font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Nicin savunma ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Nicin savunma ?

30 Aralık 2015

mehmet_baturalp59 yıldır basketbolun içinde oyuncu, antrenör, yazar ve TV yorumcusu olarak bulundum. Tanrım müsaade ederse bu sürenin uzamasını da canı gönülden arzuluyorum. Bütün bu süre içerisinde savunmanın basketbolda en büyük silah olduğuna inanarak, onu ön plana çıkartım, her yerde konuştum ve yazdım.

Oyunculuğum sırasında beni seyredenler, o günün koşullarına göre iyi savunma yaptığımı söylerlerdi. Belki de o günlerin üzerimde oluşturduğu savunma fikir, daha sonraları basketbol hayatımın ideali oldu. Zaman zaman savunmayı bu kadar gündeme getirdiğim için kendime kızarım.

Ama daha sonra muhasebesini yaptığım da aslında bu fikri daha çok işlemem gerektiğine karar verdim.

Şimdi gelin, siz sevgili antrenör kardeşlerimizle bu savunma işini birlikte açalım.

Günümüzde basketbolda hücum süresi bildiğiniz gibi 24 saniyeye indirildi. Bunun 8 saniyesinde rakip sahaya geçme mecburiyetiniz var. Geriye rakip potaya hücum için 16 saniyeniz kalıyor. Biraz hızlı geçerseniz bu süre en fazla veya bilemediniz 20 saniyeye çıkar. Rakibinizin sizin hücum düzeninizi bilerek kurduğu savunmaya karşı basket üretme zorunluluğunuz var. Bunun gerçekleşmesi, oyuncularımızın mükemmel bireysel hücum yeteneklerine sahip olmasından geçiyor. Yoksa hücum setinizde istediğiniz kadar koşuşturun, basket atmanız rakibinizin savunma hatalarına bağlı kalır. Rakip potaya yerleştiğinizde bu kadar sıkıntı çektiğiniz hücumda, kolay basket atabilmek için, işe gelin tersten yani savunmadan başlayalım.

Yapacağınız baskılı bire bir savunma ardından organize edeceğiniz takım savunmanız rakibini hata yapmaya zorlayacaktır. Bu durumda rakipleriniz ya top kaybedecekler ya da dengesiz atışlarla isabetsizliğe itileceklerdir. İşte topların kapılması, savunma ribauntlarından alınması ile hızlandırılacak oyunla yakın ve kolay atışlar bulunacaktır.

55ea1980f018fbb8f86b36cbŞimdi de savunmanın hücum düzeninize yapacağı bu olumlu katkıların dışındaki faydaları saymak istiyorum.

İdmanlarınızdaki savunma çalışmalarına ayıracağınız zamanı fazlalaştırdığınızda oyuncularınızın bacaklarının kısa sürede nasıl kuvvetlendiğini göreceksiniz. Bu da oyuncularımızın zıplama gücünü arttıracaktır. Ayrıca idmanlardaki savunma savaşı, maçlarda rakipleriyle mücadeleyi yükseltecektir. Rakiplerinin hücumlarını durduran oyuncularımızın gururlarının yükselişi, manevi motivasyonunun artışı da bu savunma çalışmalarımızın pozitif yönü olacaktır.

Sevgili kardeşlerim, iyi savunma kolay elde edilen bir sevgili değildir. İyi savunma yapabilmek için doğru ve çok çalışılmalıdır. Savunmada oyunculara öncelikle bire bir galip gelmeyi iyi öğretmelisiniz. Takım savunması ardından gelir. Takım savunmasında en mühim olay oyuncularınızın arasındaki irtibattır. Bu da ancak konuşma ile gerçekleşir. Onun için takım savunmasında oyuncularımıza ilk öğreteceğimiz konuşma olmalıdır.

Yazımın sonunu hepinizin bildiği bir misal ile bağlamak istiyorum. NBA maçlarını muhakkak seyrediyorsunuzdur. Dikkatinizi çekmiştir. Taraftarlar rakip kendi potalarına hücum ederken oyuncuları sihirli bir kelime ile coştururlar. O da hepimizin bildiği defense (yani savunma) kelimesidir. Sizlerden son olarak ricam, başarılarınızın iyi savunma ile gerçekleşeceğini unutmamanızdır.

Mehmet BATURALP

BENZER YAZILAR

MIKE KRZYZEWSKI’ den tavsiyeler. MIKE KRZYZEWSKI’DEN COACHLARA TAVSİYELER Coach Mike Krzyzewski nin basketbol fanatikleri tarafından kapışılan kitabı Five Point Play den bazı inciler...
Yönetici antrenör oyuncu. Bu gün seçtiğim konu bundan yaklaşık 3 sene önce yazdığım ancak küçük eklemeler yardımı ile hala güncelliğini koruduğunu düşündüğüm kavramları içermek...
Günün antrenörlük ipucu (20.08.2013) ” Tüm antrenör vasıfları arasında “Üslup” konusunun belki de en önemli şey olduğunu düşünürüm! Hatta bizim ülkede öyle etkilidir ki; Bilgi/tecrübe dol...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir