font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Skorer ve şutör – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Skorer ve şutör

26 Kasım 2015

skorer_sutörBirçok kişi skorer oyuncular ile şutör oyuncuları karıştırır.Aslında bu iki oyuncu tipi bir birinden çok farklıdır.
Skorer oyuncular oynadıkları her maçta, uzaktan,yakından veya faul atışından bir şekilde sayı bulurken,şutör oyuncular sadece bulabildikleri dış şutları yüksek yüzdeyle sayıya çevirir.

Basketbolda şut atabilmek için önce pozisyon bulmak gereklidir.

John Wooden “öyle oyuncular gördüm ki attıkları her şutu sokabiliyorlardı ancak bu oyuncular kendilerine pozisyon yaratabilecek çabuklukta değilllerdi.”derken, şutör oyuncuların skor yapabilmesi için pozisyon bulmaları gerektiğinin altını çizmiştir.

Zaten kendi şutunu kendi yaratıyor lafı da bir bakıma şutör oyuncunun skorerliğe terfi etmekte olduğunun habercisidir.

Ancak bir oyuncunun kendini skorer olarak kabul ettirmesi o kadar kolay değildir.Öncelikle Antrenöründen uzun süre oynama ve fazla top kullanma kredilerini alabilmesi lazımdır.

Tabii burada takımın hedefinin yanı sıra ,skorer oyuncunun seviyesi ve koçun kalitesi çok önemlidir.

Bazen üst düzey skorer oyuncuların bu krediyi alamadığına şahit oluyoruz. Bu tarz hikayeler önce takım içinde başlayan bir mücadele daha sonra ise,( Uzun süreli kontratları saymazsak) en geç sezon sonunda ayrılıkla neticeleniyor..

Bugün birçok takım, ligdeki savaşını son hızla sürdürürken,bir yandan da kendi içlerinde bizim görmediğimiz bu tarz mücadeleleri veriyorlar.

Şutör oyuncular ise antrenörlerinin onlara çizdiği oyunlara ve takım arkadaşlarının yapacakları asistlere muhtaçlar.Bu nedenle antrenörleri ve takım arkadaşları ile uyum içinde olmaları normal karşılanmalı.

Genelde en önemli sorun; Antrenörlerin ellerindeki skorer oyuncuları görememesi ve şutör oyuncuların, kendilerini skorer sanmalarıdır.

Bu bilgilerin ışığında ligimizde oynayan takımların skorerlerini ve şutörlerini gözden geçirirsek ilginç hikayeler yakalayabiliriz.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Basketbolda top tutma. Bir oyuncunun durarak, yürüyerek, koşarak veya sıçrayarak yerde duran, yuvarlanan, potadan seken veya pas olarak gelen topu; tek veya çift elle tutara...
Spin-outs drill O1 ve O2 pota altında yanyana dururlar O1 topu 3 sayı dışına yuvarlar ve peşinden koşar.O2 numaralı savunmacı faul line uzantısındaki bloğa değer ve k...
Temel Basketbol öğretim modeli sunumu Prof. Dr. Yaşar Sevim ve Cengiz Kuru'nun hazırladığı sunumun içerisinde 1.GİRİŞ 2.Temel Basketbol Öğretim Modelinin Aşamaları A-6-8 Yaş Gurub...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir