font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Temel hücum teknikleri ve organizasyonu. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Temel hücum teknikleri ve organizasyonu.

29 Aralık 2015

taktik2FIBA ANTRENÖRLERİNİN ÇEŞİTLİ MAKALELERİNDEN DERLENMİŞTİR. 
İlk kez izlediğiniz basketbol maçını hatırlayın. Basketbola yeni başlayan gençleri, çocukları gözlemleyin. Size, onlara basketbolu sevdiren şey nedir?

Bu sorunun cevabı bazılarımızı (basketbolu ileri seviyede düşünen ve yaşayan kişiler ) memnun etmese de çok açıktır. Genç oyuncular basit bir hücum oyunu sonucu topun olabilecek en atletik şekilde smaçlanmasını, son saniyelerde kullanılacak inanılmaz bir atışla kazanılacak bir maçı, bütün taraftarları ayağa kaldıracak inanılmaz bir asisti görmek isterler. Bu, özellikle genç oyuncularla çalışan bir antrenörün elinde basketbolu oyuncuya sevdirmek için kullanabileceği bir silah demektir. Şu da bir gerçek ki antrenörlerde takımlarında zor zamanlarda hücum yükünü üstlenebilecek winner bir oyuncuyu bulundurmak için uğraşırlar yada o oyuncuyu yaratırlar .
Antrenörlere şunu söylemek isterim ki iyi bir hücum takımı yada organizasyonu yaratmak istiyorsanız bunu savunmadan başlayarak yapmalısınız. İyi bir savunma organizasyonu için her zaman başarılı bir hücum gerekmeyebilir ( topu erken durdurma ve savunmaya çabuk geçiş ). Ancak iyi bir savunma sonrası organize ve çabuk bir fast break sayısı bulmak takımınıza çok büyük avantajlar sağlar. O halde takımıza iyi savunma fundamentali kazandırmalı ve bütün oyuncularımızın savunma sonrası çabuk hücumu düşünmelerini sağlamalıyız. Sayı yediğimiz pozisyonlarda bile topu oyuna çabuk sokalım.
Antrenörün hücum felsefesini oyuncularına anlatması , öğretmesi yada kabul ettirmesi zorunludur. Antrenörler oyuncularının birçok pozisyonu birden oynayabiliyor olmalarını ister .Birden fazla pozisyonu oynayabilen oyuncular eşleşmeyi bozacakları için savunmanın başını derde sokacaklardır. Ben oyuncularımın oyunun her anında skoru ve süreyi bilmesini toplu ve topsuz bireysel hücum fundamentali konusunda sorunsuz olmasını isterim. Elbette bu yıllarca sürecek altyapı çalışmaları sonucu mükemmelleştirilebilse de çoğunlukla oyuncunun doğuştan gelen yetenekleri ve oyun zekasıyla da önemli ölçüde ilgilidir.
Oyuncu ne kadar yetenekli olursa olsun sahada karşılaşacağı problemi önceden algılaması ve çözüm üretmesi çok önemlidir. Günümüz basketbolu savunmalarında sıkıştırmalar, ani rotasyonlar, savunma değişiklikleri ve tuzaklarla hücumu daha çok şaşırtmakta ve hataya zorlamaktadır. Her savunma değişikliği için mola almak yada oyuncuyu uyarmak elbette istemeyeceğimiz bir durumdur. Burada devreye oyun zekası faktörü girmektedir. Oyun zekasının ve bireysel hücum fundamentalinin takım oyunuyla birleşimi. İşte hücumu sihirli kılacak formül budur.
Hangi savunmaya karşı oynuyorsa oynasın antrenörlerin takımlarına öğretmesi zorunlu hücum prensipleriyle, mutlaka çalıştırması gereken bazı durumlar şunlardır:
Antrenör nasıl bir hücum stratejisi seçiyorsa seçsin takımına rakip potaya penetre sonu kolay basketler için olanaklar sağlamalıdır.
Sahayı paylaşma ve mesafeleme çok önemlidir. Toplu oyuncunun sahadaki diğer dört arkadaşına da pas atabilecek bir konumda ve uzaklıkta olmasını isteriz. Ayrıca bu oyuncular topla buluştuklarında sayı için elverişli bir pozisyon alabilmelidirler.
Takımınızın hücum ribaundu için elverişli alanlara saldırmasını ve savunmayı dengesiz yakalayabilmelerini sağlayın.
Oyun kurucunuz oynanacak seti söylediğinde yada işareti verdiğinde diğer oyuncularında tekrar etmesini ve bağırmalarını sağlayın. Böylece bütün oyuncuların sete daha konsantre olmalarını sağlar ve salondaki yüksek sesten yada dikkatsizlikten doğabilecek zaman kayıplarını önlemiş olursunuz.
Oyuncularımız şunu bilmelidirler ki iyi hücum topu içeri ve dışarı sahanın bir köşesinden diğer köşesine çabuk paslarla yönlendirerek savunmanın hareket etmesini sağlamaktan geçer. Topu terse çevirin.
Toplu oyuncumuzun rakip takımı eksik sayıyla yakaladığı anlarda kolay sayı şansı ve açık bir şut için pozisyonlar aramasını ve arkadaşlarına olanaklar yaratmasını isteriz. Ancak özellikle yüksek tempolu oynanan oyunlarda kaçan her şut, bir top kaybı savunmamızı dengesiz yakalayacağı için kendi potamıza çabuk bir sayı olarak dönebilir. İyi dengelenmiş bir hücum anlayışı birçok maçın anahtarıdır.
Bazen rakip takımın en skorer oyuncusu üzerine oyunlar kurmak etkili bir taktik olabilir. Skorer oyuncunun savunma yapmak için daha çok çaba harcamasını ve savunmaya daha çok konsantre olmasını sağlayın. Ancak savunmada ise rakip skorer oyuncuyu yormak, faul problemine sokmak isteyeceğimiz bir sonuçtur.
Dip çizgiye yapılacak drivelarda uzun oyuncumuzun pas için uygun bir açı almasını isteriz. Eğer savunma, penetremize sıkıştırma yada yardımla cevap verirse uzun oyuncumuz potaya yakın alanlarda tehlikeli olabilecektir. Bu yer değiştirmeler ve hareketlenmeler zayıf tarafta bekleyen hücum oyuncusu içinde geçerlidir. Eğer savunmacı sıkıştırmaya gitmişse hareket edin. Backdoor ve top tarafı katlarını kullanın.
Sahada oyun esnasında yada maç izlerken oyuncularınızın sadece topu izlemelerini önleyin. Oyuncularımızın bedenleri kadar gözlerini de ( oyun zekası ) eğitebilmeliyiz. Bunu başarmak elbette kolay olmayacaktır. Onlara topsuz alandaki oyunu öğretmeli ve sevdirmelisiniz. Gerçek mücadeleyi kaçırmalarını ve ne yaptıklarını bilmeden basketbol oynamalarını istemeyiz.
Basketbolu olduğundan daha zor ve karmaşık bir duruma sokmayın. Basketbol basit bir oyundur ve basit olduğu zaman daha güzeldir. Şunu unutmayın ki daha az hata yapan , basit oynayan takım başarılı olacaktır. O halde her zaman açık oyuncuya pası düşünün. Her pas asist olmak zorunda değildir. Ayrıca oyuncularımıza oyunda oluşabilecek yanlış eşleşmeleri nasıl kullanabileceklerini basit pick adn roll oyunlarından skor üretmeyi öğretebilmeliyiz.
Her zaman topu içeri geçirmenin bir yolunu bulun. Atılacak üçüncü yada dördüncü pasın içeri post oyuncunuza geçmesini sağlayın. Sadece dış alanda paslaşan bir takım savunmayı tehdit edemeyecektir. Dış şuta bağımlı bir hücum anlayışı başarılı olamaz. Post oyuncusuna pas atan oyuncu topu savunmadan uzağa arkadaşının sayı için elverişli olabileceği zamanda atabilmelidir. Unutmayın post-up yalnızca 3 saniye koridorunun köşelerinde oynanmaz.
Oyuncularımız nerede topu tutup nerede pas vereceğini bilmelidir. Özellikle oyun kurucunuz uygun olmayan yerlerde ve zamanlarda topu tutuyorsa bu rakip takıma oyun kurucusuna ve diğer dört oyuncuya baskılı bir savunma yapma şansı tanır. Her zaman üçlü tehdit avantajımızı korumalıyız. Doğru hamlelerle hücum her zaman savunmadan bir adım önde olacaktır.

Çeviri: Can Kasaplar

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (23.01.2014) ” Antrenörlük yapmayı seçtiğinizde peşin olarak eleştirilerin,, konuşmaların önünde olmayı da kabul etmiş oluyorsunuz!! “Önünde” diyorum çünkü biriler...
Basketbol Antrenör ve Oyuncularına – Bö... " Rönesans " kelimesi her kullanıldığında, bize okul bilgilerinden, okul kitaplarından, hep Avrupa'nın Orta Çağ'ını anımsatır. " Yeniden doğuş " , " A...
Pası ver.. Soruyu sonra sor.. Pas her ne kadar fundamental başlığı altında dribling’den sonra gelse de önem sıralamasında, basketbol oyununun felsefesi düşünüldüğünde, ilk sırada y...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir