font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Oyuncularda liderliği geliştirme. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Oyuncularda liderliği geliştirme.

29 Aralık 2015

lebron2Vince LOMBARDI bir zamanlar “lider yaratılır, doğulmaz” demiş. Biz de bu ifadeye inanıyor ve basketbol programımızda bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz.
Bir basketbol programının en önemli öğesi çocuklardır. Az bir miktar baskı, negatif yada pozitif, çok iyi bir motivatördür. Takımımızda kaptana bu kadar sorumluluk vermemizin nedeni budur. Bazı oyuncuların lider olarak doğduklarını kabul ederiz amaöte yandan da liderlik özelliklerinin geliştirilmesi gerektiğine inanırız.

SEÇİM KRİTERLERİ
Genç insanlarda liderlik özelliklerini geliştirmek için çalışmada ilk etken seçimdir. Herhangi bir çocuğu takımınıza kaptan yapamazsınız. Bazı çocukların karakteristik özellikleri onları diğerlerinden ayırır. Potansiyel liderlerinizde bazı özellikler aramalısınız. Biz sizin için birkaç tane seçtik.
Çalışma Ahlakı
Her şey için çok çalışan bir çocuk, takım arkadaşlarının pas geçtiğibirçok şeyi daha iyi kavrar. Bu çeşit oyuncular daha iyi öğrenebilirler ve kendilerine başarılı bir kaptan olarak saygı duyulmasını sağlarlar. Bu iş ahlakı kendisini aynı zamanda sınıfta ve toplum içinde de gösterir. Oyuncu başkaları onunla gurur duymadan önce kendi kendisi ile gurur duymalıdır.
İletişim Yeteneği
Takımınızda herkesin saha içerisinde iletişim kurmasını istersiniz. Etkili bir takım kaptanı saha dışında da takım arkadaşları ile konuşabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Takım kaptanı takımla coach arasında bağlantı kurmalıdır.
Atletik Yetenek
Bazen oyuncu harika bir lider olur, çünkü atletik yeteneğinden dolayı kendisine hayranlık duyuluyordur. Bu oyuncu yinede ancak iyi bir çalışma ahlakı ve iletişim yeteneği varsa iyi bir kaptan olabilir.
Eğer liderlik öğretilebiliyorsa bunu takımınıza öğretmelisiniz. Gelecek sezon için takım kaptanınızı baharda seçin böylece yeni seçilen kaptanın sezon başından itibaren gerçekten lider olmayı istediklerini kanıtlama şansları olur.
Oyuncu Sorumlulukları

Aşağıdaki sorumluluklar kaptanınızı lider yapmak için yardımcı olacaktır.

1- Örnek Olma
Takım kaptanınızın sahip olması gereken en önemli fonksiyon sizin basketbol programınızda oynadığı rol ne olursa olsun diğerlerine örnek olmasıdır. Oyuncularınızı sürekli olarak diğer kızların yada oğlanların onları izledikleri yolunda uyarın ve onlardan diğerlerine pozitif örnek model olmalarını isteyin. Lideriniz eleştirileri kabüllenme konusunda da takım arkadaşlarına örnek olmalıdır.

2- Geleceğin Oyuncuları ile Konuşma
Her bahar orta okul öğrencileri ile kamplar ve yaz çalışmaları hakkında toplantı yaparız. Bu toplantılara lise takımının kaptanlarını da yanımda getiririm ve onlarla birkaç kelime konuşmasını isterim.

3- Yaz Kamplarında Çalışma
Kaptanlarınızı basketbol yaz kamplarında çalıştırmak onların daha iyi öğretmenler ve geleceğin oyuncuları olmaları konusunda iyi bir fırsat yaratır.

4- Programlar Organize Edin
Bizim eyaletimizde sezon dışında coachların oyuncularla fazla temas kurmalarına izin verilmez. Biz bunu olumluya çevirmek için takım kaptanlarımıza yaz liglerinde ve yaz kamplarında sorumluluklar veriyoruz. Aynı zamanda onlara yeni yetişen oyuncular için gerekli olan yaz dönemi hazırlık antrenmanlarında da görev veriyoruz.

5- Takımı Hazırlama
Takım kaptanlarınız takım arkadaşlarının antrenman yapmaya ve oynamaya hazırlamalıdır. Birçok farklı karakterde insanla muhatap olacağı için bu kaptana zor gelebilir. Takım kaptanı önce kendisi antrenmana hazır olduktan sonra takımın geri kalanını antrenmana hazırlar. Takım kaptanları antrenman saatlerinde bir değişiklik olduğunda bunu takıma duyurmakla da sorumludur.

6- Antrenman Maçında Coachluk
Sezon öncesi antrenmanlarının 30 dakikalık bölümünü kendi aramızda oynayacağımız maçlara ayırırız. Takımı ikiye bölün ve kaptanlar birtakımın oyuncu-antrenörü olsun.

7- Küçük Ayrıntılar
Takım kaptanları antrenman ve maç öncesinde küçük detayları üstlenmelidir. Örneğin seyahatlerde ve maçlara gelirken ne giyileceğine , yaptırılacak takım malzemesinin şeklinin nasıl olacağına, t-shirte ne basılacağına yada maç ısınmasında ne giyileceğine kaptan karar verir.

8- Takımı Bir Araya Getirme
Takımın saha dışında da bir araya gelmesi sağlıklıdır. Takımın birbirini daha yakından tanımasına ve kaynaşmasına imkan sağlayacak , arkadaş toplantıları, pizza partileri, birlikte sinemaya gitme hatta kartopu savaşlarını takım kaptanı organize etmelidir.

9- Takımı Çalıştırma
Takım iyi oynamadığında bunu bazı sebepleri olabilir ve siz bu durumda bazı antrenmanları ve sonraki oynayacağınız rakibin videosunu takım kaptanın yaptırmasına izin verebilirsiniz. Ancak dikkatli olun bu çok sık istememelisiniz.

10- Maçların Duyurulması
Maçlarımıza eğer bizim arzu ettiğimiz kadar seyirci gelmiyorsa takım kaptanımızdan maç programının okulda ve çevrede duyurmasını isteriz.

Takdir edersiniz ki bütün bu maddeler öncelikle coachun sorumluluğundadır. Akıllı bir coach bunlara yeni maddeler ekleyebilir, değişiklikler yada önermeler getirebilir.

David MARSHALL (Bridgeport Lisesi Bayan Takımı Antrenörü)
Çeviren: Gencer BAYTİMUR

BENZER YAZILAR

Baseline oyunu 3 Oyuncular şekildeki gibi yerleşirler topu oyuna 1 numara sokar.2 nolu oyuncu 3 numaraya back pick yapar eğer 3 nolu oyuncu uygun pozisyondaysa 1 pası ...
Antrenörlük felsefem Menderes Gümüşdal. Hırs,kazanma arzusu,inatçılık,dürüstlük ve çalışkanlık.İnsan yaşamının olmazsa olmazlarıdır. Yukarıda saydığımız özelliklere sahip olmayan bir hayat ...
1*1 toplu oyuncu savunması (kısalar) Bu çalışmada oyuncular yarı sahada ve 3 bölgede ( Her iki forvet,guard) çalışırlar.Savunma oyuncusu /1 pas alabilmek için önce topun tersine bir alda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir