font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Pick and roll – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Pick and roll

26 Kasım 2015

pick_and_rollTelevizyonda herhangi bir basketbol maçı seyrediyorsanız muhakak “Pick And Roll” lafını duymuşsunuzdur.
Peki, nedir bu Pick And Roll ?

“Perdele ve devril” anlamına gelen bu sözcük, günümüzde tüm takımların uyguladığı bir hücum şekli.

Genellikle topa hâkim kısa boylu oyunculara, takımın en uzun boylu oyuncusunun yaptığı perdeleme ile başlayan bu hücum, kısa boylu oyuncunun perdelemeyi kullanması ve uzun oyuncunun çembere doğru hareket etmesi ile neticelenir.

Savunulması çok zor olan bu hücum şekli, artık uzun boylu oyuncuların arkası dönük çember altı hücumları veya teke tek becerisi olan oyuncuların dışarıdan yaptığı hücumlarının yerini almıştır.

Yukarıdaki tarife göre oldukça basit gibi gözüken bu hücum şeklini savunmak için her gün yeni bir savunma ortaya çıkmakta, hücum oyuncuları ve coachlar da bu savunmaları yenmek için Pick And Roll e yeni ilaveler yapmaktadır.

Bu nedenle PNR hücumu, sadece perdelemeyi yapan ve kullanan iki oyuncu ile değil, beş oyuncunun katkısı ile bir takım hücumu haline getirilmiştir.

Bununla birlikte PNR, tepede ve kenarlarda oynanabilir ve her ikisi için farklı savunmalar vardır, biz burada sadece tepede oynanan PNR için sadece bazı hücumları göreceğiz.

Ben seminerlerde genç antrenörlere PNR hücumunu anlatırken fazla kafalarını karıştırmamak için, diğer oyuncuların konumları ve hareketlerinden bahsetmemeyi tercih ediyorum.

Elden alarak PNR oynamak,arka arkaya iki perdeleme gibi detaylara girmiyorum.

Bu yazıyı okuyan ve kısaca bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için aynı yolu takip edeceğim.

PNR genellikle rakip savunmaya göre şekillenir.

1) Eğer topa baskı varsa; perde herhangi bir taraftan yaklaştığında, savunma oyuncusu o tarafa gidileceğini düşünür ve hücum oyuncusu diğer taraftan rakibi kolayca geçebilir.

2) Eğer perdelemeyi yapan uzun oyuncunun savunması, perdeleme sonrası çok fazla dışarı çıkıyorsa, uzun oyuncu perdeleme yapacak gibi harekete başlar ve perde yapmadan aniden içeri cut ederek pota altında boş pozisyon bulur.

3) Eğer uzun oyuncuyu tutan oyuncu çok dışarı çıkıyorsa

a)Perdelemeyi kullanan oyuncu, perdelemeyi yapan takım arkadaşı ile uzun savunma oyuncusunun arasından geçerek, her iki savunmayı da ekarte edebilir.

b) Uzun oyuncunun üzerine gidilir ve kısa oyuncuya nazaran bacakları yavaş olduğu için yanından geçilir veya faul yaptırılabilir.

4) Eğer perdelemeyi kullanan oyuncuyu tutan savunmacı perdenin arkasından veya aradan geçiyorsa, kısa oyuncu perdenin önünden şut atar.

5) Perde yapan oyuncuyu tutan savunma çok uzun boylu ise ve geride kalıyorsa

a) Perdeyi geçer geçmez şut atılır.

b) Perdeyi geçer geçmez arkadan gelen kısa savunma oyuncusu box edilerek 2×1 hücum durumu yaratılır.

c) Şut tehdidine cevap verirse içeri giren uzun oyuncuya pas verilir.

6) Perdeleme yapan oyuncu çok uzun veya çok zıplıyorsa içeri devrilince top havaya atılarak pas verilebilir.

7) Daha çevik bir uzun ise yere çarptırılarak pas verilir.

8) Eğer savunma adam değişirse, oyuncular birbirinden uzaklaşır

a) Kısa uzuna 1×1 dışarıdan hücum eder

b) Uzun kısaya 1×1 içeriden hücum eder

Bunların dışında daha birçok hücum şekilleri vardır. Ve her geçen gün yenileri eklenmektedir. Özellikle diğer üç oyuncuyu da devreye sokacak olursanız onlarca yeni ilaveler yapmak zorunda kalırsınız.

PNR Hücumu hep aynı oyuncular ile oynanırsa antrenörlerin bile aklına gelmeyecek yeni varyasyonlar ortaya çıkarabilir.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Tavsiyeler özlü sözler ve Basketbol. Yaşlandıkça, özlü sözlerden etkilenir, büyük insanların hikâyelerinden ya da sıradan insanların başardıklarından ilham almaya başlarız. Bob Vigars ...
Man to man savunma prensipleri. Man to man savunma prensipleri, savunma kurgusunu oluştururken mutlaka üstünde durduğumuz önemli bir konudur. Her koç takımındaki oyuncuların çok iyi ...
Temel Basketbol Savunma Sistemi. İki türlü savunma sistemi vardır ilki adam adama savunma ve ikincisi de alan savunması. Şunu bilmeliyiz ki her iyi oyuncu savunma gerekli bütün yön...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir