font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Ribaunt. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Ribaunt.

29 Aralık 2015

ribauntGenelikle hepimiz çoğu zaman takımımızın ribaund problemi olduğundan,halbuki bu konunun çok önemli olduğundan ve antrenmanlarda yeterli zamanı ayırmış olmamıza rağmen oyuncuların bir türlü bunu anlayamadıklarından yakınırız.

Yukarıdaki cümle kesinlikle doğru olmakla birlikte benim buna katılmam mümkün değil.Eğer takımımda bir ribaund problemi varsa (tabii ki oluyor ) bu öncelikle benim hatamdan kaynaklanmaktadır.Bunu böyle bilmenizde yarar var.Öncelikle ve hemen şu kadarını söylemeliyim ki programınız içinde zaman ayırdığınız ribaund çalışmaları yarışmacı ( diğer bir deyişle savunmalı ) driller şeklinde yapılmıyorsa siz antrenörlük hayatınızı kronikleşmiş ribaund problemi ile yaşamaya hazır olun,bu tıpkı saman nezlesi gibidir burnunuz devamlı akar ama yapacak pek fazla bir şey de yoktur.

Doğal olarak program dahilinde gerekli tekniği öğretecek basit driller olacaktır ancak esas ilerleme maç tipi, rekabet yaratacak driller sayesinde olur.

Gene hepimizin bildiği ve artık basketbol oyunu ile ilgili atasözü sayılabilecek bir cümle vardır.POTALARI KONTROL EDEN TAKIM OYUNUDA KONTROL ALTINDA TUTAR.Yani maçı kazanma ihtimali rakibine göre daha fazladır. Daha basit bir anlatımla,hücum ribaundu alabilmek takımınızın sayı şansını arttırır,savunma ribaundu ise rakibin sayı şansını azaltır.Takım oyununun başarısındaki önemli sırlardan biri de budur.

Hücum ribaundu size ikinci atış hakkı kazandırmanın yanında ribaundu alan oyuncunuz çembere yakın olduğu için daha yüksek yüzdeli şut kullanma şansı yaratacaktır.Ayrıca alınan hücum ribaundundan sonra yapılacak atış teşebbüsünün faulle kesilme ihtimali de çok yüksektir.Son olarak da top hakimiyeti (possesion) sizde olacağından kazanma yönünde büyük avantaj kazanırsınız.Bir diğer büyük avantaj ise takım motivasyonunun alınan her hücum ribaundundan sonra olumlu yönde artmasıdır.

Savunma ribaundu ise top kontrolünü,hakimiyetini ele geçirmemiz ve rakibe ikinci atış şansı vermememiz açısından önemlidir.Daha da önemlisi faul problemine girmenizi önler,rakip hücum ribaundu alamayacağından basket faulle sonuçlanacak atışların azalmasını sağlar ve size hızlı hücum yapıp kolay sayı bulma şansı yaratır.

Ribaunddaki dört ana unsur ise

1. İstek ve Cesaret: Topa sahip olma arzusu ribaundçunun sahip olması gereken özelliklerin ilkidir. İyi ribaundçu her şutun kaçabileceği varsayımıyla devamlı olarak ribaunda girmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Ribaund mücadelesi esnasında ciddi fiziksel temaslar sözkonusu olduğundan oyuncuların cesur olmaları aranılan özelliklerden bir diğeridir. Ribaund almak sizi ünlü yapmaz ama zafere ulaştırır.
2. Zihinsel Faktörler: Rakibi iyi analiz etmek ve takım arkadaşlarınızın şut atacağı zamanı iyi kestirebilmek, şutun atıldığı yere göre sekeceği bölgeleri tahmin edebilmek
3. Fiziksel Faktörler: Çabukluk, sıçrama yeteneği (arka arkaya aynı yüksekliğe sıçrayabilmek), adale dayanıklılığı ve boy
4. Yetenek: Geniş açıyla görebilmek (topu ve rakip oyuncuyu), vücut dengesinin sağlanabilmesi, iyi pozisyon alabilmek, ellerin hazır olması, zamanlama topun iki elle tutulması ve korunması, ribaund aldıktan sonra yere dengeli inmek.

HURŞİT BAYTOK

BENZER YAZILAR

Altyapı ve fast break Bizler hızlı hücum çalışmalarına minik takımda başlarız. Bu çalışmaların klasik sıralaması aşağıdaki gibidir. 1 ) Ribaund nasıl alınır? 2) Çabuk ...
Attığınız şutlar girsin istiyor musunuz? Türk çocuğunun basketbolda  şut yeteneğinin yüksek seviyede olduğunu hep söyleriz. Gerçekten de Türk çocuğunun eli (parmakları) hassas, gözü ise keski...
2-3 zone hücum seti 1 no 2 ye pas verir savunma topa göre pozisyon aldıktan sonra 2 no topu tekrar 1 e atar.2 pası attıktan son 4-3-5 in perdelemesinden faydalanıp sol fo...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir