font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Molalarda dikkat etmeniz gereken hususlar. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Molalarda dikkat etmeniz gereken hususlar.

29 Aralık 2015

mola2Her koç kendi takımını en iyi tanıyan kişidir. Buradan yola çıkarak maç içinde de ne zaman mola alınması gerektiğini en iyi bilendir diyebiliriz. Özellikle geriye düşme durumundaki hangi sayı farkı size mola aldırıyo Sıkıntıya düşen savunmanıza veya işlemeyen hücumunuza ne kadar sabredip ardından mola alıyorsunuz? İşte bu mola zamanlamasını takımınıza göre siz analiz edip karar vereceksiniz. Yine belirtilmesi gereken bir diğer konuda kısıtlı sürelere karşı yapacağınız atışlar yada size yapılacak atışlar için stratejilerinizi önceden belirlemenizdir. Maçın kaderini belirleyecek son toplara hazırlıklı olabilmek ve bunları antrenmanlarda çalışmak çok önemlidir. Yani, sizin molalarda derme çatma spontane olarak çizeceğiniz oyunlar yerine çalıştığınız oyunları çizmeniz ve hatırlatmanız hem bu oyunu sahaya daha iyi yansıtacaktır hem de çalışılan bir oyunun molada anlatılmasından dolayı oyuncularınız daha iyi motive olur ve güvenle sahaya dönerler.

Rakip yada siz mola aldığınızda belli bir ritüelinizin olmasında fayda vardır. Bu kısıtlı sürenin efektif olarak kullanılması için önemlidir. Çünkü bu kısıtlı sürede oyuncularınıza yapacağınız bireysel uyarılar ve hatırlatmalar, takım işleri ilgili söyleyecekleriniz, rakiple ilgili anlatacaklarınız ve o arada da oyuncularınızın tazelenmesi(kurulanmaları, su içmeleri, ayakkabı bağlarını kontrol etmeleri vb.) gibi çok fazla yapılacak iş vardır. Bu mola sürecini örneklendirmek adına kendi takımlarımda uyguladığım modeli sizlere anlatacağım:
Rakip yada ben mola aldığımda:
1- Ben, ekibim ve oyuncularım sahaya doğru yürüyerek gelen oyunculara çak yaparız.
2- Boşalan banka oyundan gelen oyuncular oturur. Bir an için bile olsa nefeslenirler ve su içerler.(Bu arada onlara bir şey anlatmam)
3- Eğer değişen oyuncu varsa söyler ve onu banka oturturum. Böylece oyuna girecek 5 oyuncu oturarak artık karşımdadır.
4- Takıma yapacağım uyarıları ve strateji değişikliklerini söylerim. Anlayıp anlamadıklarını sezmek için sürekli göz temasında bulunurum. Gerekirse çabucak tekrar ederim.
5- Gereksiz detaylardan kaçar ve geçmiş pozisyonları tekrarlayıp durmam.
6- Ana hatları birkaç kez tekrarlarım. Özellikle rakipten gelecek bir mola sonrası savunma değişikliğine karşı ne yapacaklarını molanın sonuna saklarım.
7- Motive eder, bakışlarımla uyarır, küçük temaslarla ve sözlerle ödüllendiririm.
8- Dağılıp sahaya giderken özellikle oyun kurucum olmak üzere bireysel hatırlatmalar ve uyarılar yaparım.
9- Alkışlar, omuzlarına yada kalçalarına vurur ve en hazır biçimde onları sahaya sürerim.
Unutmamanız gerekenler!
Eğer rakibe hazırsanız fazla sürprizle karşılaşmazsınız. Ancak işin büyük yükü sizin ve takımınızın hazır olmasındadır. Bu da bildiğiniz gibi antrenmanlardan geçer. Ama lehinize kullanacağınız anlar olduğunda mola alarak (örneğin; rakip oyuncunun bir zaafından birkaç pozisyon sayı üretmek, rakibin pickn roll savunmasının size kolay sayı pozisyonu verdiğini fark ettiğinizde sürekli tepe pickn rolları kullanmak gibi) anlık durumlardan faydalanabilmelisiniz.
Yine rakip mola aldığında geride kalmış pozisyonlara fazlaca takılırsanız bu durumdan rakip karlı çıkar ve işlerini düzeltmeye çalışan rakibe bir sürpriz yapmayı unutursunuz. Yada rakipte yapılan oyuncu değişikliğini kaçırırsınız ki bu da oyun başladığında başınızı ağrıtabilir. Unutmayın ki rakip işleri iyi gitmediği için mola almışsa yapılacak en iyi iş o molayı boşa çıkaracak hamlelerde bulunmak ve maçın kendi lehinize doğru kırılması için çaba göstermektir. Zaten bu söylediklerimiz küçük yüzdeli müdahalelerdir. Ancak önemlidir. Asıl kazanma ve kaybetme mücadelesi sizin aylar boyunca çalıştığınız düzenlerin en iyi şekilde yansımasıdır ki bu da öncelikle antrenman sahanızda harcadığınız efordur.
Son olarak molalarla ilgili söylenecek söz:
– Açık ve net olun
– Zamanı efektif olarak kullanmak için bir mola planı oluşturun ve oyuncularınızın buna uymasını sağlayın
– Ne yapılması gerektiğini anlatın, karmaşık olmayın
– Hemen ardından rakibin ne yapabileceğini ve buna karşı ne yapacağınızı söyleyin gerekirse çizin
– Motive edin. Oyuncularınızın sizin birer oyuncak robotunuz değil de duyguları olan birer insan olduğunu unutmayın
Maç sonlarında kazanma ve kaybetme durumları öncesinde rakip yada siz mola almadan hemen önce ne yapacağınızı, topu kimin kullanacağını(takımınızdaki oyuncuyu belirlemek yada rakip kullanacaksa kimin kullanacağını tahmin etmek), faul yapmanız gerekiyorsa kime yapacağınızı belirlemek gibi durumları düşünmeniz size molalarda vakit kazandıracağı gibi tereddüt geçirmeyeceğiniz içinde oyunculara bir güven unsuru olacaktır. Kısacası kararlı olun, taktik tahtanıza bir şeyler çizmeye başlayıp sonra silip tekrar bir şeyler için uğraşmayın.

Son söz; altyapı maçlarında özellikle minik ve küçük takımlarda yukarıdaki bazı anlık müdahaleleri yapamayabilirsiniz. Zaten bu yaş gruplarında molaların bir diğer önemi de sıcağı sıcağına basketbol temel ilkelerine ters düşen durumları tamir etmektir. Bu düzeltmeler maçtaki anın akabinde olacağı için oyuncunun aklından çıkmaz ve ileride aynı hatayı yapmasını engeller.

Yazar:Şükrü Yaravlı

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (23.01.2014) ” Antrenörlük yapmayı seçtiğinizde peşin olarak eleştirilerin,, konuşmaların önünde olmayı da kabul etmiş oluyorsunuz!! “Önünde” diyorum çünkü biriler...
Kadroya girebilmek. Try-out sonucu, 18 oyunculu kadroya seçildin. Tebrikler Coach, senden ümitli. Yani, senin yaninda. Karsinda degil. Bunu aklindan hiç çikarma. Birinci...
Double şut drill Bu drill de kukaların yerine yardımcı oyuncular veya yardımcı antrenörler konulabilir atılan şutların ribaundu içinde faydalı olacaktır. O1 nolu oyunc...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir