için en uygun pası veya atışı bulabiliyorlardı.

Set hücumlarında ise alçak posta kendini tutan oyuncuları kolayca geçerken gelen yardımları da, yaptıkları güzel asistlerle cezalandırıyorlardı.

hidayet-turkoglu_1738Bu süreçte NBA de Magic Johnson’nun yanı sıra, boyları averajın çok altında olan Spud Webb ,Tyrone Bogues gibi birçok oyuncu çıktı ancak Avrupa, ısrarla arayışını sürdürüyordu.

Aynı dönemde uzun bir ırka sahip olan Yugoslavlar, uzun oyunculara kısa adam tekniklerini öğretmeye devam ettiler. Ve bunun karşılığında uzun boyuna rağmen kısa pozisyonunda oynayabilen Toni Kukoc’u çıkardılar. Kısa bir süre sonra Türkiye’de Hidayet Türkoğlu’nun ortaya çıkışı ile uzun boylu guard oyuncularına yapılan yatırımın ne kadar isabetli bir karar olduğu ortaya çıktı. Ancak ben yine de bu üç oyuncunun çok özel yeteneklere sahip olduğuna inanıyorum.Bu oyuncular geçmişte farklı bir pozisyonda oynasalardı yine şu anda ulaştıkları yıldız seviyesine ulaşacaklardı.

O günün şartlarında NBA’e yıldızlaşan bir Türk oyuncunun olması tabii ki inanılmaz bir olaydı. Belki bu nedenle kimse madalyonun diğer yüzünü görmedi.

Birçok takım, kabiliyetli ancak kısa boylu oyunculara burun çevirdi. Geçmişte Türk basketboluna büyük hizmetleri olan Orhun Ene, Levent Topsakal gibi yetenekleri kimse hatırlamadı.
Alt yapı antrenörleri özellikle A takım antrenörlerinin etkisi altında kalıp, ellerindeki tüm uzun boylu oyuncuları guard yapmaya çalıştılar.Tek kriter boy olunca kısa boylu oyuncuların pek bir şansı kalmadı.

Sanırım bugün yaşadığımız kısa oyuncu kıtlığının sebebi biraz da bundan kaynaklanıyor….

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Şut Atmak ve Zamanlama Dikkat ettiniz mi? Her şut atıldığında… 1. Girerse, alkışlarlar. 2. Girmezse, acele etti, ilk eline geleni attı, zamansız attı derler. Öncelikl...
Günün antrenörlük ipucu (08.08.2013) ” Antrenör, adli bakımdan kulübün kadısıdır!! Padişah,, çoğu zaman kadının verdiği hükme karışamaz!! Fakat, gün gelip kadının adaletinden şüphe edilin...
Basketbolda motivasyon Motivasyon kavramı her spor branşında olduğu gibi basketbolda da çok önemlidir. Motivasyonun basketboldaki önemini incelemeden önce, sıkça dile getiri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir