font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Organize Transition hücumları ,fastbreak sayılarını azaltır mı ? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Organize Transition hücumları ,fastbreak sayılarını azaltır mı ?

30 Aralık 2015

cem_akdag3Tüm antrenör arkadaşların bu konuda bazı yorumlar yapacağına eminim.
Antrenör olmayan arkadaşların da fikirlerini yazmaları için,kısaca nereye kadar fastbreak,nereden sonra transition olduğunu hatırlayalım. Rakip savunmanın oyuncuları kendi sahalarına ve adamlarına dönemeden yapılan hızlı hücumlara fastbreak diyoruz.

Yaptıkları savunmaya göre (zone,mt,kombine,vs..) oyuncular orijinal yerlerine yerleşemeden veya ( dengesiz durumda ) yerleşme halinde iken yapılan çabuk hücumlara transition hücumu deriz.
Transition da normal olarak on oyuncu veya dokuz oyuncu hücum potasına çok yakındır.Fastbreak de ise zaman zaman savunma sahasında kalan oyunculara rastlarız. Transition serbest oynanabildiği gibi ,organize olarakta yapılır.Bazen bir set hücumu kadar kesin çizgileri çizilmiş transition hücumları vardır.
Bazı antrenörler, böyle kalıp düzenlerde, oyuncuların kendi bölgelerine gidip transitiona başlamak isterken ,ellerine geçirdikleri fastbreak hücumları değerlendiremediklerini iddia ederken,bazıları düzenli olarak transition çalışmları sonunda attıkları hızlı ve kolay sayıları arttırdıklarını iddia etmektedirler.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Oyuncuların savunmasını arttırmanın 13 şartı... Oyuncularınız savunmada kendileriyle gurur duymalı. İşte oyuncularınıza vereceğiniz savunma şartları listesi. 1- Bütün savunmacılar konuşmalı. Savunm...
Adam adama hücum seti Up Daha önce yayınladığımız Low post için hücum seti için farklı bir opsiyon. Tüm oyuncular bir önceki Post oyununda olduğu gibi dizilirler.Tek fark 5...
Hızlı Hücum Nedir? Avantajları-Dezavantajları... Hızlı hücum basketbol da başlı başına bir hücum sistemidir. Topun hücum sahasına mümkün olan çabuklukla geçirilmesi oyuncuları koşan bir takım için ol...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir