font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Sürantrenman durumunda sporcu nasıl beslenmelidir? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Sürantrenman durumunda sporcu nasıl beslenmelidir?

4 Ocak 2016

sürantaneYarışma dönemlerinde ağır çalışma sonucu yavaş yavaş oluşan kalıcı yorgunluğu sürantrenman tanımlamaktayız.Bu durumlarda öncelikle antrenmanlarda direnç kaybedilir sonra sporcunun uyku,iştah gibi bazı yaşam fonksiyonları bozulur,varolan beceriler zorlukla koordine edilir. Bu sonuçlarla sporcunun performansında azalma kaçınılmazdır.

Öncelikle sür antrene sporcudaki belirtilere bakalım:

– Genel heyecan durumunda tutarsızlık gözlenerek huzursuz ve yorgunluk içinde olan sporcu kendine güven hissini kaybetmeye başlar.
– Çabuk yorulur,fazla terleme ve nefes darlığı görülebilir.
– Uyku problemleri görülebilir,baş ve sırt ağrıları olabilir.
– Yemek ile ilgili  problemler sporculara göre değişkendir. Kiminde iştah azalması ve kilo kaybı, kiminde ise şişmanlama görülebilir.
-Sportif performans ve beceride düşmeler başlar,kahve alkol vb. içeceklerde başlama ve artma görülebilir.
-Uyku düzenindeki bozukluklardan dolayı ilaçlara başvurması da olabilecektir.

Bu nedenlere bağlı olarak tabiatıyla sporcu da yarışma arzusu azalır.
Bu,her yaşta ve her kategorideki sporcuların rastlayabileceği  bir durumdur.

Ancak antrenör,hekim,psikolog ve beslenme uzmanının işbirliği sürantrenman durumunun önlenebilmesi için  gereklidir.

Genel olarak düzenli uyku,iyi ayarlanan antrenman ve dinlenme peridoları,antrenmanların yoğunluğu,sporcunun gereksinimi kadar dengeli ve sevilen mönüler dikkate alınarak,zaman zaman sporcunun beklemediği izinler ve aktiviteler düzenlenmelidir.

Tedavide en iyi yöntem  antrenman adedini azaltıp farklı aktivitelerle aktif dinlenmedir.

Beslenmede ise sporcu diyetlerinin enerji gereksinimine göre ayarlanması özellikle protein gereksinmesi mümkünse protein kalitesi yüksek olan hayvansal kaynaklı yiyeceklerden karşılanmaya çalışılmalıdır.

Sporcunun şikayetleri ortadan kalktıktan ve tıbbi kontrolden geçtikten sonra sportif faaliyetlere dönmelidir.

BENZER YAZILAR

Genç Kızlar Milli Takımı Çanakkale’de H... 17-27 Temmuz tarihlerinde Portekiz’de düzenlenecek olan Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek olan Genç Kız Milli Takımımız Çanakkale'de ...
Günün antrenörlük ipucu (19.09.2013) ” Genç antrenör arkadaşlar! Antrenörlüğünüzde kesin doğrular ve tercihler ile karşılaşacaksınız!! Basketbol ve antrenörlükte bazı kesin doğrular var k...
Basketbolda savunma ve kondisyon İyi bir kondisyona sahip olmak için oyuncular birçok alanda kendilerini geliştirmelidirler. -Sakatlıkları engellemek ve performanslarını arttırma...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir