font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Savunma çalışmaları sırasında antrenörün rolü. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Savunma çalışmaları sırasında antrenörün rolü.

29 Aralık 2015

hursit_baytok12Savunma sisteminin uygulanışındaki en önemli rol antrenöründür. Antrenör, yapmış olduğu plan çerçevesinde oyuncularının defansif anlamda bireysel gelişiminden de sorumlu olduğu gibi, onların savunma yapmalarını da arzulamalarını sağlamalıdır.

Antrenör bilgili olmalıdır. Bu, kendine güvenin de bir ifadesidir. Ki hiç şüphesiz bu güven oyunculara da yansıyacaktır.

Antrenör öğretici olmalıdır. Öğretmek ise etkili iletişim kurmayı gerektirir.

Antrenör, organize olmalıdır. Koymuş olduğu hedeflere ulaşabilmek için iyi düşünülmüş bir plana ihtiyacı vardır.

Antrenör çalışma sırasında en ufak bir detayı bile gözden kaçırmamalı, mümkün olduğunca çalışmanın temposunu düşürmeden hataları düzeltme yoluna gitmelidir. Çünkü, savunma hata kabul etmez. Hataların düzeltilmesi, mutlaka yapıcı kritiklerle olmalıdır.

Son olarak antrenör, sabırlı olmalıdır. Savunma tekniklerinin öğretilmesi, zaman ister. Adım adım gidilmeli ve istenenler alışkanlık haline gelene kadar sabırla çalışmaya devam edilmelidir.

Yazar:Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

1*1 defense drill 1x1 savunma ve hücum çalışmasında hücum topu alır almaz 1:1 oynar.Savunma oyuncusu pas ile hücum oyuncusunun üstüne koşar ve onu paint (boyalı alan) i...
Basketbol Antrenörlerinin Özlü Sözleri Gereğinden fazla bilgi yüklemek bir oyunculara yapacağınız en kötü şeydir. Dean Smith Bazen en iyi transfer yapılamayan transferdir. Don Mayer H...
Man to man hücum seti. 1 nolu Guard oyuncusu sağ tarafa doğru driblig yapar. Aynı anda 4-5 nolu oyuncular faul çizgisi hizasına doğru yükselir.     &n...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir