font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Topsuz Oyuncuyu Savunma. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Topsuz Oyuncuyu Savunma.

24 Aralık 2015

contestSavunma oyuncusu topsuz hücum oyuncusunun toptan uzaklığı oranında içeriye gömülür. Savunma oyuncusu hem topu hem de topsuz hücum oyuncusunu görebilecek bir pozisyon almalıdır. Bu duruşla pas yolu pas yolu önlenir, yardımlaşma önlenir, yardımlaşma kolaylaşır ve içeriye dalan oyuncuların top alması önlenebilir.

Pota yakınlarında topsuz hücum oyuncusunu savunan oyuncu daima topla pota arasındadır. Genellikle pivot ve post oyuncuları yandan savunulur, ancak adam adama savunmanın uygulanış biçimine göre önden ve arkadan da savunulabilir.

* Savunma temel duruşta olmalı, vücut dik, ayaklar dizlerden iyice bükük ve ağırlığı hafifçe öne doğru vermelidir.

* Eğer rakip bir oyun kurucuysa, takım arkadaşlarının topu ona vermesini mümkün olduğu kadar zorlaştırmak için ona yakın olmalıdır.

* Hücum oyuncusunda top olmadığı zamanlarda perdeleme oyununa yakalanmamak için iletişim halinde olunmalıdır.

* Hücum oyuncusunun çembere yakın yerde almasına engel olunmalıdır.

* Hücum oyuncusunun çembere doğru yaptığı hareketler esnasında pas almasına engel olunmalıdır ve bu durumda oldukça yakın olunmalıdır.

* Savunma oyuncusu devamlı hareket halinde ve dikkatli olmalıdır.

BENZER YAZILAR

Ivkovic ve Obradovic’in başarılarının s... Bugün Türkiye Ligi'nde Avrupa'nın tartışılmaz en iyi iki koçu görev yapıyor. Ivkovic Efes'te, Obradovic de Fenerbahçe Ülker'de iş başındalar. ben bu i...
Önceliğimiz altyapı. Alanya Belediyespor, Alanya genelinde 500 öğrenci arasında yaptığı testler sonucunda 2000-2001-2002-2003-2004-2005-2006 doğumlu 85 yeni öğrenciyi büny...
Basketbol okulu antrenörünün yapması gerekenl... 1-Cep telefonu: Antrenmanlarda kesinlikler cep telefonu ile konuşmayın : telefonlarınızı sessize yada titreşime alın sizi arayanları antrenman araları...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir