font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Slovenya Basketbol Altyapı Programı nasıl ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Slovenya Basketbol Altyapı Programı nasıl ?

12 Ocak 2016

slovenya1991′de dağılan Yugoslavya sonrasına baktığımız zaman ilk 5 yılı kapsayan zaman dilimi içerisinde iki ülkeyi öne çıkarken görüyoruz. Bunlardan biri Kukoc, Petrovic, Radja, Perasovic ve Komazec gibi oyuncuların yer aldığı altın jenerasyonla öne çıkan Hırvatlar, diğeri ise Djordevic, Danilovic ve Divac öncülüğündeki Sırplar. Petrovic’in ölümü ve onlardan azami verimi alacak bir koçun olmaması Hırvatlar’ın handikapı olurken, Ivkovic avantajına sahip daha sert olan Sırplar, Karadağ ile yeni Yugoslavya’yı aynı başarı çizgisinde tuttu. Görüldüğü gibi Yugoslavlar’ın milli takımlar bazında ağırlıklı oyuncu kaynağı Sırplar ve Hırvatlar’dı. Bunun dışında Slovenler ve Bosna Hersek’den zaman zaman o da tek katılım bazında oyuncu oluyordu. Sloven guard Peter Vilfan da 1978 Dünya Şampiyonu kadronun bir üyesiydi. Onu 1966 doğumlu 1.95′lik ve açık alanda roket gibi hızlı olan Jure Zdovc izledi. 1990 şampiyonu kadronun önemli bir üyesiydi. Slovenlerin 1991′deki bağımsızlığından sonra 1990′ların sonuna kadar onların bilinen en önemli yıldızıydı. 1990′ların sonundan itibaren özellikle 1997 sonrası Slovenler piyasaya kalburüstü oyuncu sürme konusunda Hırvatlar’dan rol çalmaya başladı. Şimdi burada sözü 1984 ve 1988 Olimpiyatları’nda asistanlık yapmış ve 1993′deki Avrupa şampiyonasında Slovenya’nın başında yer almış Janez Drvaric’e bırakıyoruz.
GİRİŞ
Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Slovenya, FIBA’ya 1992′de üye olmuş ve 2 milyonluk nüfusuyla bu alanda FIBA Avrupa bünyesinde yer alan ülkeler sıralamasında 40. durumdadır. Bir noktada bu bir avantajdır çünkü ülkenizdeki basketbol sistemi daha kontrol edilebilir ve şeffaf olmakta. Fakat bu, nüfusdan dolayı zayıflık olarak da görülebilir. Yine de yıllar boyunca Slovenya bağımsızlığını kazandığı andan itibaren turnuvalarda iyi sonuçlar almış ve bu aynı zamanda kısıtlı oyuncu havuzumuzdan azamı verimi çıkardığımızın kanıtı olmuştur. Küçük bir ülke olmanın verdiği oyuncu havuzu darlığı sebebiyle ekstra dikkatin yanı sıra, her ismi potansiyel kalburüstü oyuncu adayı gibi düşünüp ona göre program yapıyoruz.
ORGANİZASYON
Slovenya’da basketbol iki bölüme ayrılmaktadır. Birincisi sporu yaşam biçimi olarak yerleştirme amaçlı basketbol. İkincisi ise oyuncu yetiştirmeyi önceliğine alan temel basketbol eğitiminin ötesinde, daha nitelikli olan “quality” etiketli programdır. İlk program direkt okullarla bağlantılıyken, ikincisi ise kulüpler ve federasyonla ilişkilidir. Bununla beraber okul-basketbol federasyonu ve kulüpler arasında kuvvetli bir organik bağ vardır. Özellikle okulun şema dışında tutulmamasına özen gösterilmiştir.
İLKÖĞRETİM
İlkokullarda çocukların spor derslerinde basketbol idmanları önemli bir yer tutar. Önemli nokta basketbol eğitiminin ve idmanlarının sürekli olacak şekilde programlanmasıdır. Böylece öğrencilerin oyuna ilgisi artması ve ders dışı aktivitelerde de sporda birinci tercihinin basketbol olması amaçlanmaktadır. Bu program 1966′dan beri Slovenya Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen okullar arası turnuvalarla da desteklenmektedir. 2000′li yılların başlarından itibaren basketbol, çocuklar ve gençler arasında en popüler spor olmuş ve ilkokul çocuklarının % 60′ından fazlası basketbol yarışmalarına katılmayı tercih etmiştir. Dahası kulüp koçları ek olarak okuldaki spor hocalarına bu konuda destek ve yardım verip onlara bir nevi asistanlık da yapmaktadır.
Yukarıda belirtilen düzenin aynısı ortaokul ve lise düzeyinde de verilmekte ve beden eğitimi dersi dışı spor aktivitelerinin önemli bir bölümünü teşkil etmektedir.
KULÜPLER
Bu bölüm okullardaki basketbol programına nazaran daha nitelikli ve direkt oyuncu yetiştirme amaçlıdır. Slovenya’daki her kulübün bu yüzden temel amacı bölgesindeki basketbol seviyesini ve kalitesini geliştirme üzerinedir. Bu amaca ancak okul-kulüp yardımlaşması ile ulaşılabilmektedir. Takımlar uluslararası kupalara katılarak ana sorumlulukları olan yetenekli oyuncuların gelişmesi ve ülke basketbolunun belli bir seviye altına düşmemesini amaçlar.
FEDERASYON
Bünyesinde tüm altyapı kategorileri ve A takımlar dahil 10 tane milli takım olup, uluslararası yarışmalarda bunların hepsinin ana sponsoru ve destekçisidir. Genç takım seçmelerinde kulüplerle direkt senkronlu çalışılmaktadır ve ana taramalar 13-14 yaşında başlar. Erkeklerde taramalar için 8 bölge tanımlanmış olup, bu sayı kızlarda 4′tür. Seçmelerdeki tüm teknik prosedürler antrenörlere bırakılmıştır. Antrenman teknikleri, yarışmalar, kulüp seçimleri, belirlenen bölgedeki takım seçimleri ve federasyonun düzenlediği kampların organizasyonunu yapmaktadırlar. 1997′den beri genç kategoride federasyon tarafından düzenlenen geliştirme amaçlı yaz kampları genç oyuncularımız için etkili olmaktadır.
sloveniaSONUÇ
Program çerçevesinde Slovenya, 2000′de U-20 kategorisinde Avrupa Şampiyonu olmuştur. Takımda öne çıkan oyuncular Nachbar ve Sani Becirovic’dir. 2002′de U-18 gençlerde Avrupa ikincisi olurken, bu takımdan da Erazem Lorbek ve Vujacic çok önemli yerlere gelmiştir. 2004 ise bir U-20 şampiyonluğu daha gelirken Erazem Lorbek’in yanında bu sefer 86 doğumlu olmasına karşın Goran Dragic vardır. Madalya alamadıkları turnuvalardaki takımlarından da önemli isimler çıkarmaya devam etmişlerdir. 2002′deki U20′den yer alan Beno Udrih çaylak sezonunda Spurs ile şampiyonluk yaşamıştır. Ülkemizde düzenlenen 2006 U20 Avrupa şampiyonasının Bronz madalyalı takımının kilit ismi ise hepimizin yakinen bildiği Emir Preldzic’den başkası değildir. Önemli nokta derece alamadıkları jenerasyonlardan da oyuncu çıkarmayı başarmalarıdır. A takım seviyesinde turnuva devamlılığını sağlamak için bu çok önemli bir püf noktasıdır. 2006 sonrası belki madalya alamadılar ama 1989′lu Zoran Dragic’i, 1990′lı Jaka Blazic’i ve 1992′li Klemen Prepelic’i vizyona sürdüler. Oyun kurucu rotasyonunda Goran Dragic’in etrafını doldurabildiklerini görüyoruz.

1980 öncesi jenerasyonları da akılda kalan oyuncularla dolu. 1977′li Marko Milic (1.97 SF), 1978′li Lakovic (1.83 PG) ve 1979 doğumlu Brezec’in (2.10 pivot) yanı sıra, 1976 doğumlu 2.13′lük uzun Nesterovic 0de dönemlerinin en önemli oyuncularındandır. Tabi ki 2000′li yılların en önemli 4 numaralarından olan Smodis de Sloven basketbol sisteminin ürünüydü.
YORUM
Öncelikle iki çok önemli noktaya dikkat çekmek istiyorum. Birincisi Slovenya Basketbol Federasyonu, ülkesinde basketbolun aileler arasında bir döngü ve devir teslim süreci gibi olmasını istemekte. Daha detaylı açıklamak gerekirse, bir birey basketbolu profesyonel seviyeye ulaşamayacağını bilse bile bilhassa okul çağlarında severek oynamaya devam etmelidir. Böylece yetişkinliğinde ve aile kurduğunda çocuklarının da basketbola sevgisi devam edecek, basketbola olan ilgi nesilden nesle bu şekilde aşılanmaya devam edecektir. Dolayısıyla aynı ailenin bir sonraki neslinde yetenekli ve iyi bir basketbolcu olma adına gerekli kumaşa sahip bir çocuğun taramadan kaçma ihtimali minimalize edilecektir. İkinci önemli nokta ise basketbolun ve sporun okullardaki durumu. Klasik kısır döngüye sahip gündem atışmalarından başka Fatih Terim’in milli takımı 2009 bırakırken yaptığı basın toplantısındaki bir cümlesi çok vurucu ve sorunu teşhis ediciydi. “ Sporu okullara sokamadık” Evet, maalesef durum bizde genel itibariyle hiç değişmiyor. Dahası spor bizde neredeyse kötü alışkanlıkla aynı kategoriye sokulacak. Slovenler’in küçük bir ülke olmalarına rağmen yüksek bir üretkenliğe sahip olmasının nedeni, sporun okullara gelecekteki yaşam tarzlarını şekillendirecek şekilde sokulmasıdır. Böylece basketbola dair bilinç düzeyi ve refleksler sürekli açık tutulabiliyor.
Tabi dağılan Yugoslavya sonrası antrenör bakımından Sırplar’ın avantajlı olduğunu ve bu yüzden Hırvatlar’ın 90′ların ortalarından sonra sert düşüş yaşadığını biliyoruz. Sırplar dışında işin mutfağında yer alan çok önemli antrenörleri görüyoruz. Birincisi Smago Zagadin, Slovenya basketbolunda çok önemli bir figürdür. Öyle ki Sarunas Jasikevicius ve Jiri Welsch gibi yabancı oyuncuların kariyerinde Sloven kulüplerinin olması onun sayesindedir. Onun önderliğinde Slovenya kulüpler düzeyinde diğer Avrupalılar için her zaman iyi bir gelişim yer olarak görüldü. Yine bir diğer milli takım koçu Ales Pipan da oyuncu gelişimi üzerindeki başarısıyla bilinir. Tabi Karadağ asıllı Subotic’i de unutmamak lazım ama onun kariyerinin büyük çoğunluğu Yunanistan’da geçti. Lakin seri oynama konusunda Ivkovic ve Obradovic’i alt edebilecek performansları vardı. Şu anda Slovenler kulüp takımları düzeyinde önemli mali sıkıntı çekiyorlar. Tabi bu tüm sistemi etkilese de, yine her nesilden en azından bir kalburüstü veya ona yakın isim çıkarmaya devam edecekler gibi.
Neticede Slovenya’da basketbol piramidi “ Okullar – kulüpler – federasyon” üçlüsünün kuvvetli bağlantısı oluşturmakta.

BENZER YAZILAR

Üç oyuncu ile kondisyon şut drill Oyuncular üçerli guruplar oluştururlar her gurupta iki top vardır. O1 şut atar daha sonra karşı sahaya koşar ve çember altındaki O2 den pas alır ve şu...
Süre verilmez alınır. Alt yapı antrenörlüğü yaptığım dönemlerde bazı dostlar “Siz antrenörler ne yaparsanız yapın, oyuncu olacak yetenekli gençlerin yükselişine mani olamaz...
İki yöne şut çalışması Oyuncu Baseline doğru bir veya iki dribling yapıp şut atar.Daha sonra ortaya doğru dribling yapıp şut atar.Aynı çalışma sol taraftanda yapılır. Dri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir