font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Takım yapılandırması. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Takım yapılandırması.

29 Aralık 2015

teamCoachların en önemli ve önemli olduğu kadarda zor görevi takımı yapılandırma aşamasında başlar. Çalışma programımızı gözden geçirmeye başladığımız anda ilk soruya odaklanmalıyız. Yani oyuncu seçimi:
Şunu unutmayalım ki yalnızda çok yüksek derecede fiziksel ve fizyolojik derecelere ulaşabilen ve antrenörün iyi planlanmış programına sistematik olarak ayak uydurabilen atletler antrenörün o yıl için belirlediği hedeflere ulaşmasına yardımcı olabilirler.

TAKIM YAPILANDIRMA

Aşağıda bir takım yaratma için oyuncularımızda bulunması gereken mental ve fiziksel özellikleri göreceksiniz.

N1(oyun kurucu) point guard

Kesin bir şart olmamasına rağmen 1 numaralı oyuncumuzu takımın lideri olması önemlidir. İyi ballhandling yeteneği ve şut özelliklerinin yanı sıra bu oyuncu takım organizasyonunu ve takım savunmasını algılayabilmelidir. Bu oyuncu sahada antrenörün sağ kolu olmalıdır.

N2 ŞUTÖR GUARD(shooting guard)

Bu oyuncumdan beklentim en iyi savunmacı rolünü üstlenebilmesidir. Bütün takım ona şut pozisyonu yaratmak için çalışırken oyuncu bunun karşılığını geri çabuk koşup savunmada çok çalışarak vermelidir.

N3 SMALL FORWARD(Kısa Forvet)

Karakteristik özellikleri şutör guard ile çok benzeken artı olarak iyi rebound ve iç saha şutör özellikleri taşımalıdır. Genellikle rakibin en tehlikeli oyuncusunu savunabilmelidir.

N4 POWER FORWARD (4 numara)

Kısa oyuncu kadar agresif savunma yapabilmeli ve 3 sayılık atışlarda yüksek yüzdelere ulaşabilmelidir. İyi bir iç saha oyuncusu ve mükemmel bir pasör olmalıdır.

N5 PİVOT(5 numara)

Bu oyuncu takımın en çok çalışması gereken oyuncularındandır. Alçak post pozisyonunda çok zor şartlarda oyun çıkarır. Çok önemli bir savunmacı ve takımın ilk reboundcusudur. Geçiş hücumlarını başlatır ve offenste diğerlerinden topla daha az oynar. Potaya sırtı dönükken etkili olabilmelidir.

N6 YEDEK OYUN KURUCU

Takımda oldukça önemli bir yere sahiptir.bazı durumlarda oyuna ilk 5 te başlayan oyun kurucudan daha önemli duruma gelir. Oyunun ritmini değiştirebilecek nitelikte bir oıyuncu olabilmelidir. Aslında birinci guardınızın bir kopyası olmaması önemlidir. Bazı spesifik alanlarda kapasitesi olması avantaj sağlayabilir.(zone offense transition ya da şut vb.)

N7 bu oyuncu 2 ve 3 numara oyuncularımızın karakteristiğindedir. Yedek oyuncu olması zorunluluk değildir.

N8 4 ve 5 numaralı oyuncularımızın yedeği konumundadır. Güçlü reboundçudur. İyi bir hücum ouncusu olabilmelidir.(örneğin zone savunmalara karşı) tüm bunlara rağmen maç tecrübesi kazanması gerekebilir.

N9 ve N 10

Bunlar gelecek vadeden yetenekli genç oyunculardır. İç yada dış saha oyuncuları olmaları fark etmez. Önemli olan antrenmanlarda çok çalışabilecek olmalardır. Maç tecrübesine ihtiyaçları vardır ve antrenör bu oyunculara fırsat verdiğinde bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilecek nitelikte oyuncular olmalıdırlar.

İyi bir takım yaratmada benim felsefem neden sonuç ilişkisi içinde yer alır. Bu hedef için sezon boyunca her gün çalışırız.

Takım oluşumundaki sorunların gelişimi aslında çok benzerdir çünkü takımdaki her oyuncunun o oyuncunun aslında takımın yıldızı olması gerektiğini düşünen ve bunu ona söyleyen bir yakını vardır.(bir baba,arkadaş,menajer,kız arkadaş vs.)ancak herkesin takımın yıldızı olmasını bekleyemeyiz. Sorunu çözümü ise aslında çok basittir. Tek tek her oyuncunun güçlü bir savunma yapmasını sağlamak.
Bir takım yaratamak için her antrenmanda uğraşırız. Bu amaca ulaşmak için her gün kullandığımız yöntem:

1. Takım dışındakilerin takımla çalışmasına izin vermeyin
2. Kimse mükemmel değildir.oyuncun hiç hata yapmadığı yada oyunda hiç hata oluşmayan bir maç izlediniz mi?
3. Oyuncular hata yaptıklarında cesaretlendirilmek isterler.
4. Benchinizdeki son oyuncuya da takımın yıldızına gösterdiğiniz önemi göstermelisiniz.
5. Oyuncular hata yaptı diye davranış tarzınızı değiştirmeyin.
6. Oyuncuların en iyi performanslarını göstermeleri yeterlidir.Daha fazla ne bekleyebiliriz ki
7. Her oyuncuya saygı en temel konulardan biridir.
8. Tolerans gösteririz ancak yapılması gerekenin yapılması için asla oyuncularımıza yalvarmayız.
9. Şunuda biliyoruz ki uzun soluklu bir takım başarısı kazanmayla ilişkilidir.

PETER SKANSKİ

FİBA OLYMPIC SOLİDARİTY PROGRAM
ÇEVİREN CAN KASAPLAR

BENZER YAZILAR

Pas sonrası 1*1 Oyuncular şekildeki gibi dizilirler toplu oyuncu karşısındaki oyuncuya pas atar ve hemen kukanın arkasından dolaşarak savunma pozisyonu alıp hücum oyu...
Basketbolda pozisyonlar Bir çoğunuzun bildiği gibi Basketbolda 5 pozisyon vardır ve bunlar 1 den 5 e kadar numaralandırılmıştır.1 numara: Point guard, oyun kurucuyu ifade...
Yarı saha Pas Çalışması Oyuncular yarım sahada çapraz köşelerde iki gurup halinde dizilirler. Pası veren oyuncu sol taraftan koşarak diğer gurubun arkasına geçer çalışma pas ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir