font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Skorer ve şutör – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Skorer ve şutör

26 Kasım 2015

skorer_sutörBirçok kişi skorer oyuncular ile şutör oyuncuları karıştırır.Aslında bu iki oyuncu tipi bir birinden çok farklıdır.
Skorer oyuncular oynadıkları her maçta, uzaktan,yakından veya faul atışından bir şekilde sayı bulurken,şutör oyuncular sadece bulabildikleri dış şutları yüksek yüzdeyle sayıya çevirir.

Basketbolda şut atabilmek için önce pozisyon bulmak gereklidir.

John Wooden “öyle oyuncular gördüm ki attıkları her şutu sokabiliyorlardı ancak bu oyuncular kendilerine pozisyon yaratabilecek çabuklukta değilllerdi.”derken, şutör oyuncuların skor yapabilmesi için pozisyon bulmaları gerektiğinin altını çizmiştir.

Zaten kendi şutunu kendi yaratıyor lafı da bir bakıma şutör oyuncunun skorerliğe terfi etmekte olduğunun habercisidir.

Ancak bir oyuncunun kendini skorer olarak kabul ettirmesi o kadar kolay değildir.Öncelikle Antrenöründen uzun süre oynama ve fazla top kullanma kredilerini alabilmesi lazımdır.

Tabii burada takımın hedefinin yanı sıra ,skorer oyuncunun seviyesi ve koçun kalitesi çok önemlidir.

Bazen üst düzey skorer oyuncuların bu krediyi alamadığına şahit oluyoruz. Bu tarz hikayeler önce takım içinde başlayan bir mücadele daha sonra ise,( Uzun süreli kontratları saymazsak) en geç sezon sonunda ayrılıkla neticeleniyor..

Bugün birçok takım, ligdeki savaşını son hızla sürdürürken,bir yandan da kendi içlerinde bizim görmediğimiz bu tarz mücadeleleri veriyorlar.

Şutör oyuncular ise antrenörlerinin onlara çizdiği oyunlara ve takım arkadaşlarının yapacakları asistlere muhtaçlar.Bu nedenle antrenörleri ve takım arkadaşları ile uyum içinde olmaları normal karşılanmalı.

Genelde en önemli sorun; Antrenörlerin ellerindeki skorer oyuncuları görememesi ve şutör oyuncuların, kendilerini skorer sanmalarıdır.

Bu bilgilerin ışığında ligimizde oynayan takımların skorerlerini ve şutörlerini gözden geçirirsek ilginç hikayeler yakalayabiliriz.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Dominant point guard nasıl olur ? Büyük takım  olmak için ilk şart, modern bir PG ( point guard ) lazım. Her PG ın bir  oyun planı  ve bu plana uygun stili vardır. Çok yetenekli olup d...
Lise Basketbol takımımız Alanya Şampiyonu Lise Basketbol takımımız Hasan Çolak Anadolu Lisesi ile yaptığı son maçı da 72 - 33 kazanarak yenilgisiz "Alanya Şampiyonu" olmuştur.Tüm oyuncuları ve...
Pick and roll hücum sunumu. Sunum içeriğinde 3x0 pick and roll hücum ve 2009-2010 sezonununda Eurolegue de uygulanan pick and roll hücum setlerinin bulunmaktadır. Pick and...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir