font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Transition Offense – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Transition Offense

6 Aralık 2015

cem_akdag_1Transition offencei takımına uygulatmak, kesinlikle antrenörün seçimine bağlıdır. Bir antrenör oyunu yavaşlatıp, tüm maç set offence oynamayı tercih edebilir.Veya bir antrenör sadece,uygun bulduğu her pozisyonda transition oynatabilir.Bazı antrenörler ise hücumda önce transition dener, imkan bulamazsa set hücumuna döner.Yukarıda saydığım üç seçenekten en uygunu, ikincisi gibi gözükse de,olayın içine bir çok parametre girdiği için yeterli sayıda hızlı hücumdan sayı bulup, bulamadığınızı anlamanız zor olacaktır.Eğer takımınızın hücum gücü, sete set oyunda rakip takımlara nazaran daha zayıfsa,hızlı hücum sizin bu takımlarla daha kolay mücadele etmenizi sağlayabilir.
Transition kelimesinin sözlük anlamı geçiş demektir. Hücum transitionu ise hücuma geçiş anlamına gelir. Hızlı hücum vasıtası ile rakibi dengesiz yakalayarak bulduğunuz her sayı için transition sayısı diyebilirsiniz. Fastbreak ve ikincil(secondary) fastbreak, kabaca transition hücumunun iki farklı aşamasıdır. Dolayısı ile ilk saniyede uzun pas ile atılan bir turnike veya 14.saniyede ve fast break sonunda yüksek postun alçak posta verdiği pas sonu atılan sayılar transition sayılarıdır.
Hızlı hücumu durdurmaya yarayan tüm savunma şekllerine transition savunması denir.
Geçiş oyunları için, bildiğimiz fastbreak çalışmaları yapılır, daha sonraki aşama high, low post yerleşimi dir. Bu pozisyonda diğer üç oyuncu ( 1 kısa 2 forvet )antrenörün seçimine göre kenarları paylaşır. Bazı antrenörler low post un yerleşmesini beklemeden transition oyununa geçebilir. Birçok set hücumu kolayca transition hücumuna bağlanabilir.
Transition için atletik ve iyi fizik kondisyona sahip oyuncularınız olmalıdır. Transiton iki uzun veya tek uzun oyuncu ile oynanabilir.
Antrenmanlarda klasik fastbreak çalışmaları ve fastbreak sonunda yüksek post alçak post paslaşmasını transition çalışmaları olarak sayabilirisiniz.
Tüm bunlardan daha önemli olan, Transition hücumunun başlı başına bir felsefe olmasıdır. Antrenör önce buna kendisi inanıp daha sonra oyuncularını inandırmalıdır. Fastbreak çalışmalarını klasik tarzdan çıkarmalı, farklı anlayışla çalışmalı, kendi kurallarını koymalıdır. Bu sistemi tercih ettiğinizde, istatistikler çok değişecek, tenkitler çok artacaktır. Vazgeçmemek ve devamını getirmek çok önemlidir.
Cem Akdağ

BENZER YAZILAR

Tam saha 1*1 Oyuncular orta saha çizgisinin iki yanına yerleşirler ortalarında buluna Coach topu orta sahaya doğru yuvarlar iki oyuncuda topu kapmak için hareketle...
Ortada Sıçan Pas Drill Oyuncular basketbol sahasını yuvarlaklarında 3 erli guruplar halinde pozisyon alırlar. 1 oyuncuda aktif savunma yaparak diğer oyuncuların pas atmasını...
2*1 tam saha hızlı hücum çalışması Bu çalışmada oyuncular üçerli guruplar oluşturur bir oyuncu savunma iki oyuncu hücum olur. Savunma oyuncusunda top vardır.Savunma oyuncusu hücum oyunc...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir