font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Organize Transition hücumları ,fastbreak sayılarını azaltır mı ? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Organize Transition hücumları ,fastbreak sayılarını azaltır mı ?

30 Aralık 2015

cem_akdag3Tüm antrenör arkadaşların bu konuda bazı yorumlar yapacağına eminim.
Antrenör olmayan arkadaşların da fikirlerini yazmaları için,kısaca nereye kadar fastbreak,nereden sonra transition olduğunu hatırlayalım. Rakip savunmanın oyuncuları kendi sahalarına ve adamlarına dönemeden yapılan hızlı hücumlara fastbreak diyoruz.

Yaptıkları savunmaya göre (zone,mt,kombine,vs..) oyuncular orijinal yerlerine yerleşemeden veya ( dengesiz durumda ) yerleşme halinde iken yapılan çabuk hücumlara transition hücumu deriz.
Transition da normal olarak on oyuncu veya dokuz oyuncu hücum potasına çok yakındır.Fastbreak de ise zaman zaman savunma sahasında kalan oyunculara rastlarız. Transition serbest oynanabildiği gibi ,organize olarakta yapılır.Bazen bir set hücumu kadar kesin çizgileri çizilmiş transition hücumları vardır.
Bazı antrenörler, böyle kalıp düzenlerde, oyuncuların kendi bölgelerine gidip transitiona başlamak isterken ,ellerine geçirdikleri fastbreak hücumları değerlendiremediklerini iddia ederken,bazıları düzenli olarak transition çalışmları sonunda attıkları hızlı ve kolay sayıları arttırdıklarını iddia etmektedirler.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Disiplin ve baskı kavramı Takımımız için tespit ettiğimiz kurallara bir oyuncu uyumadığı zaman ,bununbir yaptırımı olmalıdır. Genelde de( özel durumlar hariç ) bu yaptırımı büt...
Basketbolda iyi savunmanın 5 temeli. Agresiflik,hızlılık,hazırlık,iletişim ve yetenek,iyi savunma oynamanın temelleridir.Uzun boy, potaya yaklaşmanıza yardım eder fakat hızlı olarak ve ta...
Basketbolda 24 saniye kuralı. Basketbol maçı esnasında basketbol topu oyuna sokulurken, top basketbol oyun sahasındaki bir oyuncuya temas ederse ya da oyun sahasındaki bir oyuncu t...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir