font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Neden İspanya’nın gerisindeyiz? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Neden İspanya’nın gerisindeyiz?

21 Ocak 2016

yalcin_granitBeşiktaş ve Fenerbahçe’nin, Barcelona ve Real Madrid ile oynadığı maçlar, “BEKO Ligi, Avrupa’nın en iyisi” iddiasının aksine, İspanya Ligi ile karşılaştırma yapılmayacak kadar geride olduğunu ortaya koydu.
Bunun en önemli sebebi Türk oyuncuların yeteri kadar iyi olmayışı. Olympiacos’u Yunan oyuncular Olympiacos yaptı, Barcelona’yı Barcelona, Real Madrid’i Real Madrid yapanlar, İspanyol oyuncular. Basketbolu seviyoruz, büyük de paralar harcıyoruz ama bir Spanoulis yetiştiremiyorsak, bize yazıklar olsun.
NBA’de Türk oyuncuların bulunmasını, basketbolumuzun gelişmesinin bir ölçüsü olarak görüyoruz oysa oyun kurucu gönderemedikçe, gerçek anlamda bir gelişmeden söz edilemez. İyi oyun kurucu, yanındakilerin daha iyi oynamasını sağlayabilendir. Bu kriterlere uyan tek point guard Tutku. Geçen sezon az süre aldı, bu sezon da sakatlığı nedeniyle oynayamıyor. Kalanlar içinde en iyisi Mehmet Yağmur. NBA’de oynayabilir mi?
Euroleague maçlarında bazen devşirmelerle birlikte 5 yabancı oynuyor, Türkler kenardan seyrediyor. Çünkü yeterince iyi değiller.
Bir an önce oyuncu geliştirme kavramını Türk basketboluna yerleştirmeliyiz aksi halde yapığımız pek çok şey boşa gitmeye devam eder.
ACB’yi Avrupa’nın tartışılmaz en iyi ligi haline getiren İspanyol oyuncular, İspanya Federasyonu’nun açtığı “Oyuncu Geliştirme Kampları”nda yetişiyor. Bunu kulüpler değil, federasyon yapıyor. O kamplarda koç yok, öğretmen var. Taktik yok, sadece bireysel gelişime yönelik çalışma var. Üçe üç maçlarda uzunlar, kısalara karşı bir takım oluyor ve böylece topla oynamayı öğrenmek zorunda kalıyor.
Türkiye Basketbol Federasyonu yurt çapında oyuncu taraması yapıyormuş. Oyuncuyu seçmek yetmez, önemli olan seçilenlerin gelişimini sağlamakta.
Ömrümün geri kalan bölümünde bu Oyuncu Geliştirme Kavramı’nın benimsenmesi için var gücümle çalışacağım.

Yalçın Granit

BENZER YAZILAR

Basketbolda geçiş hücumu. CSKA MOSKOVA İKİNCİ TAKIMI BAŞANTRENÖRÜ ANDREI MALTSEV’İN GEÇİŞ HÜCUMU Her takımın hücum faaliyetindeki hedefi hücum oyuncusu için en rahat atış kull...
FIBA’ dan antrenörlere özel uygulama... FIBA'nın Koç Gelişim Departmanı dünyanın her yerindeki basketbol koçları için özel bir uygulama geliştirdi. Uzun süredir yayında olan koç sitesin...
Basketbolda koşu sürat yön ve hız değiştirme.... KOŞU, SÜRAT, YÖN  HIZ DEĞİŞTİRME Birçok sporcunun ağırlık salonlarına gidip kuvvet çalışmaları yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Sizlerin fiziksel gel...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir