font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Savunma çalışmaları sırasında antrenörün rolü. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Savunma çalışmaları sırasında antrenörün rolü.

29 Aralık 2015

hursit_baytok12Savunma sisteminin uygulanışındaki en önemli rol antrenöründür. Antrenör, yapmış olduğu plan çerçevesinde oyuncularının defansif anlamda bireysel gelişiminden de sorumlu olduğu gibi, onların savunma yapmalarını da arzulamalarını sağlamalıdır.

Antrenör bilgili olmalıdır. Bu, kendine güvenin de bir ifadesidir. Ki hiç şüphesiz bu güven oyunculara da yansıyacaktır.

Antrenör öğretici olmalıdır. Öğretmek ise etkili iletişim kurmayı gerektirir.

Antrenör, organize olmalıdır. Koymuş olduğu hedeflere ulaşabilmek için iyi düşünülmüş bir plana ihtiyacı vardır.

Antrenör çalışma sırasında en ufak bir detayı bile gözden kaçırmamalı, mümkün olduğunca çalışmanın temposunu düşürmeden hataları düzeltme yoluna gitmelidir. Çünkü, savunma hata kabul etmez. Hataların düzeltilmesi, mutlaka yapıcı kritiklerle olmalıdır.

Son olarak antrenör, sabırlı olmalıdır. Savunma tekniklerinin öğretilmesi, zaman ister. Adım adım gidilmeli ve istenenler alışkanlık haline gelene kadar sabırla çalışmaya devam edilmelidir.

Yazar:Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Tam saha ikili pas drill O1 sağ elle Rockers step yaparak tek dribling yapıp O2 sol eliyle Baunce pas atar.O2  pası aldığında çift elle tutar ilk adımı kullanarak sol elle tek...
Süre verilmez alınır. Alt yapı antrenörlüğü yaptığım dönemlerde bazı dostlar “Siz antrenörler ne yaparsanız yapın, oyuncu olacak yetenekli gençlerin yükselişine mani olamaz...
Basketbolda savunma için psikolojik gereksini... Takım her oyuncunun kendine özgü bir takım görevleri vardır. Bir oyuncunun fiziksel gücünün yüksek olması o oyuncunun iyi savunma yapacağı anlamına ge...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir