font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Sırbistan Basketbol Altyapı Programı – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Sırbistan Basketbol Altyapı Programı

12 Ocak 2016

sırbistanSırbistan, 1991′de Yugoslavya’nın dağılmasıyla sonuçlanan süreçte kurulan ülkeler arasında basketbolda Karadağ ile (Yeni Yugoslavya ve Sırbistan – Karadağ olarak) en başarılı sonuçları alan ülke. Çok iyi bir antrenör gelenekleri var. Profesör Nikolic’den Ranko Zeravica’ya, oradan da Ivkovic – Vujosevic – Obradovic üçgenine ulaşan efsanelerle dolu. Dahası Split efsanesinin mimari Bozidar Maljkovic ve Svetislav Pesic gibi isimleri ikinci cümleye alabiliyoruz. 50 seneyi aşan bir tabloda gördüğümüz noktada basketbolun teknik yanına uygun olmakla beraber, mental olarak da oldukça güçlü bir yapı inşa ettiklerini görüyoruz. Zira dağılan ülkeler arasında Hırvatlar bireysel ve takım içinde yıldız nitelendirilebilecek yeteneklerdeki isimler çıkarırken, Sırplar mental eşiği yüksek oyuncu yoğunluğu bakımından daha başarılıdır. Onları sonuca götüren nokta aslında bu farktır. Belki 2002 sonrası ciddi sendelemiş gözüküyorlar ama altyapıları halen kuvvetli ve geçmişte atılan o harç duruyor. Daha da önemlisi, yazıda göreceğiniz gibi kendi öz eleştirilerini de yapıyorlar. Şimdi, federasyondaki basketbol akademisinde bulunan ve Profesör unvanlı Borivoje Cenic’e gözleri çeviriyoruz.
PLAN
Sırbistan’ın altyapılardaki oyuncu tarama ve seçme programı, yetenekli bir oyuncuyu gözden kaçırmama esasları üzerine kurulu geniş bir seçim ağı ve kriterleri üzerinedir. Küçük bir ülke olmamız nedeniyle potansiyel olarak milli takım kalibresine çıkabilecek az oyuncu adayına sahibiz. Her yıl oyuncularımızı Avrupa’nın zirve takımlarına ve NBA’e kaptırıyoruz. Bu problemin üstesinden gelebilmek için idman sıklığını arttırmaya dayalı daha yoğun ve daha hızlı bir program uygulamaya karar verdik ve bu geniş bir seçim ağı yaratmamızda yardımcı olmakta. Milli takımlarımızın uluslararası sıralamalarda yükseklerde yer alması gençlerin basketbola olan ilgisini arttırmakta ve bu yıldan yıla artış göstermiştir. Sırbistan ve Karadağ’da bugün binin üzerinde takım ve 15 binin üzerinden lisanslı basketbolcu vardır (şu anda ayrı iki ülke olmalarına rağmen ikisinin de altyapı düzeni temelde bu düzen üzerinden çalışmaktadır).

ORGANİZASYON ŞEMASI
Antrenman süreci üç grup olarak icra edilmektedir.
• Seçme grubu
• Hazırlık grubu
• Yarışma grubu
Ayrıca 7-10 yaş bandı için oluşturduğumuz ayrı bir grup daha vardır.
SEÇME GRUBU
Bu grup 11 – 14 yaş bandındaki oyunculardan oluşmaktadır. 11 yaşın özel olarak seçilmesinin nedeni çocukların bu yaştan itibaren antrenmanı alacak ve programın içine dahil olabilecek psikolojik ve fiziksel duruma erişebilmesidir. Bu seçim grubu için Sırbistan’da 8 bölge oluşturulmuş olup antrenmanlar ayda iki kez olmak üzere “Eylül – Haziran” dönemini kapsamaktadır. Yaşlarına göre 11-12-13 ve 14 olmak üzere 4 grup vardır her yıl toplamda 20 antrenman seansı bulunmaktadır. İdmanlar sonucunda her gruptan seçilen 20 kişi bölgesel şampiyonalara katılmak üzere davet almaktadır.
urdun_sirbistan_30082010BÖLGELERDEKİ TEKNİK YAPI
Her bir bölgenin kendi teknik altyapısı vardır ve şu şekilde oluşmaktadır :
• Bölge koordinatörü: Görevi bölgesindeki kulüplerle ve federasyondaki bu programdan sorumlu baş koordinatör ile sürekli bağlantı halinde olmaktır.
• Her yaş kategorisi için iki antrenör: Bölge koordinatörü idmanları, kulüp turnuvalarını ve seçilen oyuncuları gözden geçirir. Bölgelerdeki idman süreci teknik, fiziksel ve taktik testleri içermektedir. Kulüp antrenörleri buraya katılım gösterir ve oyuncuların kişisel gelişimini sağlayacak olan gerekli direktifleri veya yönergeleri alır.
BÖLGESEL TURNUVALAR
İdman sezonunun bitiminde bölgesel turnuvalar düzenlenir ve 11-12 yaş grubu 13-14 yaş grubu olmak üzere iki takıma ayrılırlar ve en iyi performansı gösterenler bölgesel takımlara alınırlar.
OYUNCU GELİŞTİRME VE İDMAN MERKEZİ
1 – SEÇME GRUBU
Sezon sonunda tüm bölgedeki yaş gruplarından seçilen oyuncular, ki her yaş grubu için 60 oyuncuya karşılık gelmektedir, oyuncu geliştirme merkezine alınırlar. Burada günde iki kez olmak üzere toplamda 4 saati bulan antrenmanların yanı sıra, fiziksel ve teknik yetenek testlerinden geçirilir. En iyi performansı gösterenler hazırlık grubuna dahil edilirken kalanlar ise gelişimleri devam ettirme adına çalışmalara devam eder.
2 – HAZIRLIK GRUBU
Bu gruptaki oyuncular 15-16 yaş grubundaki altyapı milli takımları için potansiyel oyuncu adayıdır. Yılda 4 dönemi ve 60 günü kapsayan bir antrenman süreçleri vardır. İlk aşamada seçme grubundan gelen 60 kişilik oyuncu grupları 30′a düşürülür ve ilerleyen idman süreci boyunca eliminasyon devam eder.
3- YARIŞMA GRUBU
Bu grup da üç yaş kategorisinden oluşmaktadır bunlar sırasıyla 16, daha sonra 17-18 ve 20 yaş altıdır. İdmanlar farklı dönemlerde yapılmaktadır. Bunlar:
• Hafta sonu boyunca 2 gün
• Sonbahar, yaz ve kış döneminde uluslararası turnuvalar öncesindeki 1 haftalık periyot.
• Dünya şampiyonaları öncesi 80 günü ve sayısı 15-25 arasında değişen hazırlık maçını bulan uzun periyot ve sonucunda 20 kişilik kadronun 14′e düşürülmesi.
YARIŞMA GRUBUNDAKİ TEKNİK EKİBİN YAPISI
Burada tecrübeli ve sonuçlar açısından kendini kanıtlamış isimler vardır ve her bir antrenörün en üst seviye koçluk belgesi olmalıdır. Bu teknik yapı
• Baş antrenör
• 2 asistan veya yardımcı antrenör
• Doktor
• Psikoterapist
• Takım liderliği rolünde olmak üzere bir antrenör daha
sirbistan_basketbol
YEREL TURNUVALAR
Yaş gruplarına bağlı olarak yapılır
• 11-12 yaş grubu bölge turnuvalarında oynar
• 13-14 ve 15-16 ve 17-18 yaş grubu ise il turnuvalarında boy gösterir.
Bu turnuvalardaki aşamalar küçük bölgelerden il ve ülke şampiyonalarına kadar uzanır ve finaller öncesi Eylül – Haziren aynı kapsayan dönemde 30-40 resmi maç yapılmaktadır.
LİGLERDEKİ YAŞ SINIRI KURALI
Takımlardaki genç oyuncu sayısını arttırmak için koyduğumuz bazı kurallar vardır. Çeşitli kademelerde belli yaş sınırı üstünde oyuncu sayısı kısıtlanırken genç oyuncu bulundurma sayısı konusunda zorunluluklar getirilmiştir. Bu yaş limiti liglerin seviyesine göre 24 ve 26 olarak değişmektedir. 26 yaş ve üstü için getirilen limit 3, 24 ve yaş üstü için getirilen limit ise 4 oyuncudur. Bu kuralla beraber genç oyuncuların üst seviye basketbola geçişindeki süreç hızlanmış bulunmaktadır.
AMAÇ
İyi sonuçlar aldığımız gibi başarısızlığa uğradığımız zamanlarda var. bunları maddeler halinde sıralamak gerekirse.
• Milli takım için dikkatli bir seçim prosedürü oluşturma
• Erken başlanmış, iyi kurgulanmış ve planlı bir idman programı
• Milli takım ve kulüp antrenörlerinin kuvvetli işbirliği
• Federasyonun önemli desteği
• Rakip takımları titiz gözlemleme
• Diğer milli takımların geç toplanması daha kısa hazırlık sürecine sahip olması
Yetenekli olmasına rağmen başarılı olamadığımız yaş gruplarında bunun olası nedenleri
• Yetenekli bir oyuncunun hızlı gelişimi kulüpleri onu A takıma alma konusunda zorlamaktadır. Akabinde ise erkenden yurt dışına gitmektedir.
• Takımların milli takım kampına oyuncu vermedeki isteksizliği. Örnek vermek gerekirse junior” kategrosindeki şampiyonadan önce sadece 4 oyuncu tüm milli takım idman programına katılabildi. Federasyonun açık kuralları olmasına rağmen kulüpler bu davranışı sergilemekte hak iddia ediyorlar.
• A takıma yükselen oyuncunun gelişime dayalı idman temposunun yavaşlaması ve bazılarının bunu bulamaması. Maç trafiği buna engel olmakta.
• Tüm bu etmenler oyuncunun teknik gelişiminin yanı sıra zihinsel gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir.
Sırbistan’ın altyapı programı bu şekilde. Çarkın işlemesindeki en büyük sıkıntılardan biri de kulüplerin ekonomik durumlarının iyi olmaması. Ülkenin geneline yayılan bu sorun aynı zamanda idealist altyapı antrenörlerinin de motivasyonuna olumsuz etki yapıyor. Ek olarak, onlarda da İspanya gibi oyuncu geliştirme merkezleri de bulunmakta ve federasyon mali sıkıntı çeken kulüpleri besleyen çok önemli bir oyuncu fabrikası.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (05.08.2013) ” Oyuncuların yaşları büyüdükçe üzerindeki sorumluluklar da mutlaka artacaktır! Çünkü, yaş ilerledikçe herkesin onlar üzerindeki beklentileri de artma...
Altyapıda daha fazla oyuncu yetiştirmemiz içi... Belki duymuşsunuzdur geçtiğimiz ay Fenerbahçe genç takımı Amerikaya hazırlık maçları yapmaya gitti ve başarılı antrenörleri sevgili Fikret Doğan, dönd...
Sürantrenman durumunda sporcu nasıl beslenmel... Yarışma dönemlerinde ağır çalışma sonucu yavaş yavaş oluşan kalıcı yorgunluğu sürantrenman tanımlamaktayız.Bu durumlarda öncelikle antrenmanlarda dire...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir