font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Organize Transition hücumları ,fastbreak sayılarını azaltır mı ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Organize Transition hücumları ,fastbreak sayılarını azaltır mı ?

30 Aralık 2015

cem_akdag3Tüm antrenör arkadaşların bu konuda bazı yorumlar yapacağına eminim.
Antrenör olmayan arkadaşların da fikirlerini yazmaları için,kısaca nereye kadar fastbreak,nereden sonra transition olduğunu hatırlayalım. Rakip savunmanın oyuncuları kendi sahalarına ve adamlarına dönemeden yapılan hızlı hücumlara fastbreak diyoruz.

Yaptıkları savunmaya göre (zone,mt,kombine,vs..) oyuncular orijinal yerlerine yerleşemeden veya ( dengesiz durumda ) yerleşme halinde iken yapılan çabuk hücumlara transition hücumu deriz.
Transition da normal olarak on oyuncu veya dokuz oyuncu hücum potasına çok yakındır.Fastbreak de ise zaman zaman savunma sahasında kalan oyunculara rastlarız. Transition serbest oynanabildiği gibi ,organize olarakta yapılır.Bazen bir set hücumu kadar kesin çizgileri çizilmiş transition hücumları vardır.
Bazı antrenörler, böyle kalıp düzenlerde, oyuncuların kendi bölgelerine gidip transitiona başlamak isterken ,ellerine geçirdikleri fastbreak hücumları değerlendiremediklerini iddia ederken,bazıları düzenli olarak transition çalışmları sonunda attıkları hızlı ve kolay sayıları arttırdıklarını iddia etmektedirler.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

İyi bir 2 numara nasıl olmalıdır (Şutör Guard... 2 NUMARA POZİSYONUNDAKİ OYUNCUNUN BALL HANDING + FUNDAMENTAL ÖZELLİĞİ İYİ OLMALIDIR İki numara pozisyonundaki oyuncunun takımın off guardı da olaca...
Tavsiyeler özlü sözler ve Basketbol. Yaşlandıkça, özlü sözlerden etkilenir, büyük insanların hikâyelerinden ya da sıradan insanların başardıklarından ilham almaya başlarız. Bob Vigars ...
Küçük erkek takımımız Alanya şampiyonu.... Küçük erkek takımımız Alanya şampiyonu olmuştur başta oyuncularım ve çalışma arkadaşlarım olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum ... 191...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir