font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Şut atmanın temel kuralları 2. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Şut atmanın temel kuralları 2.

26 Aralık 2015

armbandcollage-300x187ŞUTLARINIZA BİR YAY ŞEKLİ VERİN

Düz bir çizgi, iki nokta arasında ki en kısa mesafedir,fakat muhtemelen şut atmak istediğiniz yol değildir.Düz şutlar, sizin için dezavantajlıdır.Çünkü;

1-Blok yapılması daha kolaydır

2-Takım arkadaşlarınızın bir tip-in şansını azaltacak şekilde daha keskin sekme eğilimindedir.

3-Pota yüksekliğine göre ayarlanması daha zordur

4-Bir yay şekli verilen şutlardan daha az falso alır

Topa daha fazla yay şekli ve falso kazandırarak,şut garanti basket noktasında olmasa bile basket şansınızı arttırırsınız.Şans şutlarından daha fazlasını mı istiyorsunuz? Topa bir yay ve falso şekli kazandırın.

Topa bir yay şekli vererek parmak uçlarınızdan bırakırsanız,bu giderek doğallaşacaktır.Topu bırakırken ki bilek açınız yayın yüksekliğini belirler.Daha geniş bir açı (bilek daha geri çekilmiş) daha yüksek bir yay ve daha bir açı (el düz) daha alçak bir yay demektir.

Şutunuza bir yay şekli kazandırmanız,size birkaç önemli avantaj sağlar:

1-Şut yolu üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz

2-Çeşitli pota yüksekliklerine ve farklı savunma oyuncularının boy ve sıçrama kabiliyetlerine göre şutunuzu daha iyi ayarlayabilirsiniz.

3-Kaçan bir şut,daha doğru bir şekilde sıçrar ve bir takım arkadaşınızın ribaund alma şansı artar.

4-Eğer şut çemberin içine (veya dışına) çarparsa bir şekilde potaya dönebilir

5-Bu,basitçe daha artistik bir şuttur.Topa bir gökkuşağı şekli verin,böylece kazancınız artacaktır

AKILLI BİR ŞEKİLDE ANTRENMAN YAPIN

Nasıl şut çalışılacağını bilmek, en az uygun teknik kadar önemlidir.Çoğu oyuncu,kesinlikle yanlış şekilde şut egzersizi yapar.Sahaya girer girmez 18-20 feet veya daha uzaktan bombardımana başlarlar.Acele uzun şutlar atmaya çalışmak,doğal şut hareketini hiçe saymak demektir.

Bunun yerine layuplarla ve kısa panyalı şutlarla pota altından başlayın.Topu tekrar tekrar potaya gönderin.Topu,panyayı ve potayı hissetmeye çalışın.Topum çemberi daha temiz geçip filenin ortasına temiz bir şekilde düşmesi veya potanın içine,panya ile doğru açıda çarpması için yeterli falso ve yay şeklini sağlayarak bilek ve parmak uçlarınızla bırakmak üzerine konsantre olun.

Mesafe konusunda endişelenmeyin.Potayı düz hedeflemenin tersine şutlarınıza bir falso ve yay şekli vererek potaya doğru bir yol oluşturmak için kendinizi eğitiyorsunuz.Kas hafızanız geliştikçe ve dokunuşunuz üzerindeki hakimiyetiniz arttıkça mesafeyi aşamalı olarak arttırın. Önemli olan, kaç şut attığınız veya hangi mesafeden attığınız değil attığınız her şutun kalitesidir.

Bu arada şut menzilinizi arttırmak için saha dışında şınav,barfiks ve bükülme hareketleri ile üst vücut kuvvetinizi ve elle kavrama ve kauçuk bir topu sıkma hareketleri ile bilek kuvvetinizi geliştirmek üzerinde çalışabilirsiniz.

VÜCUT KONTROLÜ

Aslında topu kolunuz,bileğiniz ve parmak uçlarınızla fırlatmanıza rağmen iyi bir şut tekniği,tüm vücudunuzu kapsar.Dengeniz iyi olmalı ve potayı kare içerisine atabilmelisiniz.Yani omuzlarınız ve ideal olarak tüm vücudunuz direkt olarak potaya bakmalıdır.Bu,potayı daha iyi görmenizi sağlar,amacınızı iyileştirmenize yardım eder ve şutunuzun arkasına daha fazla kuvvet uygulamanıza yardımcı olur.Eğer layuplarınızı potaya çarptırarak yapıyorsanız ideal olarak potayı hedef karesine almak istersiniz.

Her iki ayağınızla yükselerek;pivot ayağınızı hareket ettirerek (yani çengel atışı,layup) veya sabit bir pozisyondan bir jump shot atıyorsanız şut hareketiniz,boşa hareket etmeden şut ile uyumlu bir ritimde olmalıdır.Şut atma tekniğiniz geliştikçe daha hızlı ve daha düzgün şutlar atabileceksiniz.

Potaya drive ederken vücut kontrolü,gövdenizin savunma oyuncularının üzerinden,altından,etrafından ve arasından geçebilmenize yetecek kadar esnek olması anlamına gelir.Bazen bacaklarınız bir yöne,üst vücudunuz başka bir yöne bakar.Bu ise tamamen esnekliğinizi geliştirmeniz ile ilgili bir durumdur.

sicsutKONSANTRASYON

Buraya kadar şut atamanın fiziksel yönleri üzerinde durduk.Şimdi ruhsal yönlerinden bahsedeceğiz.Teknik,sizi bir dereceye kadar ilerletir.Tam potansiyelinizi fark etmeniz için şut atmanın ruhsal yönlerine de hakim olmalısınız.Konsantrasyon,bunlar arasında en önde gelen konudur.

Potaya konsantrasyon,iyi bir şut atma tekniğinin önemli parçasıdır.Sahanın neresinde olursanız olun potaya göre yerinizi ruhen görebilmelisiniz,böylece şut attığınızda zaten hedefinize kilitlenmişsiniz demektir.Eğer panyalı şutlar atıyorsanız hedef noktaları ruhen görmeniz gerekir.Bu görüntüleri yaratmak için farklı açı ve mesafelerden panyaya çarptırarak şutlar atmak üzerinde çalışmalısınız.

Oyuncularda iyi şutlar atmak için etki altında kalmayı engellemeli,sakin kalmalı ve sadece hedefinize konsantre olmalısınız.

Konsantrasyon,hem fiziksel hem de ruhsal katılık gerektirir.Şut atarken savunma oyuncusu genellikle size fiziksel temasta bulunacak veya sizi korkutacaktır.Korkak oynamamalı ve temastan kaçmaktan utanmamalısınız.Pota üzerinde yoğunlaşmalısınız,böylece savunma oyuncularının taktiklerinden etkilenmezsiniz.Gergin olmayın :sakin,kontrollü,doğal şut atma ritminizde kalın.

KEMAL BAŞARAN.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir