font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Ondan bundan. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Ondan bundan.

3 Şubat 2016

ondan_bundanBasketbolda belirli bir noktadan topu almak için , çabukluğun yanı sıra, doğru açıları kullanmak önemlidir. ….

Etkili hücum düzenlerinde topun en azından bir kere taraf değiştirmesi veya bir defa içeri girip, dışarı çıkması gereklidir, bu paslaşma sonucunda dengesi bozulan savunma toparlanmadan hemen hücum edilirse kolay sayı bulunur.
Hızlı hücum kendi içinde sınıflandırılır.
*Uçtan uca veya uzun pasla yakalanan birebir pozisyonları,
*İki veya üç oyuncu ile bitirilen pozisyonlar,
*Uzun oyuncuların devreye girdiği daha kalabalık pozisyonlar.

Fast break başlangıç gelişim ve bitiriş bölümlerinden oluşur. Tüm bölümlerin ayrı ayrı önemi vardır. Başlangıç bölümünde alınan ribaunt, tüm sahayı kat eden bir pas ve atılan boş bir turnike en çabuk en basit fast break’i bize anlatır.
Ribaundu alan ve pası veren oyuncu aynı olduğu takdirde işler daha da kolaylaşır.

ZoneEğer daha önceden bir hazırlığınız yoksa Zone savunma yaparken sizin bölgenize giren ve skor yapan bir oyuncunun nereden ve nasıl girdiğini, en erken bir pozisyon sonra öğrenirsiniz, ikinci defasında topu aldırmaz veya aldıktan sonra istemediği bir harekete zorlayabilirsiniz. Eğer o bölgedeki oyuncunuzu değiştirmek zorunda kalırsanız yeni giren oyuncunuzu uyarmanız gerekir.

Antrenmanlarda maçlarda beğendiğiniz bir hareketi hemen övün, aynı oyuncu bunu tekrar edecek diğer oyuncularda onu taklit etmek isteyecektir.

FAKE

Genç oyuncular Fake atarken hareketin başından sonuna kadar çok hızlı hareket ediyorlar. Öncelikle Basketbolda rakibinizi kandırmak için, farklı bir şeyler yaptığınıza inandırmanız gerekir. Eğer karşınızdaki savunmaya, bu farklı hareketi anlaması için süre tanımazsanız, yaptığınız kandırma hareketin hiçbir anlamı kalmaz. Rakip kandırma hareketine cevap verdikten sonra, tüm süratimizle doğru yöne hareketlenirsek hareketimizi başarıyla tamamlayabiliriz. Bu nedenle çalışmalarda fake atan oyuncunun karşısındaki oyuncunun reaksiyonunu gördükten sonra harekete devam etmesini söylemeliyiz. Bunun için potaya yakınken şutumuzu, uzakken pasımızı fake olarak kullanabiliriz.

Eğer önceden tasarlanmış bir düzen yoksa en yüksek yüzde ile hücum edilen tempo takımınız için en doğrusudur. Koçların genelde çıkış noktası, iyi savunma sonrası alınan ribauntla, uygun ortam yakalandığı zaman hızlı hücum şeklindedir. Ancak tempo yükseldikçe top kaybı arttığından, koçlar ve oyuncular hızlı oynamak için özel çaba göstermezler. Daha kolay sayı bulma imkanı yaratan hızlı basketbol için, takip edilmesi gereken yol, periyot ve maç sonları haricinde kalan sürede, topu ele geçirdikten sonra, top kaybını riske ederek hızlı hücumu denemektir.
Oyunculara soracak olursanız, hiç hızlı hücum yapmak istemezler.

FAZLA PASLAŞMAK !!

Uzun süren çok paslaşmalı set hücumları, topu paylaşmak ve savunmaların işini zorlaştırmak için uygun olabilir. Ancak sağlam savunmalar karşısında oyuncular mesuliyet almaktan kaçıp opsiyonları atlayabilir ve bu paslaşmalar sırasında top kaybı yapabilirler. Eğer çok paslaşarak hücum etmek daha avantajlı olsaydı set hücumlarının büyük çoğunluğunda ve maç sonlarında takımlar ikililere ve birebirlere dönemezdi.

Çok paslaşmak, maçın gidişatı ile ilgili veya oyuncuların uyumunu sağlamak açısından gerekli olabilir. Ancak hücumun etkinliği açısından çok da önemli değildir.

Post oyuncusu dışarıdan atılan topa blok için zıplarsa hızlı hücumda takım olarak muhakkak onu aramalı.

PLAY-OFF

Sezon sonunun kendi has kuralları vardır. (Örneğin play-off’lar ) aynı baskı ve aynı konsantrasyon ile tüm sezonu geçirmeniz imkansızdır. Sakatlıklar form düşüklükleri vs.. bir çok sorun yaşayabilirsiniz. Play-off kısıtlı bir süredir ve onun kendine has kuralları vardır.Sezonu geçirirken kendi kurallarınızdan vaz geçmeden play-off a hazırlık yapmalısınız. Rotasyonu genişletmek, hücum ve savunma ilaveleri koymak gibi….

Oyun sıkıştığında serbest hücum yaparken ikili veya birebir sırasında diğer oyuncuların yanlara doğru alacakları konum kadar, topa sahip oyuncunun gerileyerek alanı genişletmesi de önemlidir.

head_fake1Antrenmanlarda skorun her zaman yan ürün olmasını tercih ederim asıl amaç değil.WOODEN

İyi şut atamıyorlardı ama yüzdeleri iyi idi, çünkü zorlama atış yapmıyorlardı. İyi zıplamıyorlardı ama ribauntları iyi idi, çünkü çok iyi pozisyon alıyorlar ve kaçan her şutu kovalıyorlardı.
Bazı oyuncular dinlendirilmek üzere kenara alındıktan sonra, tekrar oyuna girince aynı performansı sürdüremiyor, koçlar için gerçekten zor durum. Bu durum biraz da oyuncun yapısına bağlı diyebiliriz.

Orta sahayı çok süratli geçtikten sonra dengeyi kaybetmeden pas ve atış yapabilmek, kısalar için önemli bir meziyet.Bu durumu sadece top kaybı ve genel atış yüzdesi ile ölçmek hatadır.
Hücumun en çok %50 sini kapsayan hızlı atak bölümünde özel bir şeyler çizmeye gerek yok, temel eğitim alan ve çaba gösteren herkes başarılı olabilir.

Alt yapı savunma çalışmaları sırasında, ( ileride perdeleme sonrası yapılacak adam değişmeyi düşünerek 1×1 post ve dış adam eşleşmelerine hazırlık amacıyla,) kısalar ve uzunları eşleştirmek iyi bir fikirdir.

Savunmada topa hamle yapmak için elden çıkmasını bekleme.

Tüm oyuncuların 5 dâhil yüz yüze oynamasını bilsin.

Tam saha baskı başladığında kısa oyuncu topu kaybetmeden karşı sahaya geçmeyi ve takımı organize etmeyi düşünür. Eğer sürekli baskı yapıyorsanız rakibin ceza verme ihtimali ve iştahı azalır,bu nedenle arada bir yapılacak ani ikili sıkıştırmadan avantaj sağlayabilirsiniz. Bu baskıyı setlerin numarasına göre uygularsanız daha avantajlı olur.

Oyuncularınız antrenmana erken geldiğinde tek pota maç yerine bir iki atış üzerine çalışmaları daha yararlı olur.

Küçük oyuncularla çalışırken istasyonlar ve numaralandırmış hareketler çalışmayı hızlandırır.

Alt yapıda( küçükler için)klasik pozisyonlar yerine, video izle en çok hangi pozisyonda kalınıyorsa o pozisyonu çalış.

Tüm oyuncular teknik hareketlerdeki hatalarını muhakkak bilmeli.

BOBY KNIGHT “Ben basketboldaki ritmin ne olduğunu bilemem, Bir takımın ritmi şöyle veya böyle diyemem, farklı takımlara karşı farklı hızda oynarsınız ve bazen hızlanır bazen yavaşlarsınız, bu duruma koç olarak bazı ilavelerde bulunursunuz “
Eğer Pivotunun alternetifi yoksa onu faulden korumak için tutuğu oyuncuya ikili sıkıştırma yap..

Genç antrenörlere, bazı oyuncular boyları kısa olmasına rağmen post pozisyonunda daha çok verim verir. Siz onu uygun pozisyona kaydırmaya çalışırken hem maçı hem de oyuncuyu kaybedebilirsiniz.
Bazı oyuncular top ile adam geçerek ritim bulur ve şut atar .Ancak durarak topu alıp şut atmak yani “spot” şut çok daha farklıdır, dar bir alanda ritim bulmak gerekir bunu herkes yapamaz.

Organize hücumları savunmak daha kolaydır çünkü savunmada daha kolay organize olursunuz.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Güzel bir kenar oyunu. Topu oyunu 3 no sokar.5 nolu oyuncu 1 e perdeleme yapar 3 pasını 1 e verir.2 ise sol kornere kat eder pozisyon alır. 2 nolu oyuncu 4-5 double s...
Porha Harris Alanya Belediyesporda Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi ekiplerinden Alanya Belediyespor, 1990 doğumlu ve 1.88 boyundaki uzun Porsha Jenise Harris ile 2015-2016 yılı için ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir