font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Temel Basketbol Savunma Sistemi. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Temel Basketbol Savunma Sistemi.

24 Aralık 2015

temel_savunma_sistemiİki türlü savunma sistemi vardır ilki adam adama savunma ve ikincisi de alan savunması.

Şunu bilmeliyiz ki her iyi oyuncu savunma gerekli bütün yönleriyle öğrenmelidir.Kimi zaman yapılan zone savunmaların da takımları alt edebileceği görülmüştür.Karşı takımların gücüne,fizik durumuna ve teknik durumuna göre iki savunmada kullanabilir.

Adam adama Savunma:

Bu sistemde oyun kurucunun önemi ortaya çıkıyor.Yönlendirme onun verdiği sinyalle başlar.Bütün oyuncular kendi adamını tutmakla hükümlüdür.Aslında ilk başta söylenildiğnde bireysel yeteniğine göre değerlendirilen bu savunma sistemi aslında takım savunması içeriğine sahip bir sistemdir.Eğerki savunmada 1 veya 2 oyuncu sistemi aksatır ve gerekli savunmayı gösteremezse adam adama savunma baştan çöker.En önemli nokta yardıma gitme noktasıdır.Herkes kendi adamından sorumlu olduğu kadar diğer arkadaşlarının savunmalarını takip etmek zorundadır.Özelllikle yapılan perdeler ve katlar sonucu ortaya çıkabilecek boşlukları tamamlamanın bir yoluda konuşarak savunma yapmaktır.

Yardımlı savunma,oyununun oynandığı yani toplu tarafın tersinde potaya 2 adım geri 1 adım ilkesiyle savunmada topa yönelmesiyle olur ve gerekli orta boşluğu kapatıp gelebilecek penetre ve paslara,katlara karşı hazırlıklı ve switchlere karşı hazır olmak zorundadır.

Gençken bize öğretilen savunmayı yıldırmak ve içeri yapacağı penetreye karşı müdaheleye karşı en dip köşeye kadar takip etmekti.Bu da ortaya asistleri çıkartıyor ve diğer oyuncuya boş kat veya turnike fırsatı veriyordu.Şimdilerde ise savunmayı yaparken köpek savunması vede oyuncu olabildiğince boyalı alanın dışına sürüklemek ve pasını engellemek oldu.Bunun sonucunda yardıma gelen adamda vakit kazanıp geri pozisyonuna dönüp savunmayı yardım ve kapat ilkesine döndürdü.Şu an köşeye inen toplarda bütün savunmaya o yöne dönük savunma yaparak köşeleri kapatarak penetreyi ve pasları engelleme yolunu seçiyorlar.Tek riski ise oyuncu ya fazla dipte yakın savunma yapılmadığı için 2 sayılık veya 3 sayılık atışları risk ediliyor.

Her zaman koçların ayaklarını hareket ettir sözleri doğrudur.Bu savunmanın en temel ilkesi bacaklar ve istektir.İstekli ve bacak kuvveti tam olan savunma çabukluk ve iyi pozisyon,stanse yaparak istenen ideal savunmayı yapar.Takibinde ise iyi box-out yaparak ribaund kovalarlar.Her zaman dengeyi sağlayarak doğru zamanda ve yerde olarak bacakları iyi çekerek oyuna konsantre olmak gerekir.

jordan_lebronAlan Savunması:

2-3, 1-2-2, 1-3-1 gibi alan savunmaları mevcuttur.Bunlar iyi oynanadığı takdirde başarıya ulaşır.Yardımlı ve dönen rotasyonları sayesinde alan savunması ideal olarak yapılabilir.

Adam Adama Savunma İlkeleri:

1.Çoğu zaman iyi savunma yapan oyuncu sadece kendi adamına konsantre olur ama gerektiği bütün noktalarda oyunla ve diğer hücumlarıda takip etmesi gerekir özellikle post oyuncuları.
2.Guardlar iyi stanse ve bacaklarının balansını iyi ayarlamalıdır.Bacaklar dengeli,hafif dizler bükülü bel takipi yaparak hücum takip edilmelidir.Ağırlığını iki bacağındada tutmalı ve buna göre her iki ayağınıda hareket ettirebilecek şekilde ayarlamalısın.Mutlaka savunmayı ayaklarla yapmalı ve hücumla kalmalı ve iyi takip etmelisin.Kesinlikle savunma elle yapılmamalıdır bunu küçük yaştan çoçuklara öğretilmelidir.
3.Guardlar karşılarına gelen iyi ve hızlı hücumlara karşı çaresiz kaldığı her noktada onu oyunda en uzak noktada şut tehdidi içerebilecek noktalardan uzak tutar.Bu da diğer oyuncular için vakit kazanma demektir ve savunma toparlanıp, kolay sayı bulmasını engeller.
4.Bu adım şimdiki maddede karşındaki hücum eden adamı iyi tanıman gerekir.Gücünü ve hızını anladıktan sonra onunla beraber iyi savunma yapmak gerekir.Eğerki iyi dribbling yapamıyorsa hemen üzerine gidip bunaltmak gerekir.Topu iyi sektiriyorsa gerekli müdaheleyi yapıp savunmada sakin kalıp takip mesafesini arttırmak gerekir.Eğerki solaksa ters tarafa doğru yönlendirmeli,sağlaksa sola doğru yönlendirmelisin.
5.Savunmada karşındaki oyuncunun gözlerine bakıp pası nereye atacağını yakalayabilirsin.
6.Her zaman savunmada hücumun belini izle.İzleki verilen bütün aldatmalara karşı hazırlıklı ol.Bel her zaman sana hangi yöne gideceğini gösterir.
7.Her zaman top potaya atıldıktan sonra box-out lar yapılıp hızlı hücuma geçilmelidir.
8.İtişerek,ve mücadeleci ruhunu her zaman sergile.İyi savunmanı karşında iyi bir hücum oyuncusu yoksa bile göster.Bu senin savunma disiplinin içinde önemlidir.Atılan şut girmeyebilir.Takımda hücumda sayı bulamaz.Ama savunma devam ettiği sürece hücum organizasyonu düzene girer.

İyi hücum maç kazandırır,iyi savunma şampiyonluk getirir.
James A. GELS

BENZER YAZILAR

Şekillerin Açıklaması Drillerde kullanılan işaretlerin anlamlarını aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.
Ne zaman press yapılır ? Eğer rakip takım topu iyi kullanamıyorsa ( iyi top süremiyor iyi pas yapamıyorsa ) neden mücadele etmeden onların yarı sahayı rahatca gecmelerine izin...
Günün antrenörlük ipucu (19.09.2013) ” Genç antrenör arkadaşlar! Antrenörlüğünüzde kesin doğrular ve tercihler ile karşılaşacaksınız!! Basketbol ve antrenörlükte bazı kesin doğrular var k...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir