font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Polonyalı MIKE KRZYZEWSKI – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Polonyalı MIKE KRZYZEWSKI

12 Ocak 2016

krzyzewski-pressAdını söylemesi çok zor olan Koç “K “ Polonya’dan Amerika’ya göç eden bir ailenin oğlu, uzun süredir “DUKE” üniversitesinin antrenörlüğünü yapıyor. Koç “K” belki birçok NCAA finaline ve şampiyonluğuna adını yazdırmış ancak onu diğer şampiyon koçlardan farklı kılan özelliği Amerikan Milli Takım antrenörlüğünü yapması.

Belki bazılarınız bilir, Amerikalılar için ülkesini temsil edebilmek veya başka bir değişle milli takım kadrosuna girebilmek çok ama çok önemlidir. Amerikalılar rakip ne kadar zayıf olursa olsun her hangi bir milli maçı kazandıktan sonra şampiyon olmuş kadar sevinirler, çünkü milli forma altında maç kazanmak onlar için hiçbir zaman unutulmayacak bir hatıradır.
Koç Krzyzewski, öfkesini kontrol edemeyen ve sahaya sandalye atarak ününe ün katan meşhur antrenör Boby Knight’ın iyi arkadaşı, Knight Amerikan milli takım antrenörüyken koç “K” bir dönem onun yardımcılığını yapmış.

Ardan yıllar geçtikten sonra Mike Krzyewski A.B.D Milli takım antrenörlüğüne gelmiş. Ve ilk telefonu Boby Knight’tan almış, Koç K bu telefon konuşmasının, hem kendisi hem de diğer antrenörler için çok önemli bir ders olduğunu söylüyor.

Kendisi gibi, 20 yaş civarındaki kolej oyuncularını çalıştıran Knight, Wade, Kobe, Lebron gibi oyuculara koçluk yapacak olan arkadaşı Koç Krzyzewski’ye; “Unutma” demiş,” belki çalıştıracağın takımdaki oyuncular kendi mesleklerinin en iyileri olabilir, ama sen de kendi mesleğinin en iyilerinden birisin, bunu her zaman hatırla, sakın geri adım atma ve inandığın şeyleri değiştirmeye kalkma.”

Bu öğüt birçoğumuz için geçerli, bir üst kategori veya daha iyi oyunculardan kurulu bir takımın karşısına geçtiğimizde doğal olarak hepimiz kendimizi biraz geri çekeriz, ancak önemli olan karşımızda ki oyuncular değil önemli olan bizim bilgi ve becerilerimizdir.

Mike, Dream Team’in antrenörü olduğu yılın hemen ertesinde verdiği bir seminerde, yıldız oyuncuları nasıl motive etiğini uzun uzun anlatıyor.

Yıllar önce dedesinin elinde bir bavulla yeni kıtaya adım attığında, torunun bir gün A.B.D milli takımının antrenörü olabileceğini aklına getirmesinin imkânsız olduğundan bahsederek, oyuncularının nereden nerelere geldiklerini sorgulamalarına ve bulundukları pozisyonun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

mike-krzyzewski_47321MIKE KRZYEWSKI’DEN BAZI ÖĞÜTLER

Yeni senede takımınızda aynı oyuncular bile kalsa, bazı şeyler eskisi gibi gitmeyebilir, bu nedenle antrenörlükte bilgi derinliği çok önemlidir. Yazın yapılan seminerlere gitmek, kitap karıştırmak ve internette arayış içine girmek her zaman işinize yarar.

Her sene takımı hissetmek ve ona göre davranmak ve tabii ki ona göre çalışmak gerekir.

Sezon ortasında aynı tarz çalışmaları yapmaktan siz nasıl sıkılırsanız, oyuncular da sıkılır, bu nedenle zaman zaman drilleri hatta programın tümünü değiştirmelisiniz.

Oyunculara kural koymak yerine takımın uyması gereken standartları anlatın. Kural sert bir ifade sizin koyduğunuz ve başkalarının uyması gereken kanunlar gibi. Standartlar ise siz dâhil herkesin birlikte yaşayabilmesi için bir yaşam biçimidir.

Sezon başında, takım toplantıları öncesinde, yıldız oyuncular ile görüşün onların takıma sahip çıkmasını isteyin. Yaptığınız toplantılarda tecrübeli oyuncularınız, söz alsın ve gençlere yol göstermek için konuşma yapsın.

BENZER YAZILAR

Yarışmalı Şut Takım ikiye ayrılır her takım 20 sol turnike ,yirmi sağ turnike,soldan 10 şut,sağdan 10 şut,10 şut tepeden ve 20 serbest atış kullanmak zorundadır.Oyu...
Antrenör nasıl olmalıdır? Antrene eden ,çalıştıran anlamındaki bu kelime genellikle spor çalıştıran veya spor öğreten ,öğrettikleri spor dalında ilim yayan,ilmi bilgilere sahip...
MIKE KRZYZEWSKI’ den tavsiyeler. MIKE KRZYZEWSKI’DEN COACHLARA TAVSİYELER Coach Mike Krzyzewski nin basketbol fanatikleri tarafından kapışılan kitabı Five Point Play den bazı inciler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir