font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Pick and roll savunmasında eşleşme bozulmasında ne yapılmalı ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Pick and roll savunmasında eşleşme bozulmasında ne yapılmalı ?

26 Aralık 2015

PICK AND ROLL ÜN DURDURULMASI

Sıklıkla bir oyuncu,bir perdeleme yapar,savunma oyuncularının switch yapmasıyla aynı anda potaya döner ve toplu oyuncudan bir pas alır.Bu, pıck and roll olarak adlandırılır.Çoğu savunma oyuncusu,oyunun en üst seviyelerinde bile buna karşı sorun yaşar.Perdeleme yapan oyuncu sıkılıkla perdeleme yaptığı oyuncudan daha uzundur ve potaya doğru bir adım atmıştır bile.Bir pıck and rollü yenmenin en iyi yolu,switch yaptıkça geri adım atmaktır,böylece perdeleme yapan adamı temiz bir pota yolundan mahrum edebilirsiniz.

PickRollPerdelenerek oyun dışı kalmak veya bir pıck an rolle yakalanmak kadar korkutucu birkaç şey daha vardır.Çünkü bir takım arkadaşınız,yolunuzda bir perdeleme olduğu konusunda sizi uyarmamıştır.Coacharın kendi takım arkadaşlarına perdelemeleri söylemeyen oyuncuları benchte tuttuğu bilinmektedir.

Perdelemeler ve engellemeler hakkındaki tüm bu konuşmalar,oyuncuların genellikle perdelemeler yapmadığı antrenman maçlarından başka hiçbir yerde oynayamadıysanız kafanız iyiden iyiye karışacaktır.Bununla birlikte organize bir maçta perdelemeler veya engellemeler,hücum oyununun temel parçasıdır ve bu perdelemelere hızlı tepkiler de savunma oyununun gerekli bir parçasıdır.Eğer siz ve takım arkadaşlarınız konuşursa,takım arkadaşları konuşmadığı zaman savunmada oluşan karışıklık ve bozulmaların %80ini elimine edebilirsiniz.

İyi savunma,işbirliği ve iletişim gerektirir.Özellikle eğer pivot oynuyorsanız oyun önünüzde oynanıyor demektir ve takım arkadaşlarınızın neler olduğunu bilmesine izin verebilirsiniz.Oynadığınız pozisyon ne olursa olsun perdelemeleri söyleyin ve takım arkadaşlarınızdan da aynısını yapmalarını isteyin.

BİR EŞLEŞME BOZULMASINDA NE YAPILMALI

Perdelemede kalır ve görevleri switch etmek zorunda kalırsanız sıklıkla sizi potaya götüren daha uzun boylu bir oyuncuyu savunmayı bırakırsınız.Yardım çağırın! Topa temiz bir şekilde vuracak kadar hızlı olmadığınız sürece kendi başınıza onu durdurmanız olası değildir.Bu yüzden yardım istemekten çekinmeyin.

Bazen kolay bir basketten vazgeçmek yerine daha uzun oyuncuya faul yapmanız istenebilir.Özellikle bu oyuncu, zayıf serbest atış şutörü ise ve/veya siz,faul problemi yaşamıyorsanız.Oyuncunun iki serbest atış yapmasını sağlamak,ona garanti bir basket vermekten daha iyi olabilir.

KEMAL BAŞARAN

BENZER YAZILAR

Pota altından 1*1 deny savunma. Bu çalışmada hücum ve savunma oyuncuları pota altında bekler. Antrenörün komutuyla hücum oyuncusu sağ yada sol forvet pozisyonuna top almak için harek...
Antrenörlük psikolojisi ( Bobby Knight ) Bu görüşler Bobby Knight’ın bir röportajından alınma ve verdiği yanıtları kapsıyor. Bu çeviriyi İlhan Alçar yapmıştır. Bir öğretmen öğretmekte oldu...
Genel Motion Offanse kuralları. Motıon Offense imizde, bütün oyuncularımız için bir genel kurallar listesi vardır. Bu kurallar, sahadaki her pozisyona (oyuncuya ) hitap eder ne takım...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir