font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Tepeden hücum eden oyuncu. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Tepeden hücum eden oyuncu.

26 Şubat 2016

tepeden_hücumGenellikle maç ve periyot sonlarında dört oyuncu kenarda dururken diğer oyuncunun tepeden hücum ettiğini izleriz.

Bu oyuncu karşısındaki adamı geçerek şut ve asist yapabilen, aynı zamanda faul aldırarak serbest atış çizgisine gitme ihtimali olan oyuncudur.
İDEAL HÜCUM OYUNCUSU

Hepimiz oyuncularımızdan pozisyona göre karar vermelerini, o kısacık anda pas, şut, drive seçeneklerinden en doğrusunu tespit edip uygulamalarını isteriz.

Ama gelin biraz gerçekçi olalım genç oyuncu maç atmosferine girince topu kaptırmak, blok yemek, set oynatmak, tempoyu kontrol etmek ve daha birçok nedenden dolayı doğru kararı veremez.

OYUNCULARINIZ FAUL YAPILDIĞINDA KIZMASIN SEVİNİNSİN
Artık agresif savunmalara karşı hücum ederken oyuncularınıza yapılan her faulün en az asist kadar önemli olduğunu söylemeniz gerekiyor.

Eskiden sadece çember altında kabul edilebilen aşırı sert savunmaların, artık açık sahada da uygulanmasına izin verilirken

günümüzde “hızlı hücumların” faul ile durdurulması normal karşılanmakta.

Ancak dördüncü takım faulünden sonra serbest atış çizgisine gidileceğini düşünürsek, faul aldırmak gerçekten çok değerli bir istatistik haline geldi.
AGRESİF YAPIDA OLMAK AVANTAJ
Gerçi her geçen gün gelişen iyi savunmalara faul aldırmak çok da kolay değil,

Lider özelliğine sahip olan az sayıdaki yıldız oyuncuyu dışarıda tutarsak.

Faul aldırmak için oyuncuların temel tekniğinin mükemmel olması veya oyun zekasının çok gelişmiş olması yeterli olmuyor.

Hatta bazen temel tekniği ve oyun zekası çok ileri olamayan agresif yapıdaki oyuncuların daha fazla faul aldırdıklarına şahit oluyoruz.

Amiyane tabiri ile gözü kara dediğimiz oyuncuların, beklenmedik anlarda yaptıkları ani dalışlar ile savunmayı faule zorladıkları bir gerçek.

Aslında hem topu korumak hem de agresif olmak çok da kolay değil.

Bu nedenle sert savunmalara karşı hücum edebilmek için agresif olmalı, agresif olmak için de korkusuz olmak gerekli.

COACH K

CESARET VERMEK TEŞVİK ETMEK
Genç oyuncular genellikle karar verirken, risk almak istemiyorlar.

Aslında onlar için pasif bir pas veya yapılacak bir perdeleme, sahada daha fazla kalmanın kolay bir yolu.
Oyuncularımızın korkusuzca hücum edebilmeleri için öncelikle antrenöründen çekinmemesi, hatta antrenörü tarafından teşvik edilmesi gerekli.

Bazen düzenlere körü körüne bağlı kalmak, agresif yapıdaki oyuncuların becerilerini ortaya çıkarmalarına ve kendilerini göstermelerine mani oluyor.

Topu paylaşmak ve takım oyunu gibi vaz geçilmez kavramları bu tarz agresif yapıdaki oyunculara kabul ettirmek oldukça zor ancak imkansız değil.

Tüm ihtiyacınız biraz sabır.
ANTRENÖR OYUNCULARIN İYİ YANLARINI ORTAYA ÇIKARABİLMELİ
Geçmişte antrenörler farklı becerileri olan oyuncuları destekler ve diğer oyunculara, yani takımına o oyuncuyu kabul ettirmek için çaba gösterirlerdi.

Sanırım günümüzde antrenörler kolay yolu seçerek takımın tarafını tutuyor ve bu tarz oyuncuları dışlıyorlar.

Ne dersiniz, belki de uzun süredir takımlarımızdan yıldız oyuncu çıkmamasının nedeni budur.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (10.04.2014) ” Bir özlü söz der ki; ” Oyun bittiğinde, şah da, piyon da aynı kutuya konur!”… Bugün değinmek istediğim konu, aslında beni oldukça rahatsız eden bir ...
Üç pas turnike drill. Bu drillde başlangıç aşamasında sağ taraftan 3 dk 50 turnike sol taraftan 3 dk 50 turnike atmaya çalışılır daha sonra bu sayı artırılabilir. Oyuncular...
Alanya Belediyespor sezonu açtı. Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi ekiplerinden Alanya Belediyespor, yeni sezon çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz sezon genç oyunculardan kurulu bi...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir