font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Man to man savunma prensipleri. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Man to man savunma prensipleri.

17 Aralık 2015

man_to_manMan to man savunma prensipleri, savunma kurgusunu oluştururken mutlaka üstünde durduğumuz önemli bir konudur. Her koç takımındaki oyuncuların çok iyi savunma yapmasını ister. Savunma çalışmak, hücum çalışmaktan hiç şüphesiz ki daha zordur. Özelliklede koçların cezalandrıma amacıyla oyuncularını savunmada zorlaması oyuncuları savunmaya karşı bir isteksizliğe iter.

Man to man savunma presinsipleri benim basketbol inancıma göre her takımda savunma çalışılırken uyduğumuz, özenle anlattığımız konuların tamamıdır. Man to man savunma prensiplerine uygun savunma yapan takımların savunma dirençleri daha yüksek olacağına inanıyorum.

1 – Topa her zaman baskı yapın. Toplu oyuncunun çembere doğru yapacağı drive ve penetrelere izin vermeyin. Daha basit bir cümle ile; topun 3saniye koridorunun içine girmemesine özen gösterin.

2 – Pas’a ve pas kanallarına baskı yapın. Günümüz basketbolunda çok pas yaparak skora gitmenin öneminin arttığı bir dönemde, pasa ve pas kanallarına baskı yapmak çok önemlidir. Toplu oyuncunun rahat pas vermesini engellemek, pas açsını bozmak, topsuz oyuncunun pas almasını engellemk için denied etmek, rakip takımın rahat pas yapmasını engeller.

3 – Ribaund ve second shot şansı vermeyin. Hücum takımının en büyük şansı hiç şüphesiz ribaund alıp ikinci atışlardan skor üretmesidir. Düzenli bir biçimde 23 saniye savunma yapıp son saniyede bir hücum ribaundu ile işlerin başa dönmesini kimse istemez. Bunun için rakip takımın uzun hücum oyuncularını boyalı alandan uzak tutmak gerekir.

4 – Cut savunması yapmak. Rakip takım oyuncularının çemberden topa doğru ( Flash cut ), topsuz taraftan top tarafına doğru yaptığı ( rub-off cut ), topsuz taraftan top tarafında doğru çember altından yaptığı ( overload cut ) vb. tüm cutlarda vücudu araya koyarak cut savunması yapmak gerekir.
5 – Screen Def. yapmak. Toplu ( on-ball screen ), topsuz ( off-ball screen )tüm screenlerde düzgün bir biçimde savunma yapmak. Toplu oyuncunun kullandığı screenlerde sceenlere takılmamak tercihen üstten geçmek yada en etkili toplu screen savunması olan switch’i yapabilmek. Topsuz oyuncunun kullandığı screenlerde arkadan takip edebilmek vb. Tüm screen savunmalarını düzgün yapmak gerekir

6 – Şut savunması yapmak ve rakibi yanlış şut seçimine zorlamak. Rakibin her kullandığı şutta o şuta el gösteren bir savunmacımızın olmasına gayret etmeliyiz. Bu her zaman mümkün olmayacaktır. Fakat konuya savunma prensipleri açısından baktığımızda şutlara el göstermel yani şut savunması yapmak gerekir.

7 – Help & Recover, help to helper & rotation. Yardım savunması çok kritik bir konudur. Genellikle oyuncularımızıdan topun ters tarafından yardıma gelmelerini isteriz. bunun nedeni ise; yardım her zaman yardım gelebilecek bir yerden olmalıdır. Top tarafından yardıma gelinirse, yardıma gelen savunmacının boşalttığı yere yardım edicek bir savunmacı kalmaz ve savunmada rotasyon gerçekleşemez. Bu nedenden dolayı her zaman topa göre ters taraftan yardım gelmesini isteriz.

Kaynak:http://coachk-coachinglibrary.blogspot.com

BENZER YAZILAR

Sprint kayma adımı çabukluk drill Bu drill’de oyuncular baseline’da (Dip çizgi) sıralanırlar. /1 no’lu oyuncu yarı saha çizgisine son sürat koşar ve çizgi boyunca stance pozisyonunda ...
3*3 yardım – geri adamına dönme Bu çalışma adam adama savunmanın şu ana kadar öğrenilen her bir parçasını içeren çok temel bir çalışmadır.Oyuncular ‘şekil 1’de gösterildiği gibi,topu...
Günün antrenörlük ipucu (08.08.2013) ” Antrenör, adli bakımdan kulübün kadısıdır!! Padişah,, çoğu zaman kadının verdiği hükme karışamaz!! Fakat, gün gelip kadının adaletinden şüphe edilin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir