font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Sürantrenman durumunda sporcu nasıl beslenmelidir? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Sürantrenman durumunda sporcu nasıl beslenmelidir?

4 Ocak 2016

sürantaneYarışma dönemlerinde ağır çalışma sonucu yavaş yavaş oluşan kalıcı yorgunluğu sürantrenman tanımlamaktayız.Bu durumlarda öncelikle antrenmanlarda direnç kaybedilir sonra sporcunun uyku,iştah gibi bazı yaşam fonksiyonları bozulur,varolan beceriler zorlukla koordine edilir. Bu sonuçlarla sporcunun performansında azalma kaçınılmazdır.

Öncelikle sür antrene sporcudaki belirtilere bakalım:

– Genel heyecan durumunda tutarsızlık gözlenerek huzursuz ve yorgunluk içinde olan sporcu kendine güven hissini kaybetmeye başlar.
– Çabuk yorulur,fazla terleme ve nefes darlığı görülebilir.
– Uyku problemleri görülebilir,baş ve sırt ağrıları olabilir.
– Yemek ile ilgili  problemler sporculara göre değişkendir. Kiminde iştah azalması ve kilo kaybı, kiminde ise şişmanlama görülebilir.
-Sportif performans ve beceride düşmeler başlar,kahve alkol vb. içeceklerde başlama ve artma görülebilir.
-Uyku düzenindeki bozukluklardan dolayı ilaçlara başvurması da olabilecektir.

Bu nedenlere bağlı olarak tabiatıyla sporcu da yarışma arzusu azalır.
Bu,her yaşta ve her kategorideki sporcuların rastlayabileceği  bir durumdur.

Ancak antrenör,hekim,psikolog ve beslenme uzmanının işbirliği sürantrenman durumunun önlenebilmesi için  gereklidir.

Genel olarak düzenli uyku,iyi ayarlanan antrenman ve dinlenme peridoları,antrenmanların yoğunluğu,sporcunun gereksinimi kadar dengeli ve sevilen mönüler dikkate alınarak,zaman zaman sporcunun beklemediği izinler ve aktiviteler düzenlenmelidir.

Tedavide en iyi yöntem  antrenman adedini azaltıp farklı aktivitelerle aktif dinlenmedir.

Beslenmede ise sporcu diyetlerinin enerji gereksinimine göre ayarlanması özellikle protein gereksinmesi mümkünse protein kalitesi yüksek olan hayvansal kaynaklı yiyeceklerden karşılanmaya çalışılmalıdır.

Sporcunun şikayetleri ortadan kalktıktan ve tıbbi kontrolden geçtikten sonra sportif faaliyetlere dönmelidir.

BENZER YAZILAR

Basketbolda takım başarısını etkileyen temel ... Her basketbol oyuncusu kendi kişisel başarısını ve takımının başarısını doğrudan etkileyen 3 zararlı durumdan haberdar olmalıdır. 1- Zayıf savunma 2...
Günün antrenörlük ipucu. (09.01.2014) “Bugün size bir paradokstan bahsedeceğim! İddia ediyorum ki; Genç antrenör ya da yeni bir antrenör olarak, internetten/kitaplardan/eş-dosttan copy-pas...
Günün antrenörlük ipucu (21.09.2013) ” Teknik kadronuz,, oyuncularınız ve velileriniz dışında kalan ve de basketbolun içinde olan kişilerle çıkar ilişkileri kurmayın!! Hakemleri ele alırs...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir