font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Müsabaka Öncesinde Şeker vs. Kullanılmalı mıdır?

4 Eylül 2015

seker_musabakaGenellikle sporcular şeker ve şekerli yiyeceklerin kısa sürede enerji sağlayarak performansı olumlu yönde etkilediğini düşünürler. Ancak özellikle müsabaka öncesi kullanılmasının olumsuz etkileri vardır.

– Şeker, bal, pekmez gibi basit şekerler çabuk emilip kan şekerini yükseltirler. (Hiperglisemi) Ve kan şekerini düzenleyerek şekerin vücutta kullanımını sağlayan ensülin hormonunun düzeyi artar. Artan ensülin ise kısa sürede kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) neden olur. Kan şekerinin düşmesi ise, halsizlik, baş dönmesi, bulantı ve koordinasyon güçlüğüne yol açar.

– Kan şekerinin düşmesi sonucu, kas ve karaciğerdeki glikojen depolarından glikoz sağlanması ile depolarda boşalma olur.

– Basit şekerler tüketildikten sonra artan ensülin salgılanması sonucu beyine triptofan amino asidinin girişini hızlandırır. Beyine geçen triptofan miktarı ile, uyku, yorgunluk, dikkat azalmasına neden serotonin sentezini tetikler.

Bu nedenlerle müsabakadan önce basit şeker kullanımı performansı olumsuz yönde etkilemektedir.
Ancak Müsabakadan önce son dönemlerde şeker içeren ticari sıvılar ve özel müsabaka içecekleri (ısısı 5-10 dereceyi geçmeyip şeker içeriği fazla olmayan) bahsi geçen sıkıntıyı yaşatmayıp performansı arttırarak glikojen depolarının boşalmasını geciktirmektedir.

BENZER YAZILAR

Basın tribünü programında canlı yayın konuğu ... Naim Namal oyuncularımız Manolya Kurtulmuş ve Yağmur Öztürk ile Basın Tribünü programı canlı yayınına katıldık. İlk canlı yayın heyecanınıda yaşamış o...
Panathinaikos Adam Adama Hücum Seti – 1... PG #6 Vasillis SPANOULIS SG #11 Drew NICHOLAS SF #13 Dimitris DIAMANTIDIS PF #9 Antonis FOTSIS C #14 Nikola PEKOVIC Diagram.17) ...
Pick and Roll Hücumu ve Drilleri Cem Akdağ’ın hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. Cem Akdağ kimdir ? Eczacıbaşı ve Galatasaray Erkek takımlarında...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir