font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Savunmanızı Geliştirmek İçin Ön Koşullar nelerdir ? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Savunmanızı Geliştirmek İçin Ön Koşullar nelerdir ?

24 Aralık 2015

DAVRANIŞ – Coachlar oyunculara iyi savunma yapmanın önemini anlatmalı ve bu yönde motive etmelidir. Eğer oyuncu savunma yapmaya inanmıyorsa ve savunma yapmak için doğru bir davranış içinde değilse, bu tip oyuncu hiç bir zaman iyi oyuncu olamaz.

SAVUNMA TEMEL HAREKETLERİ – Oyuncular savunma yapmak için savunmanın temel hareketlerini düşünmeli ve öğrenmelidirler.Drıller ve maç benzeri çalışmalar, oyuncuları özel görevlerine ve o andaki durumlarına hazırlanmaya yardım ederler.

Maç şartlarındaki durumlar,takım savunmasını geliştirici driller, örneğin; hücumdan savunmaya geçiş. Takım yardımlaşmasını takım savunma ribaundunu geliştirir ve oyunculara maç şartlarını hazırlar.

Defence-vs-Attack-Team-GB-vs-Russia-Basketball-Arena-London-Olympics-2012Takım Savunmanısının En Önemli Yedi Prensibi;

1- Atılan şut sayısını azaltmaya çalış.Bunun için rakibi hata yaptırmaya zorlamak atılan şut sayısını azaltır.İyi savunma yapan takım zamanı lehine kullanır ve rakibin şut atması için daha çok zaman ihtiyaç duymalarına yol açar.

2-Şut yüzdelerini düşürt. Savunma takımı , acele şut atmaya, kötü açıdan şut atmaya ve yüksek yüzdeli şut atan oyunculara top geçirtmemeye zorlamalıdırlar ve böylece onlara düzgün sayı attıkları bölgeden atış imkanı yaratmazlar.Rakibin, en yüksek yüzde ile şut atılan yerden, yani çemberin civarından uzak tutmaya çalışın.

3- 5.5 metrenin yakınından atılan her türlü atışı azaltın.Savunma takımı, rakibin savunmaya yaptığı penetre sayısını ve yakın atılan şut sayısını minimuma indirmeye çalışmalıdır.

4-İkinci atışları azaltın.Takım ribaund almak için gerekli temel hareketleri öğrenmeli ve ikinci veya üçüncü atışları durdurmalıdır.İkinci atışlar genelde yakın atışlardır ve çok yüzdeli atışlardır.

5- Ucuz basketleri engelleyin. Ucuz basketler; savunmasız turnike atışları, kolay ribaund sonrası atışlar veya savunmasız yakın atışlardır.Topa yapılan iyi savunma ve iyi savunma yardımları ucuz basketleri engeller.

6-Sayı atılan bölgeleri gösterin.Sayı bölgeleri belirli oyunculara göre ayarlanır.Lise seviyesindeki takımlar için normal şut bölgesi 6 metre civarıdır..Bu metraj kategorilere göre azalıp,artmaktadır.?Şut bölgelerini gösterin?? den amaç savunma oyuncusunun el kaldırarak atılan şuta teması sağlamaktır.

7- Pivota verilecek pasları önleyin.İyi savunmacı takım, aşağı postta bekleyen oyuncuya verilebilecek pasları engelleyebilir.Eğer içeriden yapılacak sayılar iyi savunma ile engellenirse, rakip kazanmak için yalnız dış şutlara bel bağlayacaktır.İşi, kapanan takım savunması sayı üreten post oyuncusunu durdurmaktır.
basketball_defenseEğer coachlar kendi savunma planlarını sezon için geliştirirlerse, göz önüne alınacak seçenekler bulunur ve takım savunmasını sezon için mükemmel hale getirebilirler.Birçok başarılı coachlar bir temel takım savunmasını iyi yapmaya özen gösterirler ve bu savunmayı eksiksiz yapmak için çok çalışırlar ve her maçta uygularlar. Öbür taraftan birçok başarılı coach da birçok takım savunmasını sezon içinde beraber uygulamayı tercih ederler. Belkide birçok savunmayı kullanan coachlar aynı maç içinde bunları karıştırarak kullanırlar.Bir takımın savunmasının kuvvetli olması, bu takımı meydana getiren kişilerin kabiliyetleri ile orantılıdır.Takım savunmasının planını geliştirirken kenar yönetimi aşağıdakileri düşünmek zorundadır.

1-Fikstürdeki sıraya göre rakiplerinizin hücum gücünü ortaya koyun.

2-Geçen seneden oynayan oyuncuların kabiliyetleri nelerdir?

3-Yeni gelen oyuncuların savunma kabliyetleri nelerdir?

4-Hangi savunmalar sizin hücum oyununuzu tamamlar?

5-Oyuncularınız mücadeleci midir?

6-Oyuncularınız çeşitli savunmaları öğrenmek için yeterli derecede zeki midir?

7-Kadro derinliğiniz var mıdır? Yeterli yedeğiniz var mıdır? Veya yapacağınız savunma bir veya daha fazla oyuncunuzu faul sorunu yaratmama amacı güdüyor mu?

İyi savunma düzeni için yapacağınız dikkatli plan, coachun hissetmesi ve öğretilen savunmanın düzeyi takımı iyi savunma yapan bir ekip haline getirebilir.

Adam adama savunma temel becerileri, her çeşit savunmanın geliştirilmesinde ana hususların başında yer alır.Öğretilen savunmanın ilerlemesi yarı saha savunmadan başlamalıdır.Bu tam saha savunmanın başlangıcıdır.

BENZER YAZILAR

Hücum dengesi. SET HÜCUMLARININ ÖNEMİ Bir maç içinde siz ne kadar hızlı oynamak isteseniz de % 40 seviyelerinde oyun durur ve savunma yerleşir. Buna rakip tak...
Sprint kayma adımı çabukluk drill Bu drill’de oyuncular baseline’da (Dip çizgi) sıralanırlar. /1 no’lu oyuncu yarı saha çizgisine son sürat koşar ve çizgi boyunca stance pozisyonunda ...
Etkili Antrenörlük Stratejileri Antrenörlük sadece bir meslek midir? Herkes antrenör olabilir mi? Antrenör aynı zamanda bir sporcudur. Antrenör aynı zamanda hem fizyoloji hem de bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir