font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Toplu oyuncunun savunması denny ve stance nedir ? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Toplu oyuncunun savunması denny ve stance nedir ?

25 Aralık 2015

Kısa oyuncular genellikle boyu her ne olursa olsun. Ball Handler diye de tabir edilen, top kontrolü yüksek oyunculardır. En yetenekli demiyorum, Top kontrolü çok yüksek, topa hakim olan oyunculardır. Genellikle boş şutları kaçırmazlar, kuvvetli penetre edip en boştaki isme topu kazandırır takımın asist – skor yükünü çeken oyunculardır

Toplu oyuncu savunmasının bu bölümünde, Dribbling ile gelen kısa oyuncunun ( guard – forvet ) yarı sahada savunulmasını görelim.

Basketbol için savunma -> stance demektir. Spor okullarından itibaren, sporculara ilk gösterilen hareketlerden biri savunma temel duruşu Stance’dir. Anlam benzerliği nedeniyle Türkiye’de bir çok koçun savunma duruşu olarak, hakemlerin kullandığı silindir prensibinin gösteriliş şekli olan temel duruşu gösterdiğini biliyorum. Hakemlerin kullandığı ellerin göğüs hizasında durduğu silindir prensibini gösteren Stance ile bizim savunmada kullandığımız hatta açık ve kapalı olarak ikiye ayırdığımız stance’in farklı olduğu aşikârdır.

Savunma temel duruşu, daha doğrusu açık Stance’i daha detaylı tanımlamak ve bazı püf noktalarına dikkat çekmek istiyorum. Öncelikle savunma duruşununda vücudumuzun neden ve nasıl durması gerektiğini belirtmek de fayda var
Savunmanın bacaklar ile yapıldığınu vurgulayarak önce Bacakların nasıl ve neden bu şekilde durması gerektiğini incelemek istiyorum;
stance1Bacaklar; omuz genişliği kadar açıklıkta , Hücumun hamlesine göre; Sağa, Sola ve Geriye çapraz adımlarını rahat atacak kadar genişlikte olmalıdır. Fazlası Slide (kayma adımı ) ve drop step ( çapraz geri adım ) yaparken dez avantaj sağlar. Gereğinden fazla Geniş Stance yapmak toplu oyuncunun geçiş koridorunu daraltmış gibi gözükebilir ve genelde koçlar savunma oyuncularına geniş stance talimatı verir. Gereğinden fazla bacakların açık olması, topa karşı yapılan devamlı savunmalarda ( Slide, drop step ) sıkıntı yaşatacaktır. Bu noktada kalıplaşmış bir metrik ölçü veremeyiz. Doğru olanı ise; oyuncunun bu mentalite içinde, koçunun da yardımıyla ideal ayak açıklığı ölçüsünü bulmasıdır. Dar Stance hareketli ( devamlı )savunmada çok ufakda olsa bir avantaj sağlar fakat; ayakları birbirine çok yakın olan oyuncu daha dik duracağından, toplu oyuncunun ilk hareketine tepki veremez. 1×1 çok kolay geçilir. Sadece geçilirken bir nebze olsun o da sadece yana doğru bir veya iki kayma adımı atabilir. Ama kesinlilikle dar stance pozisyonu savunmacı için çok büyük bir handikaptır.

Savunma kesinlikle ve öncelikle bacaklar ile yapılır. Ellerini iyi kullanan savunmacı ise, diğer savunmacıların bir adım önüne geçer. Savunmada ellerin kullanımı genellikle; Toplu oyuncunun topuna el uzatarak müdahale etme ve foul alma, toplu oyuncu savunma oyuncusunu eksiltirken ayak çekemeyerek ve el uzatarak foul alma, son olarak da şut atan oyuncuya el göstermeye çalışırken atış foulü ( P2) alma şeklinde son bulur ne yazık ki.

Eller, belin biraz daha altında silindirin çok da dışına çıkmayacak kadar açık ve avuç içleri hücum oyuncusunu tercihen topu gösterecek şekilde olmalıdır. Benim inancım ellerin yüksekliğini topun konumuna göre belirlemenin doğru olduğu yönünde. Ellerin konumunuda aynı bacakları kullanmak gibi bir kalıba sığdırmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Şut atmaya kalkan bir oyuncuya elleri diz mesafesinde tutarak savunma yapmak marjinal bir katkı sağlamayacaktır. Savunma kesinlikle bacaklarla yapılır fakat; elleri kullanmak da ustalık işidir.

Stance’de mümkün olduğu kadar kambur çıkartmamakda fayda var. Çoğu koç sırtın dimdik durmasını ister ama günümüz modern basketbolunda screen’e takılmamak için ellerini yere koyup dönecek kadar yere yaklaşan savunmacıların olduğunu düşünürsek bu noktayı belirtmekde fayda var.Yukarıda bahsi geçen konuları oyunculara göstermek de de düzgün bir içimde öğretmek gerekir. Ama uygulamada oyuncudan öğretilen herşeyi eksiksiz yapmasını beklemek ve onu sıkboğaz etmenin büyük bir katkısı olmayacaktır.

Kapalı Stance ( Denied – Deny ) Topsuz oyuncunun ki bu genelde forvet olur, forvet oyuncusunun topu almak için yaptığı hamleye karşılık savunma oyuncusunun vücudunu forvet oyuncusu ile top arasına koyarken aldığı stance pozisyonuna verilen isim olarak tanımlıyorum. Kapalı Stance pozisyonuna bu yazının devamında deny olarak devam edeceğim.

denyDeny; kelime anlamı olarak da engellemek, red etmek anlamına gelir. Deny kendi içinde ikiye ayrılır. Birincisi kısa oyunculara karşı yapılan deny. İkincisi ise alçak postta top isteyen oyunculara karşı yapılan ve genelde yarım önden almak olarak tabir edilen savunma duruşudur. Her ikisinde de amaç aslında basketbolun temel savunma prensiplerinden biridir. Topsuz oyuncuya top almadan savunma yapmak, topu aldıktan sonra savunma yapmaktan daha iyidir. Özellikle alçak postta 5 numara tipindeki geniş ve kilolu oyunculara topa sahip olmadan önce savunma yapmazsanız. Takriben 4-5 dakika içinde 5 foul alır ve rakibin hanesine 10-12 sayı civarında bir sayı yazdırırsınız. Bu tipdeki oyuncun kendi bitirişleri olduğu gibi birde topu alıp boyalı alana soktuktan sonra ters taraf şutörlerine vererek bulduğu sayılarda olacak ve takım savunması bozulacaktır. Bu bölümü Ind. Def. Workout – Low Post Deny bölümünde uzun uzun inceleyecek ve püf noktalarını anlatacağım.

Basit ama etkili bir cümle; Savunma her zaman topa yapılır. Savunmacının hücum oyuncusunun beline elini dayayarak handcheck foul alması olumsuz bir durumdur. Toplu oyuncuyu savunurken ilk olarak toplu oyuncu ile savunmacının mesafesini ayarlaması önemlidir. Bu mesafe savunmacının hamle yapmak istediğinde kolunu uzatabileceği kadar olmalıdır. Burda konuyu ikiye ayırmakta fayda var. Toplu oyuncudan gereğinden fazla uzakta durursak ne olur ? Gereğinden fazla yaklaşırsak ne olur ? Daha öncede belirttiğim gibi kalıplaşmış cümleler yerine neden-sonuç ilişkisine dayanan bir yöntemle avantaj ve dez avantajları belirtmek oyuncunun işini kolaylaştıracaktır

Toplu oyuncuya gereğinden fazla ( tight – closet ) yaklaşmak toplu oyuncunun savunmayı geçmesini kolaylaştırır. Koç kenardan dribbling’e baskı yap dediğinde, hücum oyuncusunun ağzının içine giren bir savunmacı genelde foul alır. Bunun nedeni kendi silindirinden çıkarak hücum oyuncusunun silindiri içerisine girdiğinden, toplu oyuncu dribbling yaparken, savunmacı da foul yapar. Yakın savunma yapmak ile baskılı savunma yapmak çok karıştırılan iki kavramdır. Yakın savunma yapmak daha bireysel olup, hücum oyuncusunun hareketlerini kısıtlayıp ona geniş alan bırakmamakdır. Baskılı savunma ise genel olarak hücum oyuncusunun topla, diğer oyuncularında topa doğru yaptığı hamleleri engellemek ve skor üretmesini zorlaştırmak anlamına gelir. Bu iki kavram birbirine çok yakın olmakla birlikte teoride farklılıklar taşır.
Yakın savunma yaparken öncelikle hücum oyuncusunun kuvvetli olduğu tarafa gitmesini engellemek gerektiğini biliyoruz. Saha içinde çoğu hücum oyuncusu önce savunmacıyı eksiltir ve savunmacısını peşine takarak, çembere doğru kuvvetli bir penetre eder ve son hamle esnasında savunmacısını omzuna alarak power-shoot ile basket foul kazanır. Gereğinden fazla yakın olmanın bir diğer dez avantajı ise; hücum oyuncusu kapattığınız tarafa doğru dribbling yapmasına izin verirseniz onu bir daha yakalama şansınız olmayabilir. Yakın savunmacılar genelde bu tip bir durumda foul alırken bazı üst seviye basketbolcular off- foulde yaptırabilirler.

Gereğinden fazla uzakta durursanız, toplu oyuncunun rahat hareket etme imkanı artar. Üst seviye sporcular bu tür durumları boş şut olarak değerlendirir ve takımına skor kazandırır. Çok uzakta duran bir savunmacıyı dribbling fake ‘ler ile aldatmak daha kolaydır. Bir çok hücumcuda bu tür durumlarda büyük ve hızlı dribblingler ile çembere giderler ve savunmacısınıda içeri çekerler. Etkili penetreler diğer yardımcı savunmaları üstüne çeker ve boş şut sayısı artar.

İdeal bir mesafenin önemini görüyoruz. Peki ideal mesafe savunmacıya neler kazandırır ?

İdeal mesafesini koruyan bir sporcu, topa ufak hamleler yapabilir. Prensip olarak oyuncularımızdan top çalmalarını istemeyiz. Ama bazı durumlarda oyuncular saha içinde kendi insiyatiflerini kullanarak topa hamle yaparlar bu hamlelerin başarı oranı toplu oyuncuya yakınlık ile doğrusal orantılıdır.
İdeal mesafesini koruyan savunmacı, her zaman toplu oyuncu ile çember arasında paralel kalma şansı yakalar ki; bu da savunmacıya hücum oyuncusunun yaptığı hamlelere cevap verme şansı tanır. Toplu oyuncu şuta kalkarsa şut savunması yapmak için yeterli mesafe vardır.

Toplu kısa oyuncu savunmacıyı eksiltirse, savunmacının yapması gereken eksilidiği yöne doğru çapraz geri adım atmak ( drop step ) ve hücum oyuncusunu yakalayarak tekrar karşısına geçip stance oturmaktır. Çoğu savunmacı eksilince, hücum oyuncusunu yakalar ama son bir efor harcayıp önüne geçmez. Onunla omuz omuza baseline kadar devam ederler. Bu tip durumlar genelde hakemin foul çalması ile son bulur. Doğru olanı eksildikten sonra hemen hücum oyuncusunu bulmak ve karşısında stance oturmaktır. İyi savunmacı toplu oyuncunun yaptığı yön değiştirmelere drop stepler yaparak cevap verir ve hücum oyuncusunu göğüsleyerek potadan uzaklaştırır.

BENZER YAZILAR

Nicin savunma ? 59 yıldır basketbolun içinde oyuncu, antrenör, yazar ve TV yorumcusu olarak bulundum. Tanrım müsaade ederse bu sürenin uzamasını da canı gönülden arzu...
Altyapıda antrenörlük. Alt yapı antrenörlüğü yaptığım sürece alt yapı ile ilgili bir çok yazı yazdım.Yıllar geçtikçe bu konu ile ilgili yazdığım ve okuduğum yazılardaki cüml...
Tam saha 1*1 Oyuncular orta saha çizgisinin iki yanına yerleşirler ortalarında buluna Coach topu orta sahaya doğru yuvarlar iki oyuncuda topu kapmak için hareketle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir