font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Marcus Green den pick and roll okuma – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Marcus Green den pick and roll okuma

29 Aralık 2015

marcusNOT  : Bu sene İtalya birinci liginde en büyük sürprizi avellino gerçekleştirdi.italya da ilk defa başantrenör matteo boniciolli teknik ekibini çok özel noktalardan oluşturdu.veteran birinci lig koçlarından ( ülkenin en önemli isimlerinden ) tonıno zorzi kendisinin birinci asistanı oldu.
Perdelemeler ya da diğer bir deyişle pickler herhangi  bir hücumun temel taşıdır.oyuncu birkez perdelemeyi kullandığında hücumun kullanabileceği tüm seçenekleri engelleyebilmek artık imkansızdır.

Her yaştaki ve her pozisyondaki oyuncular perdelemenin nasıl yapılması ve kullanılması konusunda etkin olabilmelidirler.öncelikle screen yaparken uyulması gereken kurallara bir göz atalım.

Matteo boniciolli   tonino zorzi   marcus green
PERDELEMEYİ YAPAN OYUNCUNUN GÖREVLERİ
Perdeleme yapmanın basit kuralları vardır :
Toplu oyuncuyu görün( perdelemeyi doğru zamanda yapabilmek için )
Jump stop tekniğini kullanarak perdelemeyi güçlü ve geniş bir şekilde hazırlayın
Perdelemeyi doğru açıyla hazırlayın
Perdeleme  sonrası perdeleyen oyuncu pas alabilmek için hazır bekler ve toplu oyuncunun hareketine göre ters yöne hareketlenir
Perdeme yapan oyuncunun açısı çok önemlidir çünkü toplu oyuncunun savunması  bu açı nedeniyle perdelemeyle savaşırken kolay yada zor erken yada geç olarak tepki verir.perdelemeyi yapan oyuncu savunma oyuncusuna 90 derecelik bir açıyla perdeleme yaparak toplu oyuncuyu savunmasından olabildiğince uzak tutmaya çalışmalıdır.
PERDELEME KULLANAN OYUNCUNUN UYMASI GEREKEN KURALLAR
Sahadaki dört arkadaşınızın ve savunmalarının görüşünü kaybetmeyin
Arkadaşınızın perdelemeleri doğru yapabilmesi için ( set up move ) terse hareketlenerek yardımcı olun.
Perdelemenin açısına ve yerine göre hareket edin
Savunmayı okuyun ve buna göre tepki verin
Perdelemeyi alan oyuncunun yaptığı hatalardan biride perdelemenin üzerine son sürat hareketlenmektir.bazı durumlarda perdelemeyi kullanan oyuncu screeni çok süratli kullanarak geçebilir ancak çoğu zaman hız değiştirme savunmayı okuma ve önce terse hareketlenme perdelemeyi kullanmanın en etkili yolu olmaktadır.
PERDELEMEYİ YAPAN OYUNCUNUN OPSİYONLARI
Tüm perdelemelerde perdelemeyi yapan oyuncu çembere devrilme dışarı açılma yada topun tersine yönelme hareketlerinin yanı sıra toplu oyuncuya kendine pas atabilmesini sağlayacak seçeneği de sunmalıdır.bunun için doğru bir pas açısı aramak ve toplu oyuncunun olası bir iki savunmacı arasında kalma ihtimalini engellemektir.

 SIDE SCREEN
ST. Bonaventura takımında oynuyordum ve koç jan van breda ya ve onunla birlikte asistan koçlarımız mark wade & kenny blackney e bana sabırla perdelemeleri nasıl okuyacağımı ve nasıl tepki vereceğimi öğrettikleri için teşekkür temeliyim.bu benim profesyonel kariyerim için çok önemli bir yardımdı.birçok screen  çeşidi içinde toplu yada topsuz yandan perdeleme benim hücumumun önemli bir parçasıdır.bu herhangi bir oyuncuya şut pozisyonu yaratırken süre dolarken son seçenek olarak setin başlangıcında yada hızlı hücumdan set hücumuna çabuk geçişlerde olabilir.
Perdelemeyi okuyabilmek ve kullanabilmek doğru antremanlar ve maç tecrübesiyle oluşur.en önemli adım toplu oyuncunun sabırlı kalmasıdır.iki savunma oyuncusunun içinde acele etmek yerine bu oyuncuların ve sahadaki diğer savunmaların pozisyonlarını gözlemlemelidir.
Unutmayın.savunmanın size verdiklerini kendi lehinize kullanın.şimdi savunma oyuncularının reaksiyonlarını ve bunları nasıl atlatabileceğimizi konuşalım.

PickRollPERDELEMEYİ YAPAN OYUNCUNUN SAVUNMASI AGGRESİF SHOW UP YAPIYOR TOPLU OYUNCUNUN SAVUNMASI TEMBEL BİR SAVUNMA UYGULUYORSA
Genelde bu tarz bir savunmada iki savunma oyuncusu arasında bir boşluk oluşur.slick adını verdiğim bir hareketle bu boşluğa hızla drıve ederim ve savunmayı yenmeye çalışırım.( photo 1 2 3 )ayrıca perdeleme kullanacak gibi yapıp yön değiştirerek çembere yönelirim ya da jump shot kullanırım.
TOPLU OYUNCUNUN SAVUNMASI ÇOK AGRESİFSE
Toplu oyuncunun savunmasının savunmasının çok agresif olduğunu ve screene takılmamaya çalıştığını görürsem bir yada iki kez drıve kullanırım.perdelemeyi kullanmak için aldatma kullanabilirim yada çabuk yön değiştirerek açık bir şut yada penetre pozisyonu ararım.( photo 4-5-6 )eğer savunma bana yaklaşmışsa uygun arkadaşıma pas atmaya çalışırım.
PERDELEMEYİ YAPAN OYUNCUNUN SAVUNMASI İÇERDE KALIYOR VE TOPU SAVUNAN OYUNCU PERDELEMEYİ YUKARDAN TAKİP EDİYORSA
Bir yada iki tane yavaş dribbling yaparak savunmanın pozisyonunu okumaya çalışırım ve sonra şut için geri çekilirim( photo 7 -8-9- )
EĞER SAVUNMA OYUNCUSU TOPLU OYUNCUYU BASELINA A YÖNLENDİRİYORSA
3 seçeneğim vardır:
Ortaya top sürer jump shot kullanırım
Devrilen arkadaşıma pas atarım
Ters taraftaki alçak post bölgesinden top tarafındaki serbest atış çizgisi köşesine flash cut ı kullanan arkadaşıma pas veririm. ( photo 10 -11-12 )

   EĞER PERDELEMEYİ YAPAN OYUNCUNU YUMUŞAK BİR SHOW UP YAPIYOR VE BENİM SAVUNMAM YİNE YUMUŞAK BİR SAVUNMA GÖSTERİYORSA
Geriye doğru bir dribbling yapar ve genellikle beni karşılayan uzun oyuncuyu geçmeye çalışırım
( photo 13-14-15 )
EĞER FAKE BİR PERDELEME YAPARAK ÇABUKÇA ÇEMBERE YÖNELEN ARKADAŞIM VARSA..
Çok çabuk bir şekilde pası ona yada o an pas atabilecek durumdaki arkadaşıma atarım
YANDAN YAPILAN SCREEEN UYGULAMALARINDA KULLANABİLECEĞİMİZ BAZI TEMEL TEKNİKLER
SIGHT  ( GÖRÜŞ )
Sadece perdeleme yapan arkadaşımızı ve iki savunmacıyı görmek bir hatadır.sahadaki diğer arkadaşlarımı ve onların savunmalarını da görebilmeliyim.
DRİBBLİNG ( top sürme )
Top sürerken sadece tek bir hızda screeni kullanmak bir hatadır.hız değiştirin.savunmanızı perdelemeye yaklaştırın ve genellikle sizi karşılamaya gelen savunma oyuncusuna karşı reverse yada spın hareketlerini kullanmamaya çalışın.böylece saha görüşünüzü kaybetmeyin .eğer savunma beni reverse e zorluyorsa çok çabuk yön değiştirmeye çalışırım.yön değiştirirken önden yön değiştirme bacak arası ve bel arkası hareketlerini kullanırım.böylece hem topumu korur hem de tüm sahaya hakim olabilirim.
2 SAVUNMACIYI YENMEK
Perdelemeyi  kullanırken 2 savunmacıyla kalırsam topu bu savunmaların ortasına vurduğum pozisyon haricinde sadece 1 savunmacıyı geçmeye çalışırım.
ŞUT
Boyumun da etkisiyle jump shot kullanmayı seviyorum.ayrıca screeni kullanarak çembere yönelme ve bir gözyaşı damlası kullanabilme tercihimdir.
LEANİNG  ( YASLANMA )
Perdeleme kullandığımda ve çembere yöneldiğimde  savunmacı arkamda yada yanımda kalmışsa ona doğru yaslanarak top sürerim
Bu savunma oyuncusunun donup kalmasına ve benim onun önünü keserek daha kolay bir şut kullanabilmeme yardımcı olur.

     Not  : bu makalenin fotolarını görmek için lütfen fiba assist magazine  30 uncu sayısı SIDE SCREEN READİNGS başlıklı makaleye göz  atınız.fiba asiste fiba .com adresinden ulaşabilirsiniz.
ÇEVİRİ .Ş. CAN KASAPLAR

BENZER YAZILAR

Genç Kızlar Fransa’daki İlk Maçını Kazandı... Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan Genç Kız Milli Takımımız, Fransa’da düzenlenen Reze Turnuvası’ndaki ilk maçını dün oynadı. Hollanda ile karşılaşan...
Düdükle geri koşma Bu çalışmada oyuncular kendi pozisyonlarına uygun eşleşirler ve dip çizgide sıralanırlar.Antrenörün düdükle verdiği her bir komutta eşlerden hücum oyu...
Basketbol topunun özellikleri nelerdir ? MALZEMESİNE GÖRE; Kauçuk basketbol topları Deri basketbol topları BOYUTLARINA GÖRE; 3 Numara basketbol topu 5 Numara basketbol topu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir