font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Savunma prensipleri – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Savunma prensipleri

29 Aralık 2015

savunma_felsefesiDefansif stretejimiz kurdun kuvveti sürüsüdür sözü ile doğal bir benzerlik gösterir. Diğer bir deyişle rakiplerin skor yapmasını engellemek için onlardan sayıca üstün olursak şansımız daha yüksek olur. Defansif direncimiz (kuvvetimiz) sayımızda (takımımızda ) gizlidir.
Defansın daha güçlü olabilmesi için aşağıdaki defansif teknikler uygulanmalıdır.

1-Geri dönme. Defansa (geriye) hızla koşulmalıdır. (sprint) Kolay basketi engellemeli, daha sonra topu üç sayı çizgisinin dışında tut. Adamını bul-pota-Top-Adam herkes üçsayı çizgisinin içinde ve 3 saniye koridorunu koruyor. Defansif oyuncuların savunması gereken bölgeyi daraltmak istiyoruz.
2-Topu görün, Heran tetikte olun ve görüşünüzü koruyun. Heran topun nerede olduğunu bilin. Tüm oyuncular, topu durdurma ve boyalı bölgeyi korumakla hükümlüdür.
3-Topa, uygulanabilecek maximum baskıyı uygulayın. Topu savunan kişi topa sahip olan kişiye sahayı görme izni vermemelidir. Açık şut çektirmemeli, sahanın ortasına doğru dripling yapmasını engellemelidir. Elindeki tek şans (opsiyon) topu kenarlara sürmek olmalıdır.
4-Zekice pasları kabullenmeyin. Üçsayı çizgisi içinde savunma üçgeni kuralını (top-ben-adamım) uygulamalısınız. Defansif pozisyonunuz on the line, up the line, hücumun kulvara girmesine izin vermemeliyiz. Zekice olmayan paslara izin verilebilir.
5-Her şutu sokan ritmik şutlara izin verilmemelidir. Her şut girişimi rahatsız edilmelidir.
6-Her zaman ellerinizi yüksek ve kapalı tutun. Ön ayağınızı yukarı tutun.
7-Kimi savunduğunu bilin. Kaç numaralı oyuncu ve hücum özellikleri
8-Eski driblingleri durdurun. Topun boyalı alna girmesini engellemek için topa zekice baskı yapılmak zorundadır.9-Eğer driplingle geçildiyseniz dönün ve eski pozisyonunuzu almak için koşun
10-Top geldiği an (yükseldiği an) ellerde yükselmelidir. Ellerimizi aktif ve yüksek tutmalıyız. Görüş açılarını kapatmalıyız. Şut atmaları ve boyalı bölgeye pas vermemeleri için görüş açılarını kapatmalıyız.
11-Rahat dripling yapamaması için elini kullanmalısın.
12-Topun açısını çizgiye yönlendirin. Toplu adamı her zaman çizgi dışına doğru zorlayın. Topu orta sahanın 1/3 ünün dışında tutmak isteriz.
13-Her zaman hızlı bir şekilde yardımlaşılmalıdır. Boyalı bölgede asla çok hızlı bir şekilde yardım edemezsiniz.
14-Açık alanı hep koruyun. Her zaman iç taraftaki boşluklara hemen yardım etmeliyiz.
15-Topa baskı yapıp durdurun. Topa en yakın oyuncu her an pas arası yaparak durdurmaya hazır olmalıdır. Asla boyalı bölgeye dripling yapılmasına izin vermemeliyiz.
16-Her zaman topla adam arasında olmalısın.
17-Ön ayağınızı yüksek tutarak orta sahaya dripling yapılmasını engelleyin.
18-Topu önden kesin top kanattayken alçak postların önünü kesiyoruz ve buı topun boyalı bölgeye girmesini engellemek için en kolay yoldur.
19-Zayıf taraftaki savunmalar çökerek ve zone olmalı. Bu kişiler boyalı bölgede durmalı hem topu hem adamı görebilmelidir.
20-Topa baskı yaparak topun boyalı alana girmesini engellemeliyiz.
21-Defansta konuşun en iyi defans konuşan defanstır. Top, basket, perde, yardım, şut vb.
22-Defansta açıkgöz olun. Gereksiz bounce pasları kesmek isteriz. Fakat sadece topu iki elle yakalayabileceğimiz zaman topu çalmaya gitmeliyiz.
23-Set fauller sadece çıkarlarımız için faul yaparız ve yaptığımız zaman sert yaparız. Ofansif bir tehlike olmayan oyuncuya faul yapmayız.
24-Alçak postu gözetleyin. Top alçak posta atldığında topu ele geçirmeliyiz.
25-Screenleri yenin screenlere karşı alarmda ve sert olmalıyız, savaşmalı ve yolumuza devam etmeliyiz.
26-Zorlu screenlerde switch (adam değiştirme) yapınız. Sizi yenenin serbest şutlar olduğuna inanırız. Switch yapmadığımız tek screen ball screenlerdir.
27-Adamımız screen yapmaya gitse bile siz her zaman boyalı gölgeyi koruyun.
28-Dip çizgiye doğru baskı yapın.Top dip çizgiye sürüldüğünde en yakın defans oyuncusu önünü kapatıp topun boyalı bölgeye geçmesini engellemelidir.
29- Top her hareket ettiğinde siz de hareket ediniz. Top havadayken beş defansçı da hareket etmelidir.
30- Şutörelerin kim olduklarını ve nerede olduklarını bil , bu oyuncular üstüne oynadığımız kişilerdir.
31- İyi oyuncunun topu alıp şut atmasına izin vermemeliyiz. Büyük skoreri durdurmak için topun ona geçmesini engellemek lazımdır.
32- Şarj edilmeye çalışın. Ayaklarınız yerleştirdikten sonra stancede iyice alçalın ve ellerinizi kaldırın. Ağırlığınız topuğunuza verin ve size vurduklarında arkaya doğru düşün ve çıkarabildiğiniz kadar ses çıkarın. Kıçınızın üstüne düşmeye çalışın ve çeneniz göğsünüze değsin.
33- Kayıp toplardan sonra yere atlayın. Bu adamlar şampiyonlardır.
34- Defansta sert olun. Her pozisyon bir savaştır. Oyun içinde en çok savaşı kazanan takım maçı alır.
35- Defans yapmak için konsantre olun. Defans kalbe (yüreğe) ve çok çalışmaya bağlıdır.
36- Ellerinizi yüksek tutunuz bunu yaparken alçak ve geniş bir duruş yapın ve iç ayağınızı doğru yerleştirdiğinizden emin olun.
37- Zayıf taraftaki bir oyuncuya doğru top gelirse birkaç adım öne çıkıp ellerini kaldırmasını isteriz. Her zaman şuta pres yapın ve topun power zonea (güçlü taraf) sürülmesini engelleyin.
38- Blok yapın. Her topa blok yapın agresif olun ve topu alın. Blok her zaman ve her gün olmalıdır.
39- Rebound son  ikinci ve üçüncü atışa izin yok.

BENZER YAZILAR

Baseline oyunu 10 Topu oyuna 3 nolu oyuncu sokar 4 nolu oyuncu 2 nolu oyuncuya perdeleme yapar daha sonra sağ korner'e kat eder.Perdelemeyi kullanan 2 nolu oyuncu uygun...
Şut deyip geçmeyin. Herhangi bir basketbol maçının ardından yapılan yorumları dinlediğinizde konu eninde sonunda şut yüzdelerine geliyor. Ne kadar ribaunt alırsanız alın,...
Basketbolda iletişim. Basketbolda oyuncuların birbirleri ile olan iletişimi çok önemlidir. Çoğu kop kaybı, iletişim eksikliği yüzünden olmaktadır. Altyapılarda paslaşma tür...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir