font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır?

4 Eylül 2015

seker_musabakaGenellikle sporcular şeker ve şekerli yiyeceklerin kısa sürede enerji sağlayarak performansı olumlu yönde etkilediğini düşünürler. Ancak özellikle müsabaka öncesi kullanılmasının olumsuz etkileri vardır.

– Şeker, bal, pekmez gibi basit şekerler çabuk emilip kan şekerini yükseltirler. (Hiperglisemi) Ve kan şekerini düzenleyerek şekerin vücutta kullanımını sağlayan ensülin hormonunun düzeyi artar. Artan ensülin ise kısa sürede kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) neden olur. Kan şekerinin düşmesi ise, halsizlik, baş dönmesi, bulantı ve koordinasyon güçlüğüne yol açar.

– Kan şekerinin düşmesi sonucu, kas ve karaciğerdeki glikojen depolarından glikoz sağlanması ile depolarda boşalma olur.

– Basit şekerler tüketildikten sonra artan ensülin salgılanması sonucu beyine triptofan amino asidinin girişini hızlandırır. Beyine geçen triptofan miktarı ile, uyku, yorgunluk, dikkat azalmasına neden serotonin sentezini tetikler.

Bu nedenlerle müsabakadan önce basit şeker kullanımı performansı olumsuz yönde etkilemektedir.
Ancak Müsabakadan önce son dönemlerde şeker içeren ticari sıvılar ve özel müsabaka içecekleri (ısısı 5-10 dereceyi geçmeyip şeker içeriği fazla olmayan) bahsi geçen sıkıntıyı yaşatmayıp performansı arttırarak glikojen depolarının boşalmasını geciktirmektedir.

BENZER YAZILAR

Basın tribünü programında canlı yayın konuğu ... Naim Namal oyuncularımız Manolya Kurtulmuş ve Yağmur Öztürk ile Basın Tribünü programı canlı yayınına katıldık. İlk canlı yayın heyecanınıda yaşamış o...
Günün antrenörlük ipucu (23,07,2013) Oyuncular,, bir çalışmanın/drillin hangi amaçla yapıldığını ve nerede/nasıl kullanacaklarını bilmelidir! Antrenör olarak göreviniz,, evde yaptığınız y...
Yardımlı adam adama savunma. Cengiz Kuru'nun hazırladığı yardımlı adam adama savunma sunumunun içeriğinde savunmanın öğretimi,top tarafı yardım tarafı gibi konular yer almakta...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir