font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Savunmada yardımlaşmak hücumda paylaşmak. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Savunmada yardımlaşmak hücumda paylaşmak.

29 Aralık 2015

100_33042001 yılında ülkemizde düzenlenen Avrupa Şampiyonası öncesi o dönemin A milli takım antrenörü Aydın Örs ve ekibi tek dil olarak katıldıkları tüm programlarda takımla ilgili bu sözü söylediler Savunma da yardımlaşmak , Hücumda paylaşmak ..

Ne kadar basit bir iş bakıldığında bu , sadece milli takım seviyelerinde değil , altyapılarda da ve minik takımlarda da bu felsefeye dikkat edilmesi gerekir bence. Çocuklara, Oyuncularıma bazen yapamayacağı teknikleri istiyoruz. Özellikle Minik takım oyuncularından , Bursa da diğer illerde özellikle Özel okullarımızın İlkokul takımlarında birçok hücum seti kenar , dip oyunları ve bölge savunması ve hücumu çalışılmaktadır.

Hücum ve Savunmada daha basit olamaz mı?

Hücumda minik yaşta başlayarak oyuncularımıza bazı temek teknikleri muhakkak vermemiz gerekiyor. Aslında Minik takım ve Ligler arasında fizikler arasında büyük farklar varken , Küçük , Yıldız takımın maç kaybettiğindeki hataların aynısını , A takım seviyesinde de görüyoruz.

Efes Pilsenin dün akşam kaybettiği Eurolig Partizan maçında kenardan Ergin Atamanın müdafadan memnun olmadığı her halinden belli olmaktaydı. Kısa oyuncuların çok kolay 1×1 geçilmesi ve Pivotun kısaya yaptığı yardımın ardından Forvet oyuncusunun müdafada rotasyon yapmaması , Altyapılarda da buna yakın sebeplerden birçok sayı yenilip , maç kaybedebiliniyor.

Maalesef bence basketbol oyununun temek teknikleri üzerinde yeteri kadar durulmadığını söyleyebiliriz . Özellikle altyapılar da , Bursa da altyapıya değer veren birçok kulüpte bu konularla ilgili uygun çalışmalar yapan bir çok antrenöre sahibiz. Ancak bunun aksini de yapan çok , 11 yılllık antrenörlük kariyerimde müdafa konusunda Cem Çağaldan birçok şey öğrendim . Onun müdafa oyunu felsefesine çok inanırım , antrenörlerin yeni başlayan kişilerin mutlaka antrenmanlarını takip etmesi gerekir. Hücum konusunda Tofaş antrenörü Erhan Toker ve Oyak Renault Altyapı Sorumlusu Gürkan Eroktay ağabeylerimiz , bu işi Bursada ve Türkiyede en iyi yapan antrenörlerimizden bence

Yazımın başında bahsettiğim söz gibi MÜDAFADA YARDIMLAŞMAK , HÜCUMDA PAYLAŞMAK sözüne uygun birkaç tane basit felsefeyle yazımı sonlandırmak istiyorum .

MÜDAFADA NELER YAPMALIYIZ ?

Takım ruhunun en çok geliştiği çalışmalardandır. Coşku , vazgeçmeme arzusu , hırs en üst seviyede olmalıdır.
Müdafa hücumdan başlar , yaptığımız erken atışlar kötü yönde , doğru atışlar iyi yönde müdafayı etkiler.
Müdafa 5 kişi ile yapılır , her oyuncu oynadığı pozisyona göre görevini iyi bilmeli, 24 saniyenin sonuna kadar beş oyuncu vazgeçmeden ayakta kalabilmelidir. Vazgeçen bırakan oyuncu olmamalıdır.
Kesinlikle 1×1 adam geçilmemeye dikkat edilmeli .
Rakipte top hangi hücum oyuncusunda ise ona göre , savunma oyuncusu topa yaklaşmalı ve penetre kanallarına 1.pas mesafesi yaklaşması gerekir.
Hücum mümkün olduğunca çemberden uzak tutulmalı , yakın atış yapıldığı takdirde hücumcuları potadan uzak tutup box-out rebaound iyi yapılmalıdır.

HÜCUMDA NELER YAPMALIYIZ?

*Topa sahip olduktan sonra kısa oyuncuları bulmalı ya da fastbreak pasına konsantre olmalıyız.

Hücumun sahada en hızlı olması gereken yerdir , 5 kişi ile beraber hızlı hücuma geçip , eksik adamla savunmamızı yakalama ihtimalinin fazla olacağından dolayı iyi koşmalıyız.
Hızlı hücumdan sayı bulamadıysak eğer , kısa oyuncularının birbirleriyle , uzun oyuncularının kendi pozisyonlarında yer değiştireceği bir şekilde , pas-cut, penetre pas, hand-off bazen de perdeleme oyunlarıyla kendi oyuncumuzu toplu yada topsuz geçip sayıya gitmeliyiz.
Hücumda topu takım arkadaşlarımızla mutlaka paylaşmalı , uzun sürdüreceğimiz hücumlarda müdafayı daha çok yorulacağını iyi bilmeliyiz.

Hücum eden oyuncular aralarında en az 3 m. aralıklarla yerleşmeli , doğru ve boş atışı aramalıyız.
Özellikle uzun oyuncular kadar 3 numara oynayan forvetlerimizide hücum rebounda sokmalıyız.

İsmail BİÇERMEN /Basketbol  Antrenörü

BENZER YAZILAR

Oyun mu önemli, oyuncular mı? Ben NBA maçlarından çok NCAA (Kolej) maçlarını izliyorum. Bence Dünya basketbolunun karakteri Amerika'da NCAA'de belirleniyor çünkü dünyanın en meşhur...
Basketbolda 24 saniye kuralı. Basketbol maçı esnasında basketbol topu oyuna sokulurken, top basketbol oyun sahasındaki bir oyuncuya temas ederse ya da oyun sahasındaki bir oyuncu t...
Motion offanse. Güney Miami  Dadede uyguladığımız Hareketli Hücum un prensibi, top ve hücum eden 5 oyuncunun sürekli ve tahmin edilemeyen bir hareket içinde olmaları ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir