font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Oyun kurucu neden yetişmiyor ? (Orhun Ene) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Oyun kurucu neden yetişmiyor ? (Orhun Ene)

18 Ağustos 2016

orhun_ene

Oyun kurucu neden yetişmiyor?
Neden kısa oyuncularımızı NBA veya Avrupa’da göremiyoruz?
Topu yere vurabilen, adam eksilten ve doğru pası veya atışı bulan oyuncular neden yetişmiyor ?

Eminim bu konuyla ilgili herkesin bir fikri vardır.
Yabancı oyuncu kuralı veya antrenörlerin genç oyunculara şans vermemesi vs..

Bu soruyu Türk basketbolunun yetiştirdiği en iyi oyun kuruculardan biri olan ve bugün Türkiye’nin en önemli koçlarından biri olan Orhun Ene’ye sordum.

Aşağıda Orhun’un yollamış olduğu mektubu okuyabilirsiniz.

( 1987-1988 yıllarında sadece genç takımdan gelen oyuncular ile sezona başlayan ve herkesin küme düşecek dediği takım bir değil iki defa üst üste Türkiye şampiyonu oluyor ve ben internetde tüm çabama rağmen bu takımın bir tane resmini bulamıyorum. Teşekkürler Serdar Gürel sen olmasaydın ne yapardık bilmiyorum. )

Sevgili Cem abi selamlar
Sana tüm basketbol hikayemin çok kısa özetini yolladım, inşallah faydası dokunur.

Sorgulayan, verilen ile yetinmeyip daha iyisini arayan, karar almaktan ve sonuçlarını göğüsleme cesareti olan insan başarılı olur aslında benim oyunculuk hikayemin temeli ve çıkış noktasıdır.

Eğer bu ülkede ben başarılı ve yetenekli bir basketbolcu olarak anılıyorsam ki bu subjektif bir değerlendirmedir ve kişilere ve zamana göre değişir ,gençlere aktarabileceğim en net ve süreklilik gösteren tavrım bu olmuştur.

Yetenek ,çok çalışma bunlar ikincil özelliklerdir ki karakteriniz güçlü değilse sizi en yukarı götürmez.

Gençler oyunculuğunuzda ulaşacağınız nokta kavanoz içindeki sıçrayan pire hikayesine benzer. Bazı koçlar birgün kapağı açar bazıları hiç açmak istemez ama iş sizin her koşulda en yukarı sıçrama isteğinizi hiç kaybetmemiş olmanızdır.

O kapağı hep zorlamanız gerekir. Siz eğer yeteneğinizi kısıtlayan bir kavanozda iseniz de en doğrusu belki daha küçük ama kapağı açık bir kavanoza geçmektir.

Orhun Ene

BENZER YAZILAR

Adam Adama Hücum Seti (Fenerbahçe Ülker) WS: Willie Solomon ÖO: Ömer Onan DS: Devın Smith MT: Mirsad Türkcan SE: Semih Erden Beko Basketbol Ligi’nde mücadele eden birçok takım oynadığı...
Organize Transition hücumları ,fastbreak sayı... Tüm antrenör arkadaşların bu konuda bazı yorumlar yapacağına eminim. Antrenör olmayan arkadaşların da fikirlerini yazmaları için,kısaca nereye kadar ...
Dribling El ve Yön Değiştirme Drilli Oyuncular Yarı Sahada Sırayla aşağıdaki Top Sürme  “El Değişimi ve Hız Değişimi Çalışmalarını Yaparlar. a) İn And Out (İçeri Dışarı Top Sürme) b) ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir