font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Pick and roll – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Pick and roll

26 Aralık 2015

YILDIZ TAKIM SEVİYESİNDEN İTİBAREN BİRÇOK ANTRENÖRÜN KULLANDIĞI PİCK AND ROLL İLE TANIŞMAM, 1970 SENESİNDE OLDU BASKETBOLUMUZUN DUAYEN ANTRENÖRLERİNDEN RAHMETLİ AYDAN SİYAVUŞ, GALATASARAY GENÇ TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜ YAPTIĞI SIRADA BU İKİLİ OYUNU BİZE ÖĞRETMİŞTİ.

 

ÖNCELİKLE PİCK AND ROLL OYNAMAK İÇİN OYUNCULARINIZIN BİREYSEL FUNDEMENTALİ GELİŞMİŞ OLMALI.

PERDELEMEYİ KOYAN OYUNCUNUN CUT STOP, PİVOT ADIMI, PAS ALABİLME, ŞUT GİBİ TEKNİKLERİ,

PERDELEMEYİ KULANAN OYUNCULARIN İSE DRİPLİNG BALL HANDLİNG, PAS VERME VE ŞUT KULLANMA TEKNİKLERİ İLERİ SEVİYEDE OLAMALIDIR.

ÖZELLİKLE ESKİ YILLARDA, AMERİKAN KOLEJ BASKETBOLUNDA İKİ ÖNEMLİ KAVRAM VARDI, OYUNCULARA MAXİMUM TEMEL TEKNİĞİ VERMEK VE TÜM OYUNCULARA BASKETBOLUN BİR TAKIM OYUNUNU OLDUĞUNU ÖĞRETMEK.BU NEDENLE O DÖNEMDE BİRÇOK ANTRENÖR PİCK AND ROLL Ü BİREYSEL OLDUĞU İÇİN UYGULAMIYORDU.

cemakdag-300x2061) EĞER PİCK AND ROLL OYNAYAN OYUNCULARI TUTAN SAVUNMALARIN, FİZİKLERİ VE BECERİLERİ BİRBİRİNE YAKINSA, YAPILACAK BİR ADAM DEĞİŞME İLE PİCK AND ROLL Ü SAVUNMAK ÇOK KOLAY OLABİLİR. BU NEDENLE BU İKİLİYİ POST VE GUARD İLE OYNAMAK, SWITCHE KARŞI AVANTAJ SAĞLAR.

2)PİCK AND ROLL Ü SÜREKLİ OLARAK AYNI OYUNCULAR İLE OYNARSANIZ, BİR SÜRE SONRA BU İKİ OYUNCUNUN BİRBİRLERİNİ TANIMALARI İLE VE İYİ ANLAŞMALARI HALİNDE ÇOK FAZLA VERİM ALIRSINIZ. ESKİ NBA DEKİ, STOCKTON, MALON VEYA NASH, NOWiTSKİ GİBİ İKİLİLER YARATABİLİRİSİNİZ.

3) PİCK AND ROLL GENELDE TEPEDE VE KENARLARDA OYANANIR.

4) BU SON DERECE ETKİN HÜCUMU DURDURMAK İÇİN HER SEZON FARKLI SAVUNMALAR ORTAYA ÇIKMAKTADIR. BU NEDENLE PİCK AND ROLL HÜCUMU, YAPILAN SAVUNMAYA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR.

PERDELEMEYİ KULLANAN OYUNCU SAVUNMASINI, ÖNCE PERDENİN TERSİNE ÇEKMELİ DAHA SONRA PERDEYİ KULLAMALI.

SAVUNMA OYUNCUSUNA, DİK PERDE YAPILMALI. DEVRİLİRKEN PERDE YAPILAN OYUNCU MUHAKAK ARKAYA ALINMALI. BU POZİSYONDA PAS ALMASA BİLE DEVRİLEN OYUNCU HÜCUM RİBOUNDU İÇİN BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAR.(BUGÜN TAKİP SMAÇI DEDİKLERİ BASKETLERİN KAYNAĞI BUDUR.)

HER İKİ OYUNCU DA, BAŞLANGICI VE BİTİŞİ YAKLAŞIK İKİ METREYİ BULAN ALAN İÇİNDE YAPILAN SAVUNMAYI GÖRÜP(OKUYUP), ONA GÖRE HÜCUM ETMELİDİR.( KISANIN TAM PİCK SIRASINDA GERİYE BİR ADIM ATARAK SAHAYI GÖREREK KARAR VERMESİ BİRÇOK SORUNUN ÇÖZÜMÜDÜR.)

PERDELEMEYİ YAPAN OYUNCU, SAVUNMANIN ŞEKLİNE GÖRE İÇERİ DEVRİLEBİLİRKEN DIŞARIDA AÇILABİLİR.

BAZI İSTATİSTİKLERE GÖRE, TOPA SAHİP OLAN OYUNCULAR % 80 ORANINDA PERDENİN TERSİNİ KULLANARAK POTAYA ATAK EDERLER.

PERDELEMEYİ YAPAN OYUNCU, PERDE YAPMAYI BİR FAKE OLARAK KULLANIR VE BACK DOOR ATABİLİR.

PERDELEMEYİ KULLANAN OYUNCU SHOW UP YAPAN OYUNCU İLE KENDİNİ SAVUNAN OYUNCUNUN ARASINDAN ÇEMBERE GİDEBİLİR.

KENARDAN STEP UP PİCKLERDE, UZUN OYUNCUN AĞIR HAREKET ETMESİNDEN YARARLANARAK KISA OYUNCU SÜRATLİ PENTRE DENERSE FAUL YAPTIRILABİLİR.

YAKIN VE İTEREK YAPILAN SAVUNMALARA KARŞI HAND OFF KULLANILABİLİR VEYA İKİ DEFA ARKA ARKAYA AYNI PİCKİ KULLANMAK ÖNEMLİ BİR HÜCUM ŞEKLİDİR.

SHOW UPLARIN ETKİSİNİ AZALTMAK İÇİN PERDEYİ KOYACAK OLAN OYUNCU, KISA ADAMIN PERDESİNDEN GELEBİLİR.

 

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Basketbolda Double Pick Screeni kuran bir yerine iki oyuncunun olduğu screenlerdir. Genellikle double pick olarak adlandırılan screen türünde screeni kuran iki oyuncu yan yan...
basketbolegitim.com Tecnologic programında ha... basketbolegitim.com tecnologic programında haftanın sitesi seçildi.
Günün antrenörlük ipucu. (02.07.2014) ” İyi yemek, iyi malzeme ile yapılır. Sadece kalite anlamında düşünmeyin! Gereklilik olarak da düşünün! Antrenmanlar da böyledir! Ciddiyet, mizah, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir