font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Savunmanın önemli noktaları ve günlük savunma çalışması. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Savunmanın önemli noktaları ve günlük savunma çalışması.

26 Aralık 2015

savunma2Kendinizi üst düzey fiziksel ve ruhsal kondisyon sağlayın ve mümkün olan her zaman antrenman maçları oynayın.Kuvvetli oyunculara karşı bire bir oynayarak savunmanızı geliştirebilir ve nasıl perdeleme yapılacağını bilen oyuncularla 2ye 2 ve 3e 3 oynayarak engellemeler ve perdelemeler üzerinde çalışabilir vepıck and rollü çalışabilirsiniz.Rakiplerinizi antrenman maçlarında tam bir göğüs göğse mücadelede yaptığınız gibi sıkı savunun ve böylece harcayarak ekstra efor sahibi olacaksınız.

SAVUNMANIZDA GÖZDEN GEÇİRECEĞİNİZ NOKTALAR

1. Agresiflik,hızlılık,hazırlık,iletişim ve yetenek,kazanan savunmada oynamanın temelleridir.Tüm bu özellikler,ruhsak ve fiziksel kondisyonlarla geliştirilebilir.Yetenekle (asla bırakmayın!) başlayın gerisi gelir.

2.Rakibinizin hareketlerini ve eğilimlerini öğrenin,böylece daha kurnaz savunma yapmak için hazırlanırsınız.

3.Hafifçe eğilerek, dizlerinizi bükerek,ayak topuklarınız üzerinde durarak,ağırlığınızı düzgün şekilde dengeleyerek,ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açarak rahat bir savunma duruşu alın.

4.İki elinizle ve iki ayağınızla savunma oynayın.Her zaman her iki ayağınızı da vücudunuzdan önce hareket ettirin.Sağ elini kullanan bir rakibi aksettirmesi için top çalmalarda ve şut bloklarında sol elinizi kullanın.

5.Gözlerinizi açık,başınız yukarıda,oyunu önünüzde tutun.Kolayca fake yememek için rakibinizin bel bükümünü izleyin;topa,onun ayaklarına,başına veya omuzlarınabakmayın.

6.Topsuz rakibinizle de oynayın.Rakibiniz ile pota arasında ve rakibiniz ile top arasında kalın.Onun favori şut noktalarını öğrenin ve onu bunlarla yenin.

7.Özellikle sadece bir yola gidebilen bir oyuncuyu savunuyorsanız overplay yapmayı öğrenin.

8.Adamınızı bırakıp yardıma gitmeyi,switch yapmayı,pres yapmayı,ikili sıkıştırmayı ve takım arkadaşlarınıza yardım etmeyi öğrenin.

9.Savunmada her zaman konuşun.Özellikle hücum,perdelemeler veya engellemeler yaptığında takım arkadaşlarınızın neler olduğunu bilmesine izin verin ve onların da aynısını yapması konusunda ısrar edin.

10.Kötü eşleştiğinizde veya rakibiniz uzaklaştığında yardım istemekten asla çekinmeyin.

11.Savunmanızdan özel bir gurur duyun.Mümkün olan her zaman en sert rakibe savunma yapın.Sıkıntıya düşmek konusundan endişelenmeyin;daha uzun ve daha hızlı oyunculara karşı nasıl ayarlama yapılacağını öğrenin.

12.Hücumunuzun kadar savunmanız üzerinde de çalışmak için 1 e 1, 2 ye 2,3 e 3 antrenman maçları oynayın!

GÜNLÜK ANTRENMAN PROGRAMINIZ

– En az beş sert rüzgar sprinti koşun (saha dışında 40 yard veya içeride tam saha)

-Ani yön değişiklikleriyle her iki ayağı hareket ettirerek,60 saniyelik atışlarla,tam hızda en az 10 dakikalık hızlı yana ve geriye basma hareketi

-Kondisyon bölümünde söz edildiği gibi en az 10 dakikla gerilme ve çeviklik üzerinde çalışın.

-Hızlılığı geliştirmek için en azından 10 dakika jumping jack hareketleri,trambolin,merdivenleri koşarak çıkma

-Mevcut en sert rakiplere karşı en az yarım saat 1 e 1,2 ye 2,3 e 3 maçlar yapın

BENZER YAZILAR

Forvetler ve pivotlar neden dribling yapmalı ... Guardlar sadece  dripling idare etmesi gereken oyuncular değildir.Eğer iyi dripling yapmayan bir pivot yada forvetseniz sayı kazanma fırsatlarınızı sı...
Genç Kızlar Milli Takımı Çanakkale’de H... 17-27 Temmuz tarihlerinde Portekiz’de düzenlenecek olan Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek olan Genç Kız Milli Takımımız Çanakkale'de ...
Maç kadrosuna nasıl girilir? Sen 20 yaşındasın, belki de 19. Takım yaş ortalaması, 28-29. Takımda en genç ve ayrıca en tecrübesiz de sensin. Yani, hepsi senden 10 bazıları da 1...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir