font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Rakibi okumak. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Rakibi okumak.

5 Aralık 2015

rakibi_okumakBazen katıldığım seminerlerde basketbol terminilojisi konusunda ciddi sorunlar yaşıyorum. Özellikle birinici kademe antrenör kurslarında, bazı terimlerin Türkçe karşılığı olmaması antrenör adaylarını zorluyor.Örneğin geçen yıl bir seminerde “V-cut” ve” Backdoor cut” cevabı yerine yaklaşık kırk tane “VECTOR CUT”cevabı gelmesi beni bayağı şaşırtmıştı.
Yine terminiloji konusunda “Reading the defence” veya “Reading the offence” kelimelerini pek sık duymuyoruz.
Rakibi okumak anlamına gelen bu sözcüğü sadece basketbol seminerlerinde veya bir kaç basketbol yorumcumsundan duyuyoruz.Ancak bu sözcük başta Amerika olmak üzere birçok ülkede,oyuncuların teknik özelliklerini sıralarken kullanılan oldukça önemli kriterlerden biri.
Bu terim oyuncuların rakiplerinin nereye gideceğini veya nasıl bir pozisyon alacağını daha önceden tahmin edip (Okuyup) ona göre hareketin yönünü ve şeklini değiştirme durumudur.
Hepimiz biliyoruz ki alt yapılarda birçok oyuncu daha kuvvetli olan elini kullanır. Bu oyuncular topu alır almaz alışık olduğu tarafa doğru hamle yaparlar.(Genellikle sağ tarafa)
Her iki elini aynı seviyede kullanamayan genç oyuncular savunmalarını dengesiz yakaladıkları zaman, hızlı hareket etmek amacıyla diğer taraf boş olmasına rağmen rakibin üzerlerine gider ve savunma ile çarpışırlar.
Eğer bu pozisyon üst seviyede bir maçta oluyorsa ve oyuncuların temel teknikleri ileri seviyede ise,savunma oyuncusunun hücumu iyi okuduğundan bahsedebiliriz.Aynı şekilde savunmanın geldiği tarafın tersine giderek, hücumu değerlendiren hücum oyuncusuda savunmayı iyi okumuş demektir.
Savunmada atılan pası kapma veya hücum faulü ile neticelen pozisyonlar, hücumda ise şut ve asist gibi temel hareketler, genelde rakibi iyi okuyarak yapılabilir.
Eğer genel bir tarif yapacak olursak Okumak rakip oyuncuların hareketini daha önceden tahmin ederek yaptığımız istatistiklerdir.
Cem Akdağ

BENZER YAZILAR

Basketbolumuza asistan koçlar çağ atlatacak.... Kendimizi tanımanın en geçerli yolu antrenmanları filme almaktır ama bu sizin yetkiniz içinde değildir. Zaman içinde antrenmanları filme alınca ne kad...
Günün antrenörlük ipucu (11.08.2013) ” Her antrenörün ağzından tek bir ağızdan çıkıyormuş gibi aynı şeyleri duyuyoruz!! ” Basketbol tamam ama eğitim de önemli! “….Papağan olmayın arkadaşl...
Alanya Belediyespor sezonu açtı. Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi ekiplerinden Alanya Belediyespor, yeni sezon çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz sezon genç oyunculardan kurulu bi...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir