font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Maç stratejisinin planlanması. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Maç stratejisinin planlanması.

26 Aralık 2015

mac_stratejisi1.Maç öncesi stratejiler
2.Maç içindeki stratejiler
3.Maç sonrası stratejiler

1. Maç Öncesi Stratejiler

Her antrenörün maç öncesi takımını fizik, teknik, taktik ve psikolojik yönden hazırladığını düşünürsek, maç öncesi diğer yapılacak işleri şöyle sıralayabiliriz;

A-Rakip takımın izlenerek özelliklerinin ortaya çıkarılması ve istatistiksel bilgilere dayanarak yapılacak değerlendirmeler ışığında raporların ve çekimi yapılan video kasetlerin hazırlanması.

Raporlarda rakiple ilgili yer alan bilgiler özetle şöyledir;

1.Rakibin yaptığı sayı ortalaması (maç başına)
2.Rakibin yediği sayı ortalaması (maç başına)
3.Rakibin rebound ve top kaybı ortalaması
4.Rakibin pota altı, uzak şut ve faul atış ortalama yüzdesi (maç başına)
5.Rakibi oluşturan oyuncuların bireysel istatistiksel ve özellikleri
6.Rakibin çeşitli savunmalara karşı uyguladığı hücum düzenlerinin detaylandırılması
7.Uyguladıkları çeşitli savunmaları özelliklerinin detaylandırılması

B- Maç Öncesi Toplantılar

1.Rakip lakımla ilgili özet raporların oyunculara dağıtılması
2.Hazırlanan video kasetlerin izlenmesi
3.Maç ile ilgili teorik bilgilerin aktarılması
4.Motivasyon Konuşması

C- Maç Öncesi Soyunma Odası Konuşması

Bir antrenör, rakip takımı iyi izleyip ve bu izleme raporlarına göre takımını hazırlamışsa, maçtan önce soyunma odasında uzun konuşma yaparak oyuncuları sıkmamalıdır.
Maçın oynanacağı salona l saat 15 dakika önce gelmek yeterlidir. İlk 30 dk oyuncuların giyinme ve bandaj zamanıdır. Daha sonra antrenör 10-15 dk.lık bir konuşma yaparak önce rakip takımın hücumu ve savunmasının bir analizini yapar, buna karşılık bireysel ve takım olarak kendilerinin neler yapacaklarını teorik olarak anlatır.
Son 1-2 motivasyon cümlesinden sonra oyuncular maça 30 dk kala sahaya çıkıp, önce streching yaparlar, daha sonra top ile tam bir ısınma yapıp maça hazır hale gelirler.

2- Maç İçindeki Stratejiler

A- Antrenörün Rakip Takımın Savunmasını İzlemesi
Oyun başladıktan sonra antrenörün ilk görevi rakibin uyguladığı savunma türünü saptamaktır.
Bir antrenör, top kendi takım kontrolüne geçtiği ve ilk hücum ettiği anda rakip savunmanın adama adama, bölgeselbbaskılı veya kombine savunmalardan hangisini uyguladığını anlamakta acele etmelidir.
Antrenör, tüm bu savunma türlerini saptadıktan sonra, önceden hazırladıkları hücum düzenlerinden birini oyuncularına uygulatır.

B- Antrenörün, Rakip Takımın Hücumunu İzlemesi

Bir antrenör, rakibin hücum düzenlerini, daha önce izledikleri ve hazırladıkları rapor doğrultusunda gözler ve bir değişiklik olup olmadığını tespit eder.
Eğer o günün koşullarına göre, rakibin öne çıkan bir oyuncusu varsa tedbirlerini ve özel önlemini alır. Savunmada başarı olmadığı takdirde çeşitli savunma değişikliklerine gidebilir.

C- Oyuncu Değiştirme

Bir antrenör oyuncuyu şu nedenle değiştirebilir;

1.Bir oyuncu yorulduğu zaman, antrenör onun yarısı kadar verim gücün sahip bir diğeriyle değiştirmeye tereddüt etmemelidir.
2.Bir oyuncu sakatlandığı zaman.
3.Oyunun gidişini değiştirmek amacıyla yedek oyunculara şans verilmelidir.
4.Her oyuncuya aynı düzeye getirebilmek için, oyunun uygun olduğu zamanlarda oyuncu değiştirilmelidir.
5.Hücum veya savunmada uygulanacak planın gidişini engelleyen, veya yaptığı bir hatayı tekrarlayan oyuncu kesinlikle bir diğeri ile değiştirilmelidir.
6.Hata yapma kaygısı ile hücum ve savunmada katkısı olmayan oyuncuların daha fazla oynamalarına izin verilmemelidir.
7.Oyun disiplinine uymayan oyuncular, oyunda daha fazla tutulmamalıdır.
8.Faul sayısı yükselen bir oyuncudan ileride yararlanmak amacıyla oyundan çıkarılması gereklidir.
9.Rakibin hücum ve savunmada yaptığı bir değişiklik nedeniyle oynayan beşin değişmesi gerektiğine inanıyorsanız gerekli değişiklik yapılabilir,
10.Her pozisyonun oyuncusunun alternatifi olmalıdır. Birbirlerine çok yakın oyuncuların bulunması, adam değiştirmeleri kolaylaştıracak faktörlerin başında gelir.

D- Mola Alma
Molalar hiçbir zaman dinlenme anlamına gelmemelidir. Stratejik yönden takımda bir değişiklik yapılacağı zaman molaya başvurulmalıdır. Bu değişiklikler hücum ve savunmadaki köklü değişikliklerdir ve mola almadan hiçbir zaman yerine getirilemezler. Bu bakımdan molanın değeri çok büyüktür.

Mola ne zaman alınmalıdır;

1.Savunma veya hücumda köklü değişiklikler yapılacağı zaman kesinlikle mola alınmalıdır.
2.Karşı takımın şaşırtıcı oyun şekli nedeniyle , panikleyip oyun disiplininden uzaklaşıldığı zaman mola alınmalıdır.
3.Aşırı gerilim nedeniyle, tüm oyuncuların attıkları yüzdesiz şutlar, yerini bulmayan paslar ve yaptıkları gereksiz faullerin tekrarlanması durumunda, antrenör hiç zaman yitirmeksizin mola almalıdır.
4.Herhangi bir zamanda oyun kurallarının çiğnendiği görülünce, ilgililerle görüşmek üzere mola alınmalıdır.
5.Son topların kullanma yöntemlerini konuşmak üzere mola alınmalıdır.

E- Molada Geçen Zamanı Değerlendirme

Molada konuşmalar anlaşılır şekilde, açık seçik, çok kısa ve özlü, genel konulara ilişkin olmalı ve oyuncuların psikolojik durumlarının düzeltilmeleri amacını taşımalıdır.
Antrenör, bu 1 dakikalık zamanın saniyesini hiç kimseye çaldırmamalıdır. Ölçülü, özlü, kesin davranışlarıyla, oyuncuların konuşmalarına ve olumsuz davranışlarına engel olmalıdırlar.
Molada sadece antrenör konuşmalı, o ana kadar yapılmış savunma ve hücum hatalarını söylemeli, bunun nasıl düzeltileceğini net bir şekilde açıklamalıdır.
Oyun düzenindeki gerekli tüm değişiklikler, mola anında açıkça oyunculara aktarılmalıdır.

F- Devre Sonunda Antrenörün Davranışları

Birinci devre sonunda önce oyuncuların soyunma odalarında rahat bir şekilde oturmaları sağlanmalı, hiç konuşmamaları ve sadece dinlemeleri sağlanmalıdır. Bu zaman 5 dakikayı geçmemelidir. Amaç, bu zaman süresince oyuncuların nabız atışlarının normale dönmesi sağlamaktır. Antrenör oyuncuların bu dinlenme anında, birinci devrenin bilançosunu yansıtan istatistiki değerleri inceler ve ikinci devre ortaya konacak strateji ile ilgili yardımcılarının görüşlerini alır ve konuşmasını yapar.
Bu an tüm oyuncuların, antrenörden çok şey beklediği bir andır ve antrenör bu anda tüm dikkatlerin üzerinde toplanmasına özen göstermelidir. Dikkatlerin başka yönlere kaymaması için soyunma odalarında oyuncu ve antrenöre yardımcı sorumlulardan başka hiç kimse olmamalı ve antrenör bu konuda kararlı davranmalıdır.
Önce, birinci devre saptanmış bireysel hücum ve savunma hataları, daha sonra takım hücum ve savunma hataları açıklanır ve ayrıca olumlu noktalar belirtilerek, bu olumlu noktaların devamı veya hataların düzeltilmesi için gerekli ikazlar yapılır.
Ayrıca yine moral yükseltici konuşmalar yapılır ve sahaya çıkılır. Ve en az 3-5 dk ısınmaları sağlanır.

3. Maç Sonrası Stratejiler

Her maçın, sonucu ne olursa olsun, bir eleştirisi yapılmalıdır. Bu eleştiri ancak antrenör tarafından yapılmalı ve kesin olarak başka kimseye bu konuda konuşma fırsatı verilmemelidir. Eleştiri, maçtan sonra yapılacak ilk antrenmandan önce bitirilmiş olmalıdır.
Maç başarısız sonuçlanmış ise, soyunma odasında gerek oyuncular arasında gerekse oyuncu- yönetici arasında kesinlikle tartışma ortamı yaratılmasına izin verilmemelidir. Oyuncuların kendilerini en zayıf hissettikleri zaman ve korunmaya en çok gereksinmeleri olduğu zaman, kaybedilmiş bir maç sonrasıdır.
Onlar kötü davranmak ve yenilgiyi yüzlerine vurmamak gereklidir. Koşulların elverişli olduğu sürece onlarla birlikte olmak, basketboldan konu etmemek ve dikkatlerini daha başka konulara yöneltmek gerekmektedir.
Maç hakkındaki eleştiri, maçtan sonraki ilk antrenmandan önce yapılacak toplantıda kağıt üzerine dökülmüş istatistiki veriler ile izlenecek video kaset üzerinde yapılmalıdır.
Eleştiride, antrenör duygularına kapılmadan, gerçeklerden uzaklaşmadan, sürekli olumlu eleştirilerle, başarısızlığın nedenlerini açık seçik oyuncularına anlatmalıdır. Bu eleştiriden sonra maç, ister kazanılmış, ister kaybedilmiş olsun, artık bitmiştir.
Çok önemli galibiyetlerde de, çok kötü yenilgilerde de yaşanması kaçınılmaz olan duyguların abartılmaması gerekir.

BENZER YAZILAR

Bahçeşehir Koleji Minik Kız takımımız Antalya... Alanya Bahçeşehir Koleji Minik Kız takımımız Antalya 3 olmuştur...Bu sezon çok maç kazandık ama bu miniklerin mutluluğu çok farklı.Kızım İrem de ilk m...
Basketbolda savunma seçimi. Hangi savunma sisteminin takımınızı başarıya götüreceğinin seçimi bireysel faktörlere ve basketbol felsefenize bağlıdır. Bireysel faktörler olarak ...
Pick and roll savunmasında eşleşme bozulmasın... PICK AND ROLL ÜN DURDURULMASI Sıklıkla bir oyuncu,bir perdeleme yapar,savunma oyuncularının switch yapmasıyla aynı anda potaya döner ve toplu oyunc...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir