font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır?

4 Eylül 2015

seker_musabakaGenellikle sporcular şeker ve şekerli yiyeceklerin kısa sürede enerji sağlayarak performansı olumlu yönde etkilediğini düşünürler. Ancak özellikle müsabaka öncesi kullanılmasının olumsuz etkileri vardır.

– Şeker, bal, pekmez gibi basit şekerler çabuk emilip kan şekerini yükseltirler. (Hiperglisemi) Ve kan şekerini düzenleyerek şekerin vücutta kullanımını sağlayan ensülin hormonunun düzeyi artar. Artan ensülin ise kısa sürede kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) neden olur. Kan şekerinin düşmesi ise, halsizlik, baş dönmesi, bulantı ve koordinasyon güçlüğüne yol açar.

– Kan şekerinin düşmesi sonucu, kas ve karaciğerdeki glikojen depolarından glikoz sağlanması ile depolarda boşalma olur.

– Basit şekerler tüketildikten sonra artan ensülin salgılanması sonucu beyine triptofan amino asidinin girişini hızlandırır. Beyine geçen triptofan miktarı ile, uyku, yorgunluk, dikkat azalmasına neden serotonin sentezini tetikler.

Bu nedenlerle müsabakadan önce basit şeker kullanımı performansı olumsuz yönde etkilemektedir.
Ancak Müsabakadan önce son dönemlerde şeker içeren ticari sıvılar ve özel müsabaka içecekleri (ısısı 5-10 dereceyi geçmeyip şeker içeriği fazla olmayan) bahsi geçen sıkıntıyı yaşatmayıp performansı arttırarak glikojen depolarının boşalmasını geciktirmektedir.

BENZER YAZILAR

CSKA dip oyunu Diagram.11) Dipten topu çıkaran HOLDEN’ın (10) işaretiyle oyun başlıyor ve LORBEK (12), SISKAUSKAS’a (9) back screen yapıyor. HOLDEN (10) pasın...
Basketbolda geriye koşmak. Maçlarda top kaybı yaptıktan sonra geriye koşmayan oyuncuları gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Takım arkadaşları geri koşarken, hatayı yapan oyuncu geriy...
Basketbolda drive etmek ne anlama gelir ? Drive etmenin ne anlama geldiğiyle ilgili bir kaç soru aldığım için kısa bir açıklama yapmak istedim.Basketbolda sayı yapmak için çembere doğru ya...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir