font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Rakibi okumak. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Rakibi okumak.

5 Aralık 2015

rakibi_okumakBazen katıldığım seminerlerde basketbol terminilojisi konusunda ciddi sorunlar yaşıyorum. Özellikle birinici kademe antrenör kurslarında, bazı terimlerin Türkçe karşılığı olmaması antrenör adaylarını zorluyor.Örneğin geçen yıl bir seminerde “V-cut” ve” Backdoor cut” cevabı yerine yaklaşık kırk tane “VECTOR CUT”cevabı gelmesi beni bayağı şaşırtmıştı.
Yine terminiloji konusunda “Reading the defence” veya “Reading the offence” kelimelerini pek sık duymuyoruz.
Rakibi okumak anlamına gelen bu sözcüğü sadece basketbol seminerlerinde veya bir kaç basketbol yorumcumsundan duyuyoruz.Ancak bu sözcük başta Amerika olmak üzere birçok ülkede,oyuncuların teknik özelliklerini sıralarken kullanılan oldukça önemli kriterlerden biri.
Bu terim oyuncuların rakiplerinin nereye gideceğini veya nasıl bir pozisyon alacağını daha önceden tahmin edip (Okuyup) ona göre hareketin yönünü ve şeklini değiştirme durumudur.
Hepimiz biliyoruz ki alt yapılarda birçok oyuncu daha kuvvetli olan elini kullanır. Bu oyuncular topu alır almaz alışık olduğu tarafa doğru hamle yaparlar.(Genellikle sağ tarafa)
Her iki elini aynı seviyede kullanamayan genç oyuncular savunmalarını dengesiz yakaladıkları zaman, hızlı hareket etmek amacıyla diğer taraf boş olmasına rağmen rakibin üzerlerine gider ve savunma ile çarpışırlar.
Eğer bu pozisyon üst seviyede bir maçta oluyorsa ve oyuncuların temel teknikleri ileri seviyede ise,savunma oyuncusunun hücumu iyi okuduğundan bahsedebiliriz.Aynı şekilde savunmanın geldiği tarafın tersine giderek, hücumu değerlendiren hücum oyuncusuda savunmayı iyi okumuş demektir.
Savunmada atılan pası kapma veya hücum faulü ile neticelen pozisyonlar, hücumda ise şut ve asist gibi temel hareketler, genelde rakibi iyi okuyarak yapılabilir.
Eğer genel bir tarif yapacak olursak Okumak rakip oyuncuların hareketini daha önceden tahmin ederek yaptığımız istatistiklerdir.
Cem Akdağ

BENZER YAZILAR

3*3 yardım – geri adamına dönme Bu çalışma adam adama savunmanın şu ana kadar öğrenilen her bir parçasını içeren çok temel bir çalışmadır.Oyuncular ‘şekil 1’de gösterildiği gibi,topu...
Dripling ustası olun, yeter . Bizi düşünmeye ve kararlar almaya zorlayan bir haftayı geride bıraktık. Anadolu Efes'in Final-Four'a gidemeyişinin nedeni nedir diye soruyorsanız, cev...
Maç kadrosuna nasıl girilir? Sen 20 yaşındasın, belki de 19. Takım yaş ortalaması, 28-29. Takımda en genç ve ayrıca en tecrübesiz de sensin. Yani, hepsi senden 10 bazıları da 1...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir