font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Perdeleme ve devrilme – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Perdeleme ve devrilme

9 Mart 2016

hurşit_baytok7Basketbolun her seviyesinde yerli yersiz karşımıza çıkan bu düzenin  altyapısı da, oyunun her bölümünde karşımıza çıkan ve basketbolun olmazsa olmazı, fundamental çalışmalarıdır.
Perdeleme yapmak ve  perdelemeyi yaptıktan sonra nasıl hareketleneceğini bilmek ciddi bir eğitim süreci geçirmeyi gerekli kılar. Aynı şekilde yapılan perdelemeyi kullanmak da önemli bir beceri gerektirir ki, her ikisinin de etkili olabilmesi, oyuncunun fundamental bilgisinin ne derece iyi olduğu ile doğrudan bağlantılıdır.
Peki, söz konusu fundamental çalışmaları nelerdir? Öncelikle işe perdelemeleri iki ana başlık halinde incelemek gerektiği ile başlayalım.
A) Topa – top elinde olan – adama yapılan perdelemeler (on ball Screen)
Burada da karşımıza şöyle bir ayırım çıkar. Perdelemeyi yapan, ya top eline olan arkadaşının savunmasına giderek statik olarak perdeleme yapar sonra devrilir (roll),  ya da top elinde olan oyuncu sahanın her hangi bir yerinde perdeleme için pozisyon almış arkadaşının perdelemesinden yararlanmak adına savunmasını o perdelemeyecek düşürmeye (takmaya) çalışır.
B) Topsuz adama yapılan perdelemeler (off the ball Screen)
Konumuz A şıkkı olduğuna göre buradan devam edelim. Perdelemeyi kullanacak oyuncu öncelikle iyi bir saha görüşüne sahip olmalı, zira pick and roll yanlız iki kişinin uyguladığı bir oyun düzeni değildir, bu düzenin uygulanması sırasında perdelemeyi yapanın hareketlenme şablonuna göre diğer üç oyuncunun da sayı atma şansı vardır ve perdelemeyi kullanan bu oyuncuların da hareketlenmelerini, savunma reaksiyonlarını dikkate alarak çok iyi analiz edebilecek şekilde eğitilmelidir. Ayrıca, perdelemeyi kullanan oyuncu, çok iyi driplig becerisine sahip olmalı, pas vermeyi, özellikle baskı altında nasıl pas vereceğini iyi bilmeli, en önemlisi de açı bilgisine sahip olmalıdır. Pas açı ve mesafelerini, pasın süratini, topun elden çıkış hızının ne anlama geldiğini de iyi öğrenmiş olmalıdır.
Perdeleme yapan oyuncunun ise stop yapmayı bilmesi, perdeleme yaptıktan sonra içeri devrilecekse kollarını hareketini çabuklaştıracak şekilde kullanabilmeyi öğrenmiş olması şarttır. Kısaca pivot yapmak diye adlandırılan dönüşleri öğrenmiş olmalıdır. Devrilme sırasında ayaklarını ve vücudunu savunmayı arkada (savunmayı topla arasından çıkarmak) bırakacak şekilde kullanabilmelidir.
Her iki oyuncunun, gerek perdelemeyi yapanın, gerek perdelemeyi kullananın savunma takibi, savunmayı izlemesi bu düzenin verimliliği için bir diğer gerekliliktir.
Konu daha bir çok detayı içermekte olup özellikle altyapılarda taklitçi zihniyetin esiri olmadan adım adım gidilerek, gelecekleri sizlere emanet edilmiş bu körpe basketbolcu adaylarına gerekli temel teknik becerileri öğretmeyi önceliğe alın, onlar gerekli olgunluğa ulaştıklarında pick and roll oynamak çok kolay hale gelir. Unutmamak gerekir ki öğrenme ile olgunlaşma arasında doğru orantılı bir bağ vardır. Gerekli olgunluğa erişmemiş oyuncuya beceri isteyen davranışları öğretmede aceleci davranırsanız sonuç hiç de istediğimiz yönde olmaz. Günü kurtarmayı geleceğe feda etmeyelim. Vebali ağırdır.
Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Küçük çocuklara turnike nasıl öğretilir?... 8-10 yaş arası çocukların basketbol sporundan zevk alarak, sıkılmadan ve zorlanmadan, eğlenerek turnike atışını (lay up) öğrenmesi için, kolaydan zora...
Basketbolda topla yapılan aldatmalar Şut Aldatması ve geçiş Aldatma, öne doğru atılan küçük bir adım, baş ve omuzların hareketiyle başlar. Bu anda top çıkış pozisyonuna, yaklaşık olarak ...
Zone hücumdaki genel prensipler. 1. Fast Break (Hızlı Hücum): Alınan bir ribaunddan veya yenilen bir sayıdan sonra topu çok çabuk oyuna sokarak rakip takım savunmaya yerleşmeden hücum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir