font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Oyun kurucun kadar konuş. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Oyun kurucun kadar konuş.

6 Aralık 2015

guardÜç takımımızın da Euroleagueden son 8e girmeden elenmesi bizi üzdü. Hayat garip. Eğer Final Four, İstanbulda olmayıp başka bir ülkede olsa üzülmez, 3 takımımızın son 16da oluşu için sevinirdik bile.

Olan oldu. Şimdi, Sinan Erdemde Final Fouru izlerken aklımız hep Bizim takımlarımız bu takımları yenemez miydi sualiyle dolu olacak. 3 takımımız arasında en başarılı olan, ilk kez katıldığı Euroleaguede son 16ya kadar yükselen Galatasaray. Biz, Galatasaray Koçu Oktay Mahmutiyi ve oyuncularını kutluyoruz. Diğer taraftan da Acaba Galatasaray, kadrosuna Beşiktaşın son transferi Mensah Bonsu veya benzerini alıp pota dibini karartsa, Sinan Erdemde tribünleri Galatasaray taraftarları doldurur mu diye düşünmekten edemiyoruz.

Yabancı oyuncular önünü tıkıyor

Bizi 5 takım arasında çok çekişmeli geçecek BBL play-offları bekliyor. Ama kulüp yöneticilerinin kafalarının, önümüzdeki yıl oynanacak Euroleague kadrolarını kurmak üzere yoğunlaşacağı tartışılmaz. Bu planlamaların, basketbolumuza kulüpler seviyesinde faydalı olacağı muhakkak. Ama olayı milli takım seviyesinde düşünürsek, aklımıza soru işaretleri takılıyor. Çünkü kulüplerin önümüzdeki yıl planlamalarının hemen tümünün, transfer edecekleri yabancı oyuncular üzerine kuracağı muhakkak. Bütün yaz Türk basketbolunu geliştirmek için hangi yabancı oyuncuları getirsek sorusuna cevap arayacağız. Ama yabancı oyuncular, bir yandan da basketbolumuzun önünü tıkıyor. Yeni, genç ve iyi oyuncular yetiştirmekte zorlanıyoruz. Bu problem, daha çok oyun kurucular üzerinde yoğunlaşıyor. Bugün, 2. Ligimizdeki takımların hemen hepsinde oyun kurucular, Amerikalı siyah oyuncular. Beko Basketbol Ligini konuşmaya lüzum yok, orada da siyah oyun kuruculardan geçinmiyor. Bugün Türkiyede çok yetenekli genç uzun oyuncularımız var. Furkan, İlkan, Birkan, İzzet, Enes Kanter bunlardan bazıları. Ama yeni yetişen kısa forvet ve oyun kurucu sayımız çok sınırlı.

Peki, koçların ve yöneticilerin kafaları yabancı oyunculara konsantre iken Türk genç oyuncular nasıl yetişecek Türk basketbolunun sorunu bu. Önümüzdeki yıllarda milli takımımız oyun kurucularını arayacak, buna şüphe yok.

Oyun kurucu, koçun sahadaki uzantısıdır
guard1Bir takım için oyun kurucuların önemini Olympiakosdaki Spanoulis ile gördük. Galatasarayın son 8e kalmasını Olympiakos değil, Spanoulis önledi. Spanoulis gibi bir oyuncu Galatasarayda olsa ne olurdu, düşünmek gerek. Spanoulisi artık tanıdık. Çok hızlı çok zıplayan, atletik bir oyuncu değil. Şut atarken topu avucuna yerleştiriyor. Bunu, faul atarken görüyoruz. Savunma gücü de sınırlı. Peki nesi iyi de bu kadar başarılı oluyor diye soruyorsanız cevabını önceden vermiştik. DRİBBLİNGİ çok iyi. Bugün Avrupada, dribblingle adamını geçen nadir oyunculardan biri. Onun için, ikili sıkıştırmalar arasından dribblingle geçip rakip takımı perişan eden tek Avrupalı beyaz oyuncu diyebiliriz.

Daha önce de yazmıştım. Bir oyuncu çok iyi dribbling yaparsa şutu da, pası da gelişiyor. Spanoulis bunun ispatı. Oyun kurucular için sadece fiziksel yetenekler yetmez. Onların, psikolojik (mental) yeteneklerinin de çok iyi olması şarttır. Bunların en başında, oyun kurucunun EGOİST olmaması gerekir. Oyun kurucu için kendi attığı sayı önemli değil, kendi takım arkadaşlarına attırdığı sayı önemlidir. Fenerbahçeli Ukic örneğini ele alalım. Ukic için önemli olan, kendi attığı sayılardır. Bu yüzden yeteneği kadar verimli bir oyun kurucu olamamaktadır.

Oyun kurucu, koçun sahadaki uzantısıdır. Koç, takım oyununda neye öncelik tanıyorsa, oyun kurucunun da önceliği budur. Oyun kurucu, kişilikli, hatta otoriterdir. Olympiakosu izlerken fark etmişsizindir. Diğer oyuncuların Spanoulise saygıları var. Bu seziliyor. Takım oyununda ise onun LİDERLİĞİ tartışılmaz. Neredeyse Spanoulisin eline top değmeden hücum etmiyorlar. O da, herkesin yeteneğini ortaya çıkartacak pozisyonlar yaratıyor. Paslarıyla uzun oyunculara smaçlar yaptırıyor. İyi şutörlere ise köşelerden 3 sayı fırsatları hazırlıyor. Hiç biri sökmezse, sorumluluğu devralıp kendi sayı atıyor. Bir oyun kurucunun en önemli vasıflarından biride, rakip 3 saniye çizgisine girebilmektir. Spanoulisin dribblingle adam geçişi, penetresi takımına en kritik anlarda bile güç katıyor. Hatta rakip takım oyuncuları, top nasıl olsa Spanoulise gidecek diye kendi adamlarına dikkat etmeyince, o oyuncular bundan yararlanıp turnike atıyorlar. Burada asist Spanoulise yazılmıyor. Ama bunlar onun istatistiğe geçmeyen faydaları.

“Oyun kurucun kadar konuş”

Bizde ise anlayış farklıdır. Bizim koçlarımız, oyun kurucuları sahada kendilerinin uzantısı, temsilcisi saymazlar. Kenardaki koç, her şeye yeterlidir diye düşünürler. Bu yüzden, onların meziyetlerini öne çıkaracak fırsatlar oluşturmazlar.

Örneğin, Tutku Açık, Türkiyenin yanındaki oyuncuları büyüten oyun kurucuların başında geliyor. Onun yanındaki oyunculara sayı fırsatı yaratma heyecanı, eğer koçlardan gerekli desteği ve itibarı görse, Tutku bütün Türk oyun kuruculara örnek olabilirdi. Türk oyun kurucularının önünü açmalıyız. Telekom maçında Fenerbahçeli Engin Atsür, şans verildiğinde neler yapabileceğinin işaretlerini verdi. Benim Türk basketbolunun, Türk koçlarının omzunda yükselmesine olan inanç ve heyecanın, Ufuk Sarıcanın kenara çekilmesiyle azalmadı. Türk basketbolunun Ufuku kazandığına, kısa bir süre sonra onun yeniden parkeler döneceğine inanıyorum. Son olarak, eskiden sadece takımlar için OYUN KURUCUN KADAR KONUŞ denirdi. Bu söz, artık ülke basketbolu içinde gerekli. Türk basketbolu, oyun kurucularımız kadar konuşacak. Dikkatli olmamız şart.

YAKÇIN GRANİT

BENZER YAZILAR

Stance kayma adımı konuşma çalışması. Bu drill’de oyuncular dip çizgide sıralanırlar.1  yarı saha çizgisine stance pozisyonunda boksör duruşu ile kısa zig-zag ile (1) kayar.Yarı saha çizgi...
Man to man savunma prensipleri. Man to man savunma prensipleri, savunma kurgusunu oluştururken mutlaka üstünde durduğumuz önemli bir konudur. Her koç takımındaki oyuncuların çok iyi ...
Köşeden yarı saha 1*1 Oyuncular şekildeki gibi yerleşirler Coach düdük çaldığında işaretlerin arkasından dönerek 1x1 oynarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir