font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Şut ne zaman atılmalı. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Şut ne zaman atılmalı.

29 Aralık 2015

cavit_altunayDikkat ettiniz mi Her şut atıldığında
1. Girerse, alkışlarlar.
2. Girmezse, Acele etti, ilk eline geleni attı, zamansız attı derler.

Öncelikle,  zamanında ne demek şut bulunduğu an, en iyi zamandır . Çünkü, 2 inci şans garanti mi?

Ayrıca : – Top kaybı da azalır. Her pas, bir miktar tehlike taşıdığına göre

– Sut kaçtığında,5 oyuncumuz, yapılması gerekeni biliyorsa problem yok. Avantaj var. Hücum rebountu.

Bakın, neler yapılabiliyor.
Şut 3 bölgeden atılır : Gard bölgesi, Forvet ve Pivot bölgesi.

1. Gard bölgesi şutu, ( dikkat Gardın şutu değil ).A. Girmeyen şut için rebount organizasyonu çok zayıftır. Sadece şutu atanın  ufak bir HR avantajı vardır. Ötekiler tarihi Osmanlı metodu ile HR almaya çalışacaklar.
B. Geriye koşuda organize olmak zor. ( Hangi F, hangi P önce koşacak ) İyi Fastbreak oynayan takımlar problem yaratır.

2. F ve P bölgesi şutlarıda ise, mükemmel organize olabiliriz.a. Point Gardımız, karşı takımın ilk ileri koşanını alır. Kim olursa Koşan yoksa, karşı gardın bulunduğu koridora girip emniyet  sağlar.
b. Şut atan forvet, top kendisine doğru sekmedi ise, geriye koşan 2inci adam.
c. Pivotlarımız her şartta HRebountu girişiminde bulunacak. HR na giremeyen pivot, bir an kaybetmeden boyalı alanımıza koşacak.  Hatta, bazen, Şut atan forvetimiz ile yarış halinde olurlar .
Şimdi duruma bir bakalım. Gardımız geriye koştu bile. Şut tarafındaki forvetimiz de geriye gelen 2inci adam. HR giremeyen pivot da boyalı alanımızda veya gelmekte. Etti üç oyuncu. Peki, karşı takım nasıl FB atacak
d. Peki, geriye koşan 4üncü adam kim? Öteki pivotumuz.  Peki, Niçin gecikti Önce topun oyuna sokulmasını zorlaştıracak. Sonra boyalı alana koşacak da.
e. Peki, 5inci adam nerede Görevi çok ağır, takıma katkısı da o kadar büyük oyuncu o işte. Çoğu insanın  şutlar girmedi yenildik  dediği yerde o, girmeyen şutları
yenici güç kaynağı  yapan oyuncudur.

A  Şut atıldığında faul çizgisine koşar. Pivotlar yer kapma derdinde iken, onun hedefi boyalı alana düşecek toplamak. ( İki forvet toplam HR >12 alır )
B  HR alınamazsa, derhal karşı takım point gard ının İlk pası almasına mani olmaya çalışır. Gard gene de ilk pası alırsa, dribl müdafaası ile onun sahanın ortasına girmesine mani olur. Yani, FB organizasyonunu yok eder.

Netice :
1  Karşı takım uzun pas ile sayı yapamaz. Gardımız topu kapar.
2  karşı takım kımıldayana kadar bizim gard ve forvetimiz müdafaaya yerleşir. Birinci pivot boyalı alana girmek üzere.
3  MR aldıklarında, topun garda ulaşması zordur. Ayrıca zaman kaybı da var. (a – Pivot?un perdelemesi, b – Rebount a giren Forvetin garda presi).
4 Gard ilk pası alsa da, bir forvetimiz onun üstündedir. Ayrıca gardımız yardıma hazır durumda ve pozisyonda ( Kanal konusu ) ve ilk kosan forvetimiz de müdafaaya gelmiş durumda. Topa uzak pivotumuz, çember altına yerleşmek üzeredir.

İleriye erken bir oyuncu göndermiş olsalar bile, bizim 3 oyuncumuz müdafaada hazır, 2inci pivot da boyalı alana gelmek üzere. Onların kac oyuncusu var? Sadece 2. Yani, sürpriz ihtimali dahi yok edilmiştir. En hızlı takımlara karşı bile, iki fazla adamımız var. Gard, bir şekilde bulup şut atsa, girmezse rebount 99% bizimdir. Gördüğünüz gibi, bize Fastbreak ile sayı yapamazlar. Hücum rebountunda, ve müdafaada fazla adam ile oynuyoruz. Her maç, 20 üstünde, onlardan fazla rebount yaparız. Bu fark bizim basketbol bilgimizin farkıdır. Hucum rebountlarımız. Her şut sonrası, taktik müdafaa için hazır bir diziliş halindeyiz.

Bu makina, forvet enerjisi ile çalışıyor. Bu makine, şut kaçsa da yener. Gördünüz mü? Şut kaçırmanın faydalarını.

Demek ki, ilk pozisyonda şut atmak ne kadar da avantajlı ve doğru imiş. Tabii ki, takım doğru hazırlanmış ise. Ufak bir nasihat. Konuşmaya  ama  ile başlayanları dinleyip zaman kaybetmeyin. Onlar, ( -1 ) ile çarpılmışlardır. Bütün sonuçları eksi çıkar.

Yazar:Cavit ALTUNAY

BENZER YAZILAR

Rakiplerimiz hakkında neleri gözlemlemeliyiz ... Rakiplerinizin kuvvetli ve zayıf taraflarını öğrenmeye çalışmak gözlemin öncelikli amacıdır. Bunu yapabilmek için yapılan gözlemlerin bireysel özel...
Basketbolda geçiş hücumu. CSKA MOSKOVA İKİNCİ TAKIMI BAŞANTRENÖRÜ ANDREI MALTSEV’İN GEÇİŞ HÜCUMU Her takımın hücum faaliyetindeki hedefi hücum oyuncusu için en rahat atış kull...
Kenar oyunu 2 Oyuncular şekildeki gibi dizilirler 3 nolu oyuncu 4-5 üzerinden kat ederek sağ corner a doğru açılır.Daha sonra 1 nolu oyuncu 4-5 dauble pick inden fa...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir