font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Serbest atış yüzdemiz neden düşük?(Hurşit Baytok) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Serbest atış yüzdemiz neden düşük?(Hurşit Baytok)

5 Aralık 2015

serbest_atısDeneyimli antrenör Hurşit Baytok, Milli Takımımızın serbest atış yüzdesinin çok düşük olmasını değerlendirirken, “Maalesef antrenmanlarda serbest atış çlışmasını ciddiye almadığımız için Türk oyuncusunun yüzdesi çok düşük”dedi.

Baytok şunları söyledi:

“Antrenmanın sonunda serbest atışlara geçilmesi, çalışmanın bittiğinin işaretidir.  Oyuncular serbest atış kullanırken arkadaşları el şakası yaparlar, espri üretirler. Bu sırada antrenör çantasını toplamaktadır. Yani serbest atışlar antrenmanın bir parçası olarak görülmez. Tamamen konsantrasyon dışı yapılan atışlar da, aynı şekilde maçlara yansır.

Bir oyuncunun serbest atış çalışmasını, maç ciddiyetinde yapması gerekir. Çoğu maç az farkla biterken, serbest atışların getireceğinin veya götüreceğinin farkında olmak gerekir. Bunu sağlaması gereken kişiler de antrenölerdir.

Serbest atışta elbette yetenek önemlidir ancak yüzdesi düşük olanlar dahi üzerine giderek isabet oranını artırabilir. Shaquille O’Neal belli oranda bunu başardığına göre, gerkes başarabilir.

Ayrıca serbest atışlarda oyuncunun psikolojisi de çok önemlidir. Kötü atan oyuncuya kaçırdıkları değil, attıkları hatırlatılarak destek olunmalıdır.

Oyuncular da bu konuda kendileriyle yarışmalıdır. 10’da 7 atan, bir sonraki gün 10’da 8 atmaya odaklanmalıdır”

Not: Haberi yayımladıktan sonra sevgili Kaan Artun’dan şu mesajı aldık.. Serbest atış yüzdesi düşük olanlara moral vermesi için paylaşıyoruz:

“Geçen sezon çalıştığım Jillian Robbins de ilk 9 maçta %27 ile faul atarken, çok çalışıp sonraki 16 maçta %60 ile attı”

Bir not da sevgisi Cem Akdağ’dan..

“Shaq, Aralık ayında % 31 ile serbest atış atarken,özel çalışmalara başlamış. Aynı sezonun sonunda %62 – 68 yüzdesini yakalamış”

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (08.08.2013) ” Antrenör, adli bakımdan kulübün kadısıdır!! Padişah,, çoğu zaman kadının verdiği hükme karışamaz!! Fakat, gün gelip kadının adaletinden şüphe edilin...
Coaching Elinizdeki oyuncuların bazıları daha bilgili, bazıları daha atletik, bazıları daha özel olabilir. Hepsinin birlikte uygulayabilecekleri bir sistem bul...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir