font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Mini Basketbol eğlencedir. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Mini Basketbol eğlencedir.

27 Aralık 2015

Young boy playing with a basketball isolated on white

Young boy playing with a basketball isolated on white

Haftalardır spor okulları ile ilgili çok önemli eleştiriler yazılmakta. Çocuklarımızı emanet edeceğimiz kişilerin denetlenmesi gerektiğinden ve her önüne gelenin sadece para kazanmak için spor okulu açmasının ve bunun yarattığı zararların çocukların gelişiminde problemler yaratacağı gibi iyi ve kaliteli sporcuların ortaya çıkmasını da engelleyebileceği gerçeğinden bahsedilmektedir. Altyapı ve spor okullarında çalışan antrenörlerin daha çok pedogoji , psikoloji, motor öğrenme ve antrenman bilgisi eğitimi almış veya bu konularda açılan kurslara katılmış kişilerden oluşması basketbolumuzun geleceği için önemli bir kazançtır.
Reyting uğruna sadece yatırım yapan müessese takımlarının spor medyasında desteklendiği gerçeği, birçok kişinin uzun bir süredir spor bilimcilerin yaptığı olumlu eleştirileri görmezden gelmelerine neden olmuştur. Yine Sn. Mahmut Kulein’in ve Sn. Mehmet Baturalp’in arasıra yazdıkları altyapı ile ilgili eleştiriler bizleri olumlu yönde sevindirmiştir.

Spor okulu çalışmalarında antrenman programı hazırlanırken çok önemli bir konu hep gözardı edilir. Antrenmanın sonuna oyun ve yarışmalar konur. Bu oyun ve yarışmalar çocuğun öğrendiklerinin sahada uygulanması olarak düşünülebilir. Fakat oyun ve yarışma sonunda kazanan ve kaybeden takımlar ortaya çıktığında o yaştaki çocuğun psikolojisi hep gözardı edilmiştir. Kazanan kendini hep güçlü görecek kaybeden ise güçsüz olarak tanımlanacaktır. Ailesi veya arkadaşları sorduğunda “kim kazandı oğlum veya kızım?” çocuğun vereceği cevap onun ruhsal durumu ile ilgili olacak ve hep kazanmanın önemli olduğunu algılayacaktır. O yaştaki bir çocuk için bu ileriki hayatında basketboldan soğumasına veya arkadaşları arasında kendini daha güçsüz olarak algılamasına sebep olacaktır. Kazanan bir öğrenci ise nasılsa ben kazanıyorum , çalışmama gerek yok diyecek ve bireysel becerilerinin gelişmesi için çalışmaya ihtiyaç duymayacaktır.
Spor okullarında önemli olan bu tür oyun veya yarışmaların berabere bitirilmesi ve sporculara herşeyin kazanmak olmadığının öğretilmesi gerekmektedir. Sporcu kendi bireysel performansları ile ilgilenmeli, başka bir sporcu ile kendini kıyaslamamalıdır. Kendi performansını ön plana almalıdır. Bu nedenle rakibin baskı yaratan bir faktör olarak ortaya çıkmasının önlenmesi , antrenör tarafından sporcuya verilecek eğitimle anlatılmalıdır.
SPOR OKULLARI SADECE BASKETBOL BECERİLERİ ÖĞRETEN YERLER DEĞİLDİR, BU AYNI ZAMANDA BİR EĞİTİMDİR . ÇOCUKLARA BASKETBOLU SEVDİRMEK VE ONLARI EĞLENDİRMEK ANTRENÖRLERİN İLK HEDEFİ OLMALIDIR.
Uluslararası Mini Basketbol Federasyonu ( FIBA Mini-Basketball CIM ) genel sekreteri Mr. Ken CHARLES ‘in göndermiş olduğu Çocuk Merkezli Koçluk ( Child Centred Coaching- by Martin Lee PhD) kitabında koçların yapması ve yapmaması gerekli uygulamalar anlatılmaktadır.
Koçların Yapması Gerektiği ,
1- Her çocuğun başarı ve başarısızlığı nasıl değerlendirdiğini anlayın.
2- Kazanma ve kaybetmeden çok , çocukların kendi performanslarını değerlendirerek , karar vermelerini sağlayın. Onlara bir görevde ustalaşmaya yönelik olmalarına yardımcı olun.
3- Her çocuğun yeteneğine uygun performans hedefleri koyun.
4- Her çocuk için bireysel hedefler belirleyin,
5- Sporcu başarılı olamazsa bile kendi çabasını ödüllendirin.
6- Ödülleri geliştirin.
7- Her çocuğun gerçekçi kişisel beklentilerini geliştirmesine yardım edin.
8- Her çocuğa oyunda ve uygulamada kendini gösterme şansı verin.

Koçların Yapmaması Gerektiği,
1- Sadece en iyileri ödüllendirmeyin,
2- Oyunculara kesinlikle iyiden kötüye doğru bir sıralama yaparak kıyaslamada bulunmayın.
3- Sadece en iyileri seçip ayırmayın.
Tüm basketbol altyapı ve spor okulları antrenörlerine başarılar diliyor ve basketbolda daha güzel günlerin gelmesi için hepimizin elbirliği ile çalışması gerektiğine inanıyorum.

TurhanTOROS

BENZER YAZILAR

FC Barcelona son saniye hücumu. Son hücum organizasyonu için kullanabiliceğiniz bir oyun. 2 nolu oyuncu 5 nolu oyuncuya perdeleme yapar. Daha sonra 5 nolu oyuncu 1 nolu oyu...
Basketbol Antrenör ve Oyuncularına Tavsiyeler... Coach Mike Krzyzewskinin basketbol fanatikleri tarafından kapışılan kitabı Five Point Play den bazı inciler. – Gerçek kazanma alışkanlığı (winnig a...
Günün antrenörlük ipucu. (26.11.2013) ” Az önce Tübad’ın gönderdiği,, muhtemelen hepinize gelen uzunca bir maili geri cevapladım! Tüm antrenörlerden destek isteyen ve temelinde iyi niyetli...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir