font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Sizin takımın kaç tane seti var ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Sizin takımın kaç tane seti var ?

28 Kasım 2015

basketbol_setSadece iki yerleşik set düzeni ile oynarsanız bu şablonlardan doğacak birçok opsiyon hücumunuzun bir parçası olacaktır.
Her antrenmanda, her maçta bu setlere karşı alınan önlemler oyuncularınızın yaratıcılıklarını harekete geçirecek ve onların doğru sayı yollarını bulmasını sağlayacaktır.
Bu durumda sizin şablonunuz ile oyuncularınızın yaratıcılığı birleşerek ortaya kolektif bir çalışma çıkacaktır ki, bu da mükemmel bir takım kimyası demektir.

Sene içinde yaptığınız değişiklikleri saymazsak, birbirinden farklı yedi sekiz farklı set hücumu ile yola çıktığınız takdirde, her maç, rakibin aldığı önlemlere göre değişik setlerinizi devreye sokarak avantaj ele geçirebilirsiniz.
Ancak sezon sonuna doğru, daha ciddi rakiplerin setlerinizin bitiş bölümlerine veya oyuncularınızın özelliklerine karşı aldıkları önlemler, takımınızın yeni bir şeyler üretmesi için zaman bırakmayacaktır.

Siz ne kadar akıllıca planlanmış, hareketli ve organize hücumlar uygulasanız da rakipler belirli bir süre sonunda açıklarınızı tespit eder ve ona göre savunmalar hazırlar.
Bu tarz durumlarda çok organize olmak, sanılanın aksine takımınıza daha fazla zarar verir, çünkü kendi oyuncularınız kadar rakip takım da sizin neler yaptıklarınızı öğrenmiştir.

Sezon sonuna doğru, özellikle mağlubiyetlerin telafisi zorlaştığı maçlarda oyuncularınızın yaratıcılıklarına ihtiyacınız artacaktır, elinizdeki yeteneklerin becerilerini göstermelerini sağlayacak az sayıda düzenler ile yola çıkmanız bu süreçte işinize çok yarar.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Organize Transition hücumları ,fastbreak sayı... Tüm antrenör arkadaşların bu konuda bazı yorumlar yapacağına eminim. Antrenör olmayan arkadaşların da fikirlerini yazmaları için,kısaca nereye kadar ...
Efsane Coach John Wooden’ın Başarı Pira... John Wooden Takımlarının Galibiyet Sırları John Wooden, 40 yıllık antrenörlük kariyeri boyunca, koçluk yaptığı lise ve kolej takımlarında oynadığ...
Kenar oyunu 4 Oyuncular şekildeki gibi yerleşir topu oyunua 2 numara sokar 4-1 e pick yapar 1 topla buluştuğunda 5 numara ile pick and roll oynar 5 nolu oyuncu içer...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir