font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır?

4 Eylül 2015

seker_musabakaGenellikle sporcular şeker ve şekerli yiyeceklerin kısa sürede enerji sağlayarak performansı olumlu yönde etkilediğini düşünürler. Ancak özellikle müsabaka öncesi kullanılmasının olumsuz etkileri vardır.

– Şeker, bal, pekmez gibi basit şekerler çabuk emilip kan şekerini yükseltirler. (Hiperglisemi) Ve kan şekerini düzenleyerek şekerin vücutta kullanımını sağlayan ensülin hormonunun düzeyi artar. Artan ensülin ise kısa sürede kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) neden olur. Kan şekerinin düşmesi ise, halsizlik, baş dönmesi, bulantı ve koordinasyon güçlüğüne yol açar.

– Kan şekerinin düşmesi sonucu, kas ve karaciğerdeki glikojen depolarından glikoz sağlanması ile depolarda boşalma olur.

– Basit şekerler tüketildikten sonra artan ensülin salgılanması sonucu beyine triptofan amino asidinin girişini hızlandırır. Beyine geçen triptofan miktarı ile, uyku, yorgunluk, dikkat azalmasına neden serotonin sentezini tetikler.

Bu nedenlerle müsabakadan önce basit şeker kullanımı performansı olumsuz yönde etkilemektedir.
Ancak Müsabakadan önce son dönemlerde şeker içeren ticari sıvılar ve özel müsabaka içecekleri (ısısı 5-10 dereceyi geçmeyip şeker içeriği fazla olmayan) bahsi geçen sıkıntıyı yaşatmayıp performansı arttırarak glikojen depolarının boşalmasını geciktirmektedir.

BENZER YAZILAR

Close out slide drill Düz çizgilerde  close out tekniği .Kesik çizgiler kayma adımı (slide) tekniği uygulanır.
Uzun boylu oyun kurucular. 1980’lerde Magic Johnson Los Angeles Lakers’a arka arkaya beş şampiyonluk kazandırınca Avrupa’da herkes uzun boylu guard aramaya başladı. Uzun boylu g...
Motion offanse. Güney Miami  Dadede uyguladığımız Hareketli Hücum un prensibi, top ve hücum eden 5 oyuncunun sürekli ve tahmin edilemeyen bir hareket içinde olmaları ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir