font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Basketbol da Tek ve Çift Zamanlı Stop – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Basketbol da Tek ve Çift Zamanlı Stop

14 Haziran 2015

Tek zamanlı stop

tek zamanlı stopBasketbolda stop bir oyuncunun koşma yada top sürme sonrasında toplu yada topsuz durma pozisyonuna gelmesidir.Stoplar bir çok beceriyi dengeli şekilde yapmayı kolaylaştırdığı gibi diğer oyun aksiyonları için uygun ortam oluşturur. Bu stop seklinde oyuncu topu havada alır.Oyuncu topu alması sonrası aynı anda yere temas eder.Hareket sırasında vücut ağırlığını öne düşürmek ve vücutta meydana gelecek dengesiz hareketleri önlemek için dizler normal duruştan biraz daha fazla bükülmelidir.Vücut ağırlığını her iki ayağa da eşit dağıtmak gerekir.Burada oyuncunun iki ayağının aynı anda yere temas etmesi oyuncuya büyük bir hareket serbestliği kazandırır.Bu stop ta oyuncu her iki ayağını da pivot ayağı olarak kullanabilir.

Çift zamanlı stop

cift_zamanli_stopKoşu ve top sürme sonrasında hızlı ve güvenli bir şekilde uygulanacak stop çeşididir.Hareket top sürüş,pas yada rebaund sonrasında ayaklar ardışık olarak zeminle temas eder.Zeminle temas eden ilk ayak sabit ayaktır.Ayakların ilk temasından sonra oyuncu dizlerini bükerek vücudunu alçaltır.İki zamanlı stop ta denge önemli bir faktördür.Süratli koşu yada top sürme sonrasında tek zamanlı stopa göre daha emniyetli bir duruş sağlanır.

Tek ve Çift zamanlı stopları öğrenebilmek için kullanılabilecek bazı çalışmalar:

 

Her iki duruşu da benzer çalışmalarla geliştirebiliriz. Bu çalışmalar sırasında unutulmaması gereken hususlar topu almak için elleri ileriye doğru uzatmak ve her iki duruşta da, duruş gerçekleştiği anda üçlü tehdit pozisyonunu göstermektir. Aşağıda anlatılan tüm çalışmalarda sahadaki bütün antrenörler, oyuncular duruşu tamamladıklarında yanlış yapanları yanlarına giderek uyarırlar ve yanlışlarını zaman kaybetmeksizin düzeltmeye çabalarlar.

1. TOPSUZ ÖN ÇALIŞMA: Tüm oyuncular dip çizgide topsuz olarak yan yana dizilirler. Antrenörün komutuyla hafif tempo koşuya başlarlar. Antrenörün ikinci komutuyla ellerini birbirine vurduktan sonra duruş yaparlar. (Antrenör çalışmanın başında hangi duruşun uygulanacağını belirtir) Duruşu yaptıklarında üçlü tehdidi gösterirler.

2. PAS SONRASI DURUŞ ÇALIŞMASI – 1: Tüm oyuncular birer top alırlar. Hepsi saha içine dağınık vaziyette yerleşerek topu ileriye doğru (1-2 adımlık bir koşu sonrası yakalayabilecekleri uzaklığa) atarlar. Topu yakalayınca antrenörün istediği tekniği uygularlar, yani tek ya da çift zamanlı stop yaparak üçlü tehdidi gösterirler.

3. PAS SONRASI DURUŞ ÇALIŞMASI – 2: Tüm oyuncular orta saha çizgisinde arka arkaya dizilirler. Ellerindeki topu birinci çalışmada olduğu gibi ileriye doğru (1-2 adımlık bir koşu sonrası yakalayabilecekleri uzaklığa yerleştirilmiş kukaya doğru) atarlar. Topu yakalayınca antrenörün istediği tekniği uygularlar, yani tek ya da çift zamanlı stop yaparak üçlü tehdidi gösterirler.

4. DRİPLİNG SONRASI DURUŞ ÇALIŞMASI: Tüm oyuncular orta saha çizgisinin beş metre kadar gerisinde arka arkaya dizilirler. Dripling yaparak sahaya yerleştirilmiş olan kukaya doğru ilerlerler. Kukaya 1-2 adımlık mesafede duruşa başlayarak kuka önünde duruşlarını tamamlarlar. Duruşa başladıkları anda topu yakalayınca antrenörün istediği tekniği uygularlar, yani tek ya da çift zamanlı stop yaparak üçlü tehdidi gösterirler.

 

Basketbolda tek ve çift zamanlı stop ile ilgili videolara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Genç Kız Milli Takımımız Portekiz’e Gitti... Genç Kız Milli Takımımız, 17-27 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan 2014 FIBA Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası’na katılmak üzere bu sabah Portekiz’in Mat...
Günün antrenörlük ipucu. (29.11.2013) ” Antrenörlük hayatınızda türlü türlü ilişkiler içine girme fırsatları elde edeceksiniz!! Bu ilişki fırsatlarını, ben her zaman üçe ayırırım!! *Samimi...
Günün antrenörlük ipucu (12.08.2013) ” Zaten yeterince ataerkil bir toplumda yaşarken,, bir de erkek takımı çalıştırıyorsanız; O zaman algılarınız ve gözlemleriniz mutlaka güçlü olmalıdır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir