font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Pası Yakalamak – Ali Topu Tut – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Pası Yakalamak – Ali Topu Tut

6 Aralık 2015

pası_yakalamakPası yakalamak da daha önce söylediğim gibi pası vermek kadar önemlidir. (eller ve vücut pozisyonu açısından )

Topu tutacak oyuncu, hazır olmalı eller topu yakalayacak şekilde , el topun geliş yolunu dik kesmeli, dizler hafif bükülü olmalı), farkında olmalı. (özellikle topla buluştuktan sonra neler olabileceği ile ilgili farkındalık geliştirmiş olmalı )

Topu alacak olan oyuncu, topun yerini, savunmacısının durumunu hem topa baskı yapan, hem de kendisini savunanın pozisyon ve konumlarını iyi analiz etmeli, topu alacağı yeri oyunun akışını sağlamak açısından iyi değerlendirerek topu en etkili yerde almaya gayret etmelidir. Topu alacak olan oyuncu pasın kalitesine bire bir bağlı olmak şartı ile topla buluştuktan sonra vücut dengesini koruyabilmeyi becerebilmelidir. Bu ona topla buluştuktan sonra her türlü patlayıcı hareketi yapabilme şansı verecektir.

Savunma açısından pası değerlendirecek olursak , savunma top her yer değiştirdiğinde yeni pozisyona adapte olmak için hareketlenecektir ve topun bulunduğu yere göre pozisyon alacaktır. Topun verilmesi ile oluşacak savunma hareketlenmelerinin pasın zamanında ve gerekli sertlikte (süratte) verilmesi ile zorlaşacağı açıktır.Böylece pasın doğru yerde doğru zamanda takım arkadaşımızla buluşması savunmanın işini zorlaştıracağından takım arkadaşımızın sayı şansını bir o derece arttıracaktır.

Pas kalitesi ne kadar iyi ise sayı şansı da o kadar fazla olur.

Sonuç olarak ne kadar fundamental, o kadar gelişim. Ne kadar gelişim, o kadar basketbol .

HURŞİT BAYTOK

BENZER YAZILAR

Maç öncesi ve devra arası soyunma odası organ... Maçtan 1 saat önce oyuncular soyunma odasına gelir ve hazırlanır.Her oyuncu hazır olunca takım toplantısına geçeriz. Toplantıda önce asistan coach ra...
Adanmak (Bir hayalin peşinde: Yalçın Granit)... Uzun zamandır merakla  beklediğim kitaba bugün nihayet kavuştum. Ülkemizde bu tarz çalışma yok denecek kadar az inşallah bu kitap bir  başlangıç olur ...
Altyapı ve veliler. Basketbol, altyapıda daha zevkli ancak daha zor. Orada kazanmak ve eğitmek bir arada gerçekleşiyor. Ve bunun içinde koçların kafa yormaları gerek A...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir