font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Man to man savunma – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Man to man savunma

26 Aralık 2015

ergin-ataman-300x200Rakip takımların istatistiklerine baktığımız zaman,Hücumda ortalama 80 sayı attıklarını gördük. Biz Takım olarak bu rakamın 10 sayı altında yemeyi hedefledik. Bu hedefe de bu sene ulaştık. Bu hedeflere nasıl ulaştığımızı bu derste sizlere aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle savunma prensiplerimizi ön planda tutarak başlayacağız.

1.İyi Savunma İçin Kontrollü Hücum;

İyi bir savunma sonucunda aldığımız ribaund ile basit Fast Break organizasyonunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yani oyun kurucumuz forvetimize yada trailler gelen uzunumuzu kullanıp,hızlı hücumu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu organizasyondan sayı  bulamazsak,çabuk bir şekilde set organizasyonumuza geçiyoruz. Sette top her oyuncunun eline değmesini istiyoruz,yada topun muhakkak pivotumuza geçiriyoruz. Kontrollü hücum bize en az top kaybı ve dengesiz bir hücum kullanmamızı engelliyor.

2.Fast Break Savunması

Fast Break savunmamız 5 numaralı uzun oyuncumuzun ribaunt alan oyuncuya 1.saniye baskı yaparak başlıyor. Bu baskıdan sonra çok çabuk geriye koşar. İkinci olarak topu alacak guarda baskı yaparak top ile buluşmasını engelleriz. Forvet oyuncularımız yarı sahaya kadar koşup oyuncularını burada alırlar. Pota altına koşup pasif kalmazlar. Ribaunt alamayan diğer uzunumuz hemen geri koşup,high post civarında rakip uzun oyuncuyu karşılar.

(Hücum forvetlerden bir tanesi topu alıp penetre ettiğinde bunu uzunumuz karşılar. Kesin olarak dış oyuncularımızın yardımını istemiyoruz. )

Yarı Saha Adam Adama Takım Savunması Prensiplerimiz.

1.Topa Baskı:

Saldırgan savunma yapmak istiyorsak,rakip oyun kurucunun üstüne en iyi savunma yapan oyuncumuzu veriyoruz.

2.Oyun Kurucuya Atılacak İlk Pasa Baskı

Oyun kurucudan forvete veya forvetlerden uzuna geçecek pasa baskı yapıyoruz. Top aldırmıyoruz.

3.Screen Ve Roll Savunması

Uzun oyuncu screenini kullanarak dipten çıkan  forvet oyuncusuna savunmamız screeni ,oyuncunun arkasından takip etmek ve aynı zamanda uzun savunmamız bu kata show up yaparak savunmasını istiyoruz. Hücum forveti screeni kullanıp,curl kat yaparsa uzun savunmamız ile switch yaparız. Forvet hücum oyuncusu direk olarak forvet bölgesinde top ile buluşur ise savunmamız pas arası yapmaya çalışır.

4.Forvet Topu Aldığında;

Şut attırmayacağız. Şut atmayıp penetre ettiği zaman ortadan geçilmeyeceğiz.

5.Forvet Penetre Edemez Pasını Uzun Oyuncuya Verirse

Savunmacımız yarım  önden savunarak oyuncusunun  top almasını engeller. Savunucumuz hareketli bir oyuncu ise uzun oyuncunun önden savunmasını isteyebiliriz. Rakip uzun daha ağır ve kalın bir uzun ise yarım önden savunmasını isteriz. Skorel  uzun top aldığında tüm savunma oyuncularımızın içeri girmesini isteriz.

6.Uzun Oyuncu Topu Aldığında ;

İçeri dönmesini engelliyoruz. Ortayı kapat Diğer savunma oyuncularımız üç saniye koridoruna yaklaşarak gömülürler.(genelde 1:1 savunamadığımız durumlarda ve oyuncu devamlı sayı üretiyorsa) top tarafındaki forvet savunması uzun oyuncu ile kendi oyuncusu arasında kalır ve uzun savunmasına yardımcı olur.

7.Uzun Oyuncunun Topa Screen Yapması Durumunda;

Toplu oyuncu savunması screen yönünü kapatır. Uzun savunması kontrollü içeri,de kalır. Genelde bu durumu 5 nolu oyuncumuz ile yapıyoruz. Eğer şutör 4 numaralı bir oyuncu ise ve screenden sonra pop out yapıp şuta açılmış ise  switch yaparız. oyun kurucu savunması yardıma gelir.

8.İçeri Yapılan Penetrelerde Ters Taraf Uzunu Yardıma Gelir.

Bu oyuncumuz ters taraf uzun savunma oyuncumuzdur.Genelde tam ortada kalır ve zone gibi oynar.

9.Arkadan Yapılan Tüm Screenler        (Back Screen)

Switch yaparız,tehlikeli mis matchleri (Eşleşmeleri) Switch yapmayız.

ERGİN ATAMAN

BENZER YAZILAR

Basketbolda savunma için psikolojik gereksini... Takım her oyuncunun kendine özgü bir takım görevleri vardır. Bir oyuncunun fiziksel gücünün yüksek olması o oyuncunun iyi savunma yapacağı anlamına ge...
Pick and roll Televizyonda herhangi bir basketbol maçı seyrediyorsanız muhakak "Pick And Roll" lafını duymuşsunuzdur. Peki, nedir bu Pick And Roll ? "Perdele ve...
Günün antrenörlük ipucu. (26.01.2014) ” Gözlemlediğim kadarıyla bizim antrenörlerimiz halen “Çok çalışmak” kısmını tam anlayamamışlar!! Kimisine göre çok çalışmak; Haftasonu spor okulunda ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir