font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Ribaundun temel bileşenleri – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Ribaundun temel bileşenleri

11 Kasım 2015

ribaund_basketbol

Basketbol ribaundu, oldukça basit bir ön pozisyondur. Topun ineceği yeri tahmin etmeli ve başka herhangi biri almadan onu almalısınız.

Bu;

(1) Pozisyon

(2) Top için zamanlama / İçgüdü

(3) Poziyonu kurmak ve onu muhafaza etmek ve topa bir kez sahip olduktan sonra onu korumak için kuvvet

(4) Karar , topa giderken engelleyeceğiniz inanç

(5) Sertlik veya panya altında diğer oyuncularla yukarıya doğru karışırken sükuneti korumayı gerektirir.

Ribaund, basketbolun en fiziksel parçasıdır ve şaşırmamalı, duygularınızın ön plana çıkmasına izin vermemlisiniz. Basketbol oyuncusu Tam olarak topa gitmek üzerinde odaklanmalı ve başka oyuncularla itiş kakışa ve çarpışmaya girişmemelidir.

manset manset alti basketbol bilgi yazilari basketbol ribaunt1 RİBAUNDUN TEMEL BİLEŞENLERİ

Hiç şüphesizki boy basketbol için önemlidir. Boy size yardımcı olur fakat iyi pozisyona nasıl girileceği ve boyunuzu nasıl avantaja çevireceğinizi bildiğiniz sürece. Dikey sıçrama da tek başına yardımcı değildir. Ne kadar yükseğe sıçradığınız, sıçradığınızda nerede olduğunuz (pozisyon) veya sıçrama zamanınız (zamanlama) kadar önemli değildir. Uzun oyuncuların etkili ribaund alıcılar olmaları için özellikle bacak ve üst vücut kuvvetini geliştirmeleri gerekir. Kısa fakat güçlü bir oyuncunun uzun bir oyuncudan ribaund çaldığını yüzlerce kez gördüğümüzü de buradan belirtmek isterim.

Genellikle bir basketbol coachu, atletik yeteneğine bakmadan en uzun oyuncusunu pivot konumuna yerleştirir ve diğer pivotlardan çok topun o oyuncunun ellerine düşmesini ümit eder. Eğer hızlı bir büyüme eğilimi içinde olan bir gençseniz ve pivot oynamanız isteniyorsa kendinizi acemi ve koordinesiz hissedebilirsiniz. Kuvvetinizi , koordinasyonunuzu , esnekliğinizi ve hızlılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak egzersizler vardır. Fazladan çalışmaya karar verirseniz bunun karşılığı görürsünüz.

Zamanlama, tüm iyi ribaund alıcılarının sahip olmak istedikleri temel bir top içgüdüsüdür; ribaun için yerleşilecek yer, seken topun nasıl hareket edeceğinin hissedilmesi ve gereksiz olmayan bir hareketle sıçrama, çünkü top panyaya geldiğinde siz sıçrayışınızın zirvesinde olacaksınız. Bu hediyeye sahip kısa oyunculara, ”uzunla oyna” denir.

Kararlılık ve katılığın ne olduğunu açıklamaya gerek yok. Top çılgınca zıplamaya başladığında, size box konulsa yada ilk denemenizde topu alamasanız bile asla ribaundu teslim etmezsiniz. Kararlılık, oyunda olduğu sürece top için savaşmayı sürdürmek anlamına gelir.

Pota altında oyun kabalaşsa bile sükunetinizi koruyacak kadar katı olmalısınız. İtme ve çekmelerin çoğu görülmeyebilir veya basketbol hakemleri tarafından düdük çalınmayabilir. Rakibiniz sizeaçık bir faul bile yapsa bunu ona iade etmek iyi bit fikir değildir, çünkü eğer hakem o faulü görmez ve sizin verdiğiniz karşılığı görürse tahmin edin kime düdük çalacak? Daha iyi bir ribaund alıcı oldukça pota altında çok daha hırslı olacaksınız. Sadece ribaunt almaya konsantre olarak takımınız için daha değerli olabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Basketbol takımı yapılandırması. Coachların en önemli ve önemli olduğu kadarda zor görevi takımı yapılandırma aşamasında başlar. Çalışma programımızı gözden geçirmeye başladığımız and...
Yarı saha pas drill Oyuncular yarım sahada çapraz köşelerde iki gurup halinde dizilirler. Pası veren oyuncu sol taraftan koşarak diğer gurubun arkasına geçer çalışma pas ...
Günün antrenörlük ipucu (20.08.2013) ” Tüm antrenör vasıfları arasında “Üslup” konusunun belki de en önemli şey olduğunu düşünürüm! Hatta bizim ülkede öyle etkilidir ki; Bilgi/tecrübe dol...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir