font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Pivot savunmasına çözüm – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Pivot savunmasına çözüm

28 Kasım 2015

pivot_savunmasıEskiden pivotların her zaman çember altında kalması istenirdi. Bunun başlıca sebebi,diğerlerine nazaran daha uzun boylu olan bu oyuncuların, potadan seken topları kolayca alması ve çember altından rahat sayı atabilmeleriydi. Pivotlar savunmada tam potanın altında bekler kolay baskete izin vermez, hücuma gidildiğinde ise takım arkadaşları onun gelişini bekler ve topu içeride pivotlarıyla buluşturarak sayı ararlardı.
Ancak ilerleyen süreçte pivotların biraz daha hareketlenmesi ile, birçok takım uzun oyuncularını set başlangıçlarında üç sayı çizgisine kadar çıkarmaya başladı. Artık maçlarda sürekli olarak üç sayı çizgisinde, şutör oyunculara perdeleme yapan veya Pick And Roll oynayan uzun oyuncular görmeye alıştık.

Ancak bu durumda şuta mani olmak amacı ile uzun oyuncunun savunması da aynı bölgeye gelmek zorunda kaldı ve böylece takımlar savunmada ciddi sorunlar yaşamaya başladılar.

Eğer savunma değiştirmek istenmiyorsa tek çözüm için pivotun kısaya ya da ,şuta yardım yaptıktan sonra çember altına giden kendi adamına çabuk yetişmesiydi.
Aslında bu konuda zorluk çeken pivotlar geriye dönebilmek için perdelemeyi kullanan oyuncuya yeteri kadar çıkmıyorlar veya çıktıktan sonra kendi adamlarına yetişemiyorlar. Bu nedenle yardıma üçüncü hatta dördüncü savunmacılar dâhil oluyor. Oynanan hazırlık maçlarında Show-up?ı tam anlamıyla yapabilen pivotlar olduğu kadar ,yapmayan pivotlar da var.

Bazen smaçları blokları ile sizi çok etkileyen bir pivot bu savunma eksikliğinden dolayı, sadece orta mesafe şutu olan bir pivota dahi tercih edilebiliyor.
Ancak son izlediğim hazırlık maçlarında, yeni sezonda takımlarımızın kadrolarının zenginliği karşısında şaşırmadım dersem yalan olur özellikle üç, dört takımın elinde her türlü pivot var. Bu nedenle bahsettiğim takımların pivot savunması konusunda pek zorluk çekeceklerini sanmıyorum.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (11.08.2013) ” Her antrenörün ağzından tek bir ağızdan çıkıyormuş gibi aynı şeyleri duyuyoruz!! ” Basketbol tamam ama eğitim de önemli! “….Papağan olmayın arkadaşl...
Savunmanın önemli noktaları ve günlük savunma... Kendinizi üst düzey fiziksel ve ruhsal kondisyon sağlayın ve mümkün olan her zaman antrenman maçları oynayın.Kuvvetli oyunculara karşı bire bir oynaya...
Günün antrenörlük ipucu (19,072013) Eğer oyuncularınızın menfaatlerini,, kendi menfaatleriniz ve kulübün menfaatlerinin önüne koyabilirseniz;; Oyuncular da,, sizin için yüreklerini sahay...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir