font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Sabit savunma – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Sabit savunma

25 Aralık 2015

zone_savunmaBasketbol her şeyin mümkün olduğu çok kompleks bir oyundur. iyi takımların hücum ve savunma düzenleri arasında bir denge olmalıdır. başarılı bir basketbol takımı olabilmek için sadece evinizdeki değil deplasmandaki maçları da kazanmalısınız. bazen deplasmanlar daha da önemlidir. deplasmanda oynarken takımınız farklı bir çevre ve psikolojik şartlar altında olacaktır. Hakemler kalabalık, çemberler ışıklar ve oyun topu takımınızın alıştığı gibi olmayabilir. evinde oynayan takımdan daha yüzdeli şut atmaya çalışmak zor ve çoğunlukla risklidir. bu yüzden hücum güvenilir olmaz. Bununla beraber iyi bir savunma yapıp skordaki savaşı kazanabilirsiniz. savunma sabittir ve maçları kazandırır. Savunma ve ribaundlarla şampiyonluklar kazanılır. Bir çok spor dalına şampiyon takımların güçlü bir savunmaları ve asla pes etmeyen oyuncuları vardır. iyi savunma, sinerji ve takım çalışması gerektirir ve takımın hücum performansına etki eder. elbetteki özveri, zeka, agrasiflik ve disiplin her savunma oyuncusunun görevidir. takım ruhu ve kazanma anlayışı öğrenilebilir. iyi bir savunma anlayışı yaratmada benim yolum, savunmanın kurallarını, oyunlarını ve değişik prensiplerini öğreterek bunlara sadık kalınmasından geçer.

KONUŞMA

Bütün iyi savunmalar konuşan savunmalardır. iyi bir iletişimle sahadaki oyuncular birbirlerine yardım eder, yanlış anlaşmaları önler ve hücunu zor durumda bırakırlar. ”yardım”, ”değişme”, ”solda ya da sağda perdeleme” gibi uyarılarda bulunmak takımın savunma performansını arttırır. konuşmadan savunmada değişme olamaz stance kay ve konuş.

TOP ÇALMA ZAMANI

Herhangi bir tamsaha baskı ya da hücum süresinden çalma girişiminde topa baskı yapın ve rakibinizi top kaybına zorlayın. (8 saniye ya da top çalma) kötü pasörleri ve topla oynama kabiliyeti zayıf oyuncuların cesaretini kırın. her zaman istediğinizde bölge savunmasına dönebilmelisiniz ancak topu çalmaya çalışmayın ve faul yapmayın. rakibinizin hata yapmasını bekleyin ve süreden çalın.

TOP TARAFI VE YARDIM TARAFINI BELİRLEME

Olabildiğince çabuk şekilde topu bir yere sürün ve top tarafı ile yardım tarafını belirleyin. toplu oyuncuyu bir yöne gitmeye zolayın ve orda kalmasını sağlayın.

TOPA BASKI-HÜCUMA SALDIRMA

Savunma oyuncuları, toplu oyuncu üstünde çalışmalıdırlar. hücum oyuncusunun istediğiniz yöne gitmesini sağlayın ancak sahanın ortasından uzak tutun. öncelikli amacımız top çalmak değildir, rakibi topu tutmaya ve tehdit oluşturamayacağı bölgelere pas vermeye zorlayın.

PAS YOLLARINA PRESS

Rakibinizinin topu kolayca bir taraftan diğerine göndermesine izin vermeyin. kaymaları gerçekleştirin ve topu durdurmak için harekete geçin. iyi savunma çalışması toplu oyuncuyu durdurma ve hızlı paslara engel olmaktır.

ORTAYA İZİN YOK

Toplu oyuncunun ortaya girmesine asla izin vermeyin. kenardan ya da ortadan farketmez, hücum oyuncusunu orta alandan dip çizgiye doğru top sürmeye zorlayın, böylece takım arkadaşlarınız yardıma gelebilsin.

ÖNÜNÜZDE CUTA İZİN YOK

Savunma oyuncusu pas yönünde hareket etmeli ve cut eden oyuncuya vücudunu kullanarak engel olmalı, takım arkadaşının toplu oyuncuyu savunmasını kolaylaştırmalıdır.beş savunma oyuncusu da pozisyonlarına göre her pasa tepki göstermelidir. top yönünde hareket edin.

PERDELEMELERLE SAVAŞ

Agresif olun ve rakibinizin sizi perdelemesine izin vermeyin. ilk perdelemede faul yaptırarak rakibinizi hayal kırıklığına uğratın. savunmanızın yardım veya değişmelere hazır olduğunu bilin. rakibinizin perdeleme ve devrilme oyununu yanal olmayan hareketlerle durdurun. perdeleme varsa savunma oyuncusu perdelemeye doğru kaymalıdır. otomatik olarak hücum, anlaşmazlığa düşecek

defanseRAKİBİN SKORERİNİ TAKİP ET

Takımın en iyi hücum oyuncusunu top aldırmayarak zorlayın. savunma perdelemelerde onu takip etmeli.Skorer oyuncuya yakın kalın ve tüm oyuncular skorer topu aldığı anda savunma pozisyonlarını düzeltmelidir .başlıca yapmamımız gereken karşı takım skorerinin sayı serileri yakalamasını engellemek
olmalıdır.unutmayın ki baskı altında olan oyuncu daha sinirli olacaktır,özellikle küçük faullerle rahatsız edilir ve kolay şut şansı verilmezse.

POST SAVUNMASI

Boyalı alanın tepesine ya da içine atılacak paslara engel olun.eğer rakip takımın post oyuncusu skorerse önden alarak pas almasına engel olun. ortaya yapılacak panatrelere engel olun ve oyuncuyu kenarlara gitmeye zorlayın.

ŞUTÖRE FAUL YOK

Yalnızca yüzdelere oynayın.eller tamamen havadaolmalı ve şutör oyuncunun çemberi rahat görmesini engellemelisiniz.skorer oyuncuyu savunma oyuncusunun üzerinden şut atmaya zorlayın ancak şut sonrası mutlaka box out kullanın

AKILLI VE DOĞRU FAULLER

Her çeyrekteki 4 faul hakkınızıda rakibin en iyi skorerini rahatsız etmek için kullanın.Ortaya penetreye izin varmayin ve screen lerle savaşın. Yapılabilecek en büyük hata basket faul yapmaktır.ancak faulleri akıllıca yapmak bir zorunluluktur sportmenlik dışı faul istemediğimiz birşeydir.

YARDIM TARAFI SAVUNMASI

Eğer tuttuğunuz oyuncu toptan 2 pas mesafesi uzaktaysa ortayı doldurun topu izleyin ,ve pozisyonunuzu ayarlayın ve yapabildiğiniz kadar top tarafına yardım etmeye ya da hücum oyuncusunu pas vermeye zorlayın

– Hücumun aksiyonlarını bozmaya çalışın.savunma hücumun lob pas atmasını sağlamalıdır
– Hücumu okuyun-sawunma değişmelere ve top tarafına rotrasyona hazır olmalıdır.
– Aşırı yardımlara gitmeyin savunma kendi adamını bulup box out edebilmelidir
– Yardıma yardım : açık şutlara izin veremeyiz buyüzden toplu oyuncuyu başkasına pasa zorlayın
– Toplu oyuncuyu şaşırtın.pas atmak için uzak bir noktaya bakarken bunu yapmalısınız bu an double team ve top çalma için idealdir
– Rotasyonlar . topu durdurmak yada pasa zorlamak için rotasyonu kullanın.

box_outREBOUND

Çemberleri kontrol altına alırsanız oyunda başarılı olma ihtimaliniz oldukça yüksektir.savunma reboundlarınızın sayısı hücumun attığı şutun bir göstergesidir. Savunma her şut kaçacakmış gibi hareket etmeli ve her şut için rebound pozisyonu almalı kısacası savaşmalıdır.rakibi çemberin altına yada boyalı alanın dışına itmelisiniz.box out sonrası zeka faktörü devrededir.oyuncular kaçan şutların % 80 inin atılan yönün tersine sektiğni bilmelidirler.Ek olarak savunma şut atıldığı anda önden ve geriye pivot box out tekniğiyle vücudunu araya sokabilmelidir. Serbest atış pozisyonlarında savunma hücumun itme ve zorlamalarına karşı koyabilmelidir.
Savunma topu almak için istek duymalı havada topu iki eliyle alıp kontrol etmelidir.rebound u çabuk bir ilk pas izlemelidir.genelde takımın sıze ı önemlidir ancak sıze tek başına rebound için yeterli olamaz

GEÇİŞ SAVUNMASI

Top hızında geriye koşun . topu durdurun topu kullanan oyuncuya yardım edin.herşeyi değiştirmeye hazır olmalısınız.post bölgesine trailer olarak gelen oyuncuya bump savunmasıyla karşılık vermelisiniz.gerekirse faul yapın.kolay basket yok- coast to coast yok.

NASIL OLDUĞU NEDEN DEN DAHA ÖNEMLİDİR

Savunmanızı değişik şekillerde yapılandırabilirsiniz.ama önemli olan takımınızın savunmayı nasıl işlettiğidir.elbetteki takımınız değişik rakiplere karşı aynı savunma prensiplerini uygulayacaktır.

GENÇ YETENEKLERİ BULUN

Genç oyuncuları antremanlarda sıkı bir savunma için daha çok zaman harcamaları konusunda cesaretlendirin.hücum olarak ne yaparsa yapsın savunmada yapmalıdır.savunma isteği ve davranışlarını geliştirin.

SCOUT RAPORLARI TUTUN

Rakibin hücum olarak ne oynadığını ve en iyi hücum paternlerini araştırın.takımınızı hücumun istediği şeyleri yapmasını önleyecek şekilde hazırlayın.patternlerini yok edin ve takımınıza hücumu okumayı öğretin.

SAVUNMA İÇİN BASİT HEDEFLER BELİRLEYİN

Bazı iyi örnekler ( rakibi % 50 nin altında şuta zorlama – her periot için 20 sayının altında tutma vb ) aptalca fauller yapmayın.( basket faul )rakipten daha çok rebound alın açık 3 sayı atışlarına izin vermeyin.rakibin skorerine sayı serileri yaptırmayın.25 in altında faul yapın ve daha çok top çalın.

TAKIMINIZI HAZIRLARKEN SAVUNMAYA HÜCUMDAN DAHA AZ ZAMAN HARCAYIN ANCAK ASLA SAVUNMA ÇALIŞTIRMAYA DAHA AZ İLGİ GÖSTERMEYİN.BÖYLECE KAZANAN SAVUNMAYI OLUŞTURABİLİrsiniz

ZMAGO SAGADİN ( DEFENSE İS CONSTANT )

Çeviri Ş .CAN KASAPLAR

BENZER YAZILAR

Yönetici antrenör oyuncu. Bu gün seçtiğim konu bundan yaklaşık 3 sene önce yazdığım ancak küçük eklemeler yardımı ile hala güncelliğini koruduğunu düşündüğüm kavramları içermek...
Anadolu Efes İğneada Kampı tamamlandı Bu yıl sekizinci yılını kutlayan Anadolu Efes ile ilk adım basketbol okulları öğrencileri, eğitim sezonunu geleneksel yaz kampını İğneada'da tamamladı...
Günün antrenörlük ipucu. (26.11.2013) ” Az önce Tübad’ın gönderdiği,, muhtemelen hepinize gelen uzunca bir maili geri cevapladım! Tüm antrenörlerden destek isteyen ve temelinde iyi niyetli...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir