font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Savunma çalışmaları sırasında antrenörün rolü. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Savunma çalışmaları sırasında antrenörün rolü.

29 Aralık 2015

hursit_baytok12Savunma sisteminin uygulanışındaki en önemli rol antrenöründür. Antrenör, yapmış olduğu plan çerçevesinde oyuncularının defansif anlamda bireysel gelişiminden de sorumlu olduğu gibi, onların savunma yapmalarını da arzulamalarını sağlamalıdır.

Antrenör bilgili olmalıdır. Bu, kendine güvenin de bir ifadesidir. Ki hiç şüphesiz bu güven oyunculara da yansıyacaktır.

Antrenör öğretici olmalıdır. Öğretmek ise etkili iletişim kurmayı gerektirir.

Antrenör, organize olmalıdır. Koymuş olduğu hedeflere ulaşabilmek için iyi düşünülmüş bir plana ihtiyacı vardır.

Antrenör çalışma sırasında en ufak bir detayı bile gözden kaçırmamalı, mümkün olduğunca çalışmanın temposunu düşürmeden hataları düzeltme yoluna gitmelidir. Çünkü, savunma hata kabul etmez. Hataların düzeltilmesi, mutlaka yapıcı kritiklerle olmalıdır.

Son olarak antrenör, sabırlı olmalıdır. Savunma tekniklerinin öğretilmesi, zaman ister. Adım adım gidilmeli ve istenenler alışkanlık haline gelene kadar sabırla çalışmaya devam edilmelidir.

Yazar:Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (25.09.2013) ” Genç arkadaşlar!! Oyuncular deneme-yanılma tahtası değildir!! Maalesef, bu ülkede büyük ihtimalle tam hazır olmadan bir takım çalıştırma görevi alab...
Baseline oyunu 9 Topu oyuna 1 nolu oyuncu sokar. 4 hızlı bir şekilde sağ korner'e açılır aynı anda 5 nolu oyuncu 2 nolu oyuncuya perdeleme yapar 1 topu 2 nolu oyuncuya...
Ribaunt. Genelikle hepimiz çoğu zaman takımımızın ribaund problemi olduğundan,halbuki bu konunun çok önemli olduğundan ve antrenmanlarda yeterli zamanı ayırmış...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir